30 Temmuz 2017 Pazar

EVLAT, ANA BABA ELİNDE EMANETTİR

EVLAT, ANA BABA ELİNDE EMANETTİR

Kur'an-ı kerimde mealen, "Kendinizi, evlerinizde ve emirlerinizde olanları ateşten koruyunuz" buyurulmaktadır.


Çocukların yetiştirilmesinde öncelik ne olmalı, önce okul ve iş mi yoksa önce dinini mi öğretmek gerekir?

Evlat, ana, baba elinde emanettir ve büyük bir nimettir. Nimetin kıymeti bilinmezse elden gider. Peygamber efendimiz, (Bütün çocuklar Müslümanlığa uygun ve elverişli olarak dünyaya gelir.

Bunları sonra anaları, babaları Hıristiyan, Yahudi ve dinsiz yapar) sözü ile Müslümanlığın yerleştirilmesinde ve yok edilmesinde en mühim işin, gençlikte olduğunu bildiriyor.

Bunun için her Müslümanın birinci vazifesi, evladına İslamiyet'i ve Kur'an-ı kerimi öğretmek olmalıdır.


Çünkü evlat, ana baba elinde bir emanettir. Çocukların temiz kalpleri kıymetli bir cevher gibidir. Mum gibi her şekli alabilir.

Küçükken hiçbir şekle girmemiştir. Temiz bir toprak gibidir. Temiz toprağa hangi tohum ekilirse, onun meyvesi hâsıl olur.

Çocuklara iman, Kur'an ve Allahü teâlânın emirleri öğretilir ve yapmaya alıştırılırsa, din ve dünya saadetine ererler. Bu saadette anaları, babaları ve hocaları da ortak olur.

Eğer bunlar öğretilmez ve alıştırılmaz ise bedbaht olurlar. Yapacakları her kötülüğün günahı, ana, baba ve hocalarına da verilir. Tahrim suresinin 6. ayet-i kerimesinde mealen, (Kendinizi, evlerinizde ve emirlerinizde olanları ateşten koruyunuz) buyurulmaktadır.

Bir babanın evladını Cehennem ateşinden koruması, dünya ateşinden korumasından daha mühimdir. Cehennem ateşinden korumak da, imanı, farzları ve haramları öğretmekle, ibadete alıştırmakla ve dinsiz, ahlaksız arkadaşlardan korumakla olur. Bütün kötülüklerin başı, kötü arkadaştır.

Huzur Pınarı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder