Bingöl’de bir hayırsever, bahçesinin yanından geçenlerin yemeleri için bahçe çeperine astığı “göz hakkı sepeti”ne çeşit çeşit meyveler bırakıyor.

Bingöl’ün merkez Beyaztoprak köyünde bir hayırseverin, bahçesinin yanından geçenlerin yemeleri için bahçe çeperine astığı “göz hakkı sepeti”ne çeşit çeşit meyveler bırakması takdir topluyor.

Bahçe sahibinin uygulamasını örnek bir davranış olarak nitelendiren vatandaşlar, alınan her bir meyve için hayır duasında bulunduklarını belirttiler.

Yoldan geçen insanların yemeleri için meyve ve sebze bahçesinden topladığı ürünleri sepete bırakan Ömer Çakır, bu uygulamayı ürünlerin olgunlaştığı dönemde başlatıp, sonbaharın sonuna kadar devam ettirdiğini söyledi.

İnsanların, meyvelerinden yemelerinin hoşuna gittiğini dile getiren Çakır, “Meyvelerden ilk olarak erik, daha sora şeftali, salatalık, elma ve armut çıkıyor. Bunları getirip bırakıyorum. Bu yoldan gelip geçen herkes istediğini alıyor. Meyve bitince tekrar getirip koyuyorum. Meyve devam ettiği müddetçe bu sepete bırakmaya devam ediyorum. Meyveyi hep satacak değiliz ya. Burada insanların yemesi benim daha çok hoşuma gidiyor.” dedi.“İNSAN, İYİLİK YAPMASI İÇİN VARDIR”

İyilik yapmanın kişileri değerli kıldığını ifade eden Çakır, şunları söyledi: “Bahçemin yanında insanlar gelip gidiyor. Göz hakkı denen bir şey var. Bahçeler genelde tel örgü gibi şeylerle kapalı olduğu için kimse giremiyor. Giremeyen insanların gözü kalıyor. Onun için buraya mevsimine göre sebze ve meyve bırakıyorum ki geçen insanlar alsın. Bu yaptığım hareket insanlar içindir çünkü insan değerlidir. Bu hareketimle insanlara değer veriyorum. İnsanlar ne kadar güzel olursa ve güzel şeyler yaparsa dünya da o kadar güzel olur. Dünya, insanlarla değerli olur. İnsanlar sıkıntılı olursa dünya da sıkıntılı olur. Dünyada güzel şeyler yapıldıkça daha da güzel olur. İnsanlığın gereği güzel şeyler yapmaktır. İnsanda bir mana var, ona göre değerlidir. Onu yaşamıyorsa ne kıymeti olabilir? İnsan, iyilik yapması için vardır.”

Yoldan geçerken “göz hakkı sepeti”nden meyve yiyen köy sakinlerinden Ömer Aşkın, bu uygulamanın güzel bir örneklik teşkil ettiğini söyledi.

“İNŞALLAH BU GİBİ ÖRNEKLER ÇOĞALIR”

Bahçe sahibinin eskimeyen bir iyiliği ortaya çıkardığını anlatan Aşkın, “İyiliği ve güzelliği insanlarla paylaşmak adına yapıyor. Burası köyümüzün en işlek caddesi. Gelip geçeni çok oluyor. Ben de bu köydenim. Ömer amcamızın burada astığı sepet dikkatimizi çekti. Bu, daha fazla insanın bu gibi uygulamaları yapmaları adına iyi olur diye düşünüyorum. Günümüzde içimizi karartan birçok şey görüyoruz. Ömer amcanın bu hareketi iyilerin ölmeyip, yaşadığının bir göstergesidir. Bu hayır ve iyilik sepeti herkese iyi bir örnek olur. Göz hakkı bu olsa gerek. Göz hakkı, telden ya da bahçeye girip bir şey çalmak değildir. Allah Ömer amcanın hayrını kabul etsin. Bu hareket bir ilk. İnşallah bu gibi örnekler çoğalır. Canımız her meyve istediğinde artık buradan geçiyoruz.” şeklinde konuştu.

Köylülerden Ömer Büyükgönül ise “Ömer amca bu köyün hayırseveridir. Burada hayır için güzel bir etkinlik yapıyor. Bu hareketi cennetlik bir hareket olarak görüyorum. Biz de yolda geçerken canımız çekince alıp yiyoruz. Allah ondan razı olsun.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (İLKHA)

http://www.islamveihsan.com/hayirsever-ciftciden-ornek-davranis.html#prettyPhoto