İslam’ın şartı kaçtır? İslam’ın şartları ile ilgili hadisler nelerdir? İslam’ın şartları maddeler halinde ve kısaca açıklamalarına metnimizden ulaşabilirsiniz. İslam’ın 5 şartı…
İslam, ilk peygamber ve ilk insan Hz. Adem’den son peygamber, hatemül enbiya Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) efendimize kadar gelen tüm peygamberlere verilen ilahi nizamın adıdır. Allah katında tek din İslam’dır (Ali İmran 3). Tek fark zaman ve dönemlerin değişmesiyle muhtevanın yani içeriğin, hükümlerin değişmesidir.
İslam’ın şartı beştir. İslam’ın 5 şartı şunlardır;
  • Kelime-i Şehadet getirmek,
  • Namaz kılmak
  • Oruç tutmak,
  • Zekat vermek,
  • Hacca gitmektir.
İslam’ın şartlarını gözetip onları tam manasıyla inanarak yerine getiren her insan İslam nuru ile şereflenip, Müslüman olma nimetine ermiştir.
  • Kelime-i Şehadet Getirmek
İslam’ın ilk ve birinci şartıdır. Kelime-i Şehadet, “Eşhedü en lâ ilâhe illallâh ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve resûlühü.”olarak okunur. Kelime-i Şehadet’in anlamı, “Şehadet ederim ki, Allah’dan başka ilah yoktur ve ben yine şehadet ederim ki, Muhammed (a.s) onun kulu ve Resûlüdür.
  • Namaz Kılmak
İslam’ın ikinci şartı olan “Namaz Kılmak” her Müslümanın en önemli ve birinci asli vazifelerindendir. Namaz, farz bir ibadettir. İslam’da namaz beş (5) vakit “sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı namazı” olarak geçmektedir.
  • Oruç Tutmak
İslam’ın üçüncü şartı olan Oruç Tutmak, her Müslüman için farz bir ibadettir. Yıl içinde nafile olarak belli başlı günlerde tutulabildiği gibi her yıl Ramazan ayında (ay boyunca) tutulması farzdır. Oruç ibadeti ile Müslüman hem nefsi terbiye hemde aç ve muhtaç kardeşlerini anlayarak manevi bir dönem geçirir. Hamd, şükür, dua ve nefis terbiyesi en güzel meyveleridir.
  • Zekat Vermek
İslam’ın dördüncü şartı malî ibadetlerden biri olan zekat, hicretin ikinci yılında Medine’de farz kılınmıştır. Zekât,dinen zenginlik ölçüsü kabul edilen miktarda (nisap) mala sahip olan Müslümanların Allah rızası için zekat verilebilecek kimselere (muhtaç, yoksul, ilim talebesi vb..) mallarının kırkda birini dağıtması, vermesidir. Nisap miktarında mala sahip olan her Müslüman için farz bir ibadettir.
  • Hacca Gitmek
İslam beş ve son şartı olan Hac, maddi durumu ve gücü yeten her Müslüman üzerinde farz olan bir ibadettir. Geciktirmeden yerine getirilmesi gerekir. Hayatında bir defa hac yapmış olan Müslüman bu farzı yerine getirmiş olur. Maddi ve sağlık olarak imkanı olmayan kimseler üzerinde farz değildir. Onlarda imkanı olduğunda yerine getirmekle yükümlüdürler.

http://www.islamveihsan.com/islamin-sarti-kactir.html