17 Aralık 2014 Çarşamba

Gözü Haramdan Sakınmak !

Gözü Haramdan Sakınmak !
 
Allah dostu Rabbani âlimler her zaman bizleri uyarıyor, içinde yaşadığımız zamanda gerçekten de günah denizi içinde yüzer gibiyiz. Bu zorlu zamanlarda gönül ekranımıza sürekli manzaralar taşıyıp getiren gözlerimize daha çok dikkat etmemiz gerekiyor.


Allah-u Zülcelâl bize verdiği nimetleri sayarken, çoğu zaman gafil olduğumuz görme ve işitme duyularımıza dikkat çekiyor. Bunların hemen ardından gönül nimetini zikrederek arasındaki bağlantıya vurgu yapıyor:

“Allah, sizi annenizin karnından hiçbir şey bilmez bir halde çıkardı ve işitme, görme (duyularını) ve gönüller verdi. Umulur ki şükredersiniz… ” (Nahl, 78)

 

Allah'ın verdiği bu nimetlere şükretmek elbette onları üstün, yüce gayeler için kullanmayı; değerinden düşük gayelerde harcayıp israf etmemeyi gerektirir. Bizler gözü Allah'ın rızasına uygun kullanmak deyince daha çok haramlardan korumayı düşünüyoruz.

Elbette bu çok önemli, ancak Kuran-ı Kerim bunun yanında bizi, gözlerimizi, Allah'ın ayetlerini görüp ibret almak için kullanmaya davet ediyor.


Allah cümlemizi verdiği bütün nimetleri güzel bir kula yakışır şekilde kullanan kullarından eylesin. Âmin.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder