3 Nisan 2019 Çarşamba

Efkan Vural - Miraç


Efkan Vural - Miraç

Sevgili Efkan hocamın bu değerli yazısını bir kez daha paylaşıyoruz...
Allah razı olsun hocam. Emeğinize sağlık...


http://blog.milliyet.com.tr/mirac/Blog/?BlogNo=417830

Miraç

Miraç
 


Mübarek üç ayların ilki olan Recep ayının 26’yı  27’ye bağlayan gece Miraç kandili olarak kutlanır.
O gecede sevgili Peygamberimiz Kabe’den  Mescid-i Aksa’ya oradan da  Yüce Allah’ın huzuruna çıkartılmıştır.

Bu olay  Kur’an-ı Kerim’de “İsra” kelimesiyle anlatılmıştır. İsra sözlükte geceleyin yürümek demektir.

Kur’an’ı Kerim’de Miracla İlgili şöyle buyrulur:
”Bir gece, kendisine öğütlerimizden bir kısmını gösterelim diye (Muhammed) kulunu Mescid-i Haram’dan , çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa’ya götüren Allah noksan sıfatlardan münezzehtir... O gerçekten işitendir, görendir.” (İsra, 17/1)

Peygamberimiz Mescid-i Haram’dan Burak adlı bir bineğe bindirildi.Cebrail ile birlikte o gece Kudüs’teki Beyt-i Makdis’e gidildi. Orada bütün peygamberlerle namaz kılındı. Sonra oradan yüksek makamlara çıkmak için bir mirac, bir manevi merdiven kuruldu. Gök katları birer birer geçildi. Her katta  peygamberlerle görüşüldü. Birinci katta Hz. Adem peygamberle, ikinci katta  Hz. İsa ve  Hz.Yahya Peygamberle, üçüncü  katta Hz. Yuauf peygamberle, dördüncü katta Hz. İdris peygamberle, beşinci katta  Hz.Harun peygamberle, altıncı katta  Hz. Musa peygamberle ve yedinci katta da Hz.İbrahim  peygamberle karşılaştı. Hepsine selam verdi. Onlarda   Hz. Muhammed’e Ey Salih Kardeş ‘ Ey Salih Peygamber! dediler.

Peygamberimize gök katlarından sonra Sidre-i Münteha sahası açıldı. Cebrail (a.s.) Sidre-i Münteha’dan ileri geçemedi. Peygamberimiz Yüce Allah ile hiçbir aracı olmadan  görüşüp bir çok sırlara ve müjdelere eriştirilerek Allah’ın vahyine direkt muhatap olmuştur.

Hz. Muhammed aynı gece  alındığı yer olan  Kabe’ye geri getirildi. Peygamberimiz yaklaşık  1 aylık yürüme mesafesinde  olan Küdüs’e götürüldüğünü söyleyince, Kureyşliler kendisine Mescid-i Aksa ile ilgili bazı sorular sordular. Sordukları soruların tamamına doğru cevap almalarına rağmen müşrikler  Hz. Muhammed’e inanmadılar. Hz.Ebu Bekir ise bu olayın doğruluğunu kabul etti. Bundan sonra peygamberimiz Hz. Ebu Bekir’e “es-Sıddık” (doğrulayan)  ismini  vermiştir.

Peygamberimiz yolculuk esnasında Mescid-i Aksayı ayrıntılı olarak görmesi ve onu incelemesi imkansızdı. Orada peygamberlerle namaz kılması ve o anki duygularla  Mescid-i Aksayı ayrıntılı olarak fark edemezdi. Buna rağmen Kureyşlilerin sorularına en ince ayrıntılarıyla cevap vemiştir. Çünkü  sorular sorulunca Mescid-i Aksa  Hz.Muhammed’in gözünün önüne getiriliyordu. Bu konu da sevgili peygamberimiz şöyle buyurmuştur: “(Mescid-i Aksa’ya sefer ettiğimi söylediğim de) Kureyş beni yalanlayınca Mescid-i Haram’ a gidip ayakta durdum.Sonra Allah benimle Mescid-i Aksa arasındaki mesafeyi kaldırdı da (denemek için ne sordularsa) Mescid-i Aksa’ya bakarak onun işaretlerinden Kureyşe haber vermeye  başladım” (Sahih-i Buhari Muhtasarı Tecrid-i Sarih Tercemesi ve Şerhi.10.cilt. 6.baskı sh:59)

Peygamberimiz Hz.Muhammed’e Mirac’da şu üç şey verilmiştir:

1-Bakara suresinin son ayetleri. (Amenerrasuluh…)
2-Allah’a ortak koşmayanların Cennete gireceği müjdesi.
3-Beş vakit namaz farz kılındı

İsra suresinde Yüce Allah bu gecede Müslümanlara aşağıdaki hususlar bildirilmiştir:

1-Allah’tan başka bir ilah tanıma ve Allah’tan başkasına kulluk etme.
2-Ana babanıza iyi davranın
3-Allah,  kötülükten yüz çevirerek tövbeye yönelenleri son derece bağışlayıcıdır.
4-Akrabaya, yoksula,yolcuya, hakkını ver.
5-Gereksiz yere saçıp savurma
6-Eli sıkı olma; büsbütün eli açıkta olma
7-Geçim endişesiyle çocuklarınızın canına kıymayın.
8-Zinaya yaklaşmayın.
9-Cana kıymayın
10-Yetimin malına  doğru bir niyetle yaklaşın.
11-Verdiğiniz sözü yerine getirin.
12-Ölçtüğünüz zaman tastamam ölçün.
13-Hakkında bilgin bulunmayan şeyin ardına düşme.
14-Yeryüzünde böbürlenerek dolaşma.
15-İşte bunlar Rabbinin sana vahyettiği hikmetlerdir. (İsra surasi,17/22-39. ayetler)


Evet, maneviyatı çok büyük olan  bu gecede yaratıcımıza bol bol ibadet edelim,namaz kılıp, dua edelim.Kendi  iç dünyamızda Yüce Allah’a çok yaklaşarak ,ona mirac edelim.

Peygamberimiz şöyle buyurmaktadır: “Namaz mü’minin miracıdır.”

Efkan Vural


 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder