29 Nisan 2013 Pazartesi

Tevekkül etmek


Sevgili dostum ve komşum ilahiyatçı Efkan Vural hocamın Trabzon Of gazetesinde yayınlanan bir yazısı aşağıdadır.
 
Çok bilgilendirici ve anlaşılır güzel bir yazı. Sevgili hocama teşekkür ediyoruz. Allah razı olsun.
C. Çelik
*****
 
Tevekkül etmek
 
Her hangi bir iş konusunda gerekli olan ne varsa hepsini yerine getirdikten sonra, Allah’a güvenme ye ve işin sonucunu O’ndan beklemeye dinimizde tevekkül denir.

Peygamberimiz, kendilerini ziyarete gelen bir kişiye:
-Deveni ne yaptın, diye sorunca O kişi:
-Allah’a tevekkül edip dışarıya salıverdim, diye cevap verdi.Peygamberimizde :
-Deveni sağlam bağla da sonra tevekkül et, buyurdu.
Sevgili Peygamberimizin bu buyruğu hepimize bir uyarıdır. Yaptığımız işlerde bulunduğumuz görevlerde üstlendiğimiz sorumluluklarda üzerimize düşen her şeyi en güzel bir biçimde yerine getirmeliyiz.

Tevekkül etmeyi iki konuda örnek vererek açıklamak istiyorum. Bunlardan birincisi vatanımızı korumak ve düşman saldırısına karşı koymak için önceden yapılması gereken her şey yapılmalı, devlet olarak savunma sanayimizi geliştirmeliyiz, bu konuda bilim adamlarımıza destek vermeliyiz ve gerekli donanımları hazırlamalıyız. Askerimizi gelişen en son teknoloji ile yetiştirmeliyiz. Ordumuzun ve milletimizin inancını, moralini yüksek tutmalıyız. Bu ve benzeri çalışmaları yaptıktan sonra başarıyı Allah’tan beklemek ve O’na güvenmek tevekkül anlayışına uygun olur.

Tevekkül etmeye başka bir örnekte hayatımızın bir parçası haline gelen sınavları verebiliriz. Her yıl yüz binlerce gencimizin girmiş olduğu üniversite sınavları öncesi yapılması gereken çalışmaları zamanında ve tam olarak yerine getirenlerin başarıya ulaşması mümkündür.Çalışmadan,uğraşmadan,yorulmadan başarıyı yakalamak imkansızdır.

24 Mart YGS sınavı öncesi TV kanallarında ana haber bültenlerinde “anneler babalar türbelere koştu, artık iş duaya kaldı” Haberini duymuşsunuzdur. Haberi duyduğum da tevekkülü iyi anlamamız gerektiğini düşünmüştüm. Bu arada şunu da belirtmek isterim ki türbelerden ve ölülerden asla yardım beklenmez, dinimizde yardım yalnız Allah’tan istenir. Sınavlara hazırlanan gençlerimiz öncelikle başarıya inanarak düzenli ve planlı bir şekilde çalışmaları gerekir.Yeteri kadar konulara çalışıp,bol bol konu testleri çözerek eksik oldukları konuları belirleyerek öğretmenlerinden yardım alarak eksikliklerini gidermelidirler.Ellerinden gelen her şeyi yaptıktan sonra başarıyı Allahtan beklemek, dinimizde doğru bir davranış olur.

Yüce Allah’a yaptığımız dualarda samimi olursak üzerimize düşen görevi en iyi bir şekilde yapmamız gerektiğini anlarız ve ona göre önceden çalışmalarımızı planlı ve ciddi bir şekilde yaparız. Sonrasında da Allahtan yardım isteye biliriz.

 

İşte bu davranışımız; peygamberimizin “ deveyi bağla sonra tevekkül et” sözüne ve dinimizin tevekkül anlayışına uygun düşer.

 
Efkan Vural
 

http://blog.milliyet.com.tr/tevekkul-etmek/Blog/?BlogNo=410908


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder