27 Temmuz 2017 Perşembe

KADIN VE ERKEKTE İFFET-2

KADIN VE ERKEKTE İFFET-2

İffetli yaşayanları Allah (c.c.) asla yalnız ve yardımsız bırakmaz. Hz. Aişe (r.a.)’ın hayatında gerçekleşen bizlere çok önemli ibretler ve hikmetler sunan İfk Hadisesi bu hususu bizlere sunmaktadır. İfk hadisesinin iki önemli yönü vardır:
 

1.Allah iffetli yaşayanları yardımsız asla bırakmaz.
2.İffeti hiçe sayıp insanlara iftirada bulunanlar Allah (c.c.) tarafından azapla cezalandırılırlar.

İfk olayı; İslâm tarihinde Rasûlullah (s.a.s.)'in zevcesi ve müminlerin annesi Hz. Âîşe hakkında münafıklar tarafından uydurulan iftira olayının adıdır ki, Yüce Allah Nur süresi 11-20.

Ayetlerle bunun bir iftira olduğunu belirtmiş, Hz. Aişe annemizin iffetini tüm insanlığa bildirmiştir. Nur süresi 19. Ayette ise iffeti zedeleyen hayâsızlığı yayanların azabının ağır olduğu şöyle bildirilmektedir.

إِنَّ الَّذِينَ يُحِبُّونَ أَن تَشِيعَ الْفَاحِشَةُ فِي الَّذِينَ آمَنُوا لَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ فِي الدُّنْيَا وَالْآخِرَةِ

“Mü’minler arasında hayasızlığın yayılmasını arzu edenlere, işte onlara, dünya ve âhirette can yakıcı azab vardır.”  (Nûr sûresi 24/ 19)
 

Günah bir fiili işlemek ile günahı anlatmayı birbirinden ayırmalıyız. Günah bir fiili işlemek veya günah olan bir söylemi söylemek ne kadar iffetsizce bir durum ise günah olan eylemleri ve söylemleri anlatmak bu halden daha iffetsiz bir durumdur. Ayrıca biz müminler şu hadisi iyice bilmeliyiz.

كُلُّ أَمَّتِي مُعَافًى إِلاَّ المُجاهرينَ ، وإِنَّ مِن المُجاهرةِ أَن يعمَلَ الرَّجُلُ بالليلِ عمَلاً ، ثُمَّ يُصْبحَ وَقَدْ سَتَرهُ اللَّه عَلَيْهِ فَيقُولُ : يَا فلانُ عَمِلْتُ الْبَارِحَةَ كذَا وَكَذَا ، وَقَدْ بَاتَ يَسْترهُ ربُّهُ ، ويُصْبحُ يَكْشفُ سِتْرَ اللَّه

“İşlediği günahları açığa vuranlar dışında, ümmetimin tamamı affedilmiştir. Bir adamın, gece kötü bir iş yapıp, Allah onu örttüğü halde, sabahleyin kalkıp:
 

Ey falan! Ben dün gece şöyle şöyle yaptım”, demesi, açık günahlardandır. Oysa o kişi, Rabbi kendisinin kötülüğünü örttüğü halde geceyi geçirmişti. Fakat o, Allah’ın örttüğünü açarak sabahlıyor.” (Buhari, Edep 60)

İhtiyacı olmadığı halde başkalarından isteyip dilencilik yapanlar iffetlerini kaybederler. Peygamber Efendimiz dilenmemeyi iffetli olmak olarak değerlendirmiştir. Ebû Saîd Sa’d İbni Mâlik İbni Sinân el-Hudrî (r.a)’dan nakledildiğine göre, Medineli müslümanlardan bir kısmı Resûlullah (s.a.s)’den bir şeyler istediler. O da verdi. Sonra yine istediler. Resûlullah (s.a.s), elindekiler bitinceye kadar verdi. Verebileceği şeyler tükenince onlara şöyle hitab etti:


مَا يَكُنْ مِنْ خَيْرٍ فَلَنْ أدَّخِرَهُ عَنْكُمْ ، وَمَنْ يسْتعْفِفْ يُعِفَّهُ الله وَمَنْ يَسْتَغْنِ يُغْنِهِ اللَّهُ ، وَمَنْ يَتَصَبَّرْ يُصَبِّرْهُ اللَّهُ . وَمَا أُعْطِىَ أَحَدٌ عَطَاءً خَيْراً وَأَوْسَعَ مِنَ الصَّبْرِ

 “Yanımda bir şeyler olsaydı, onları sizden esirgemez, verirdim. Kim dilenmekten çekinir, iffetli davranırsa, Allah onun iffetini arttırır. Kim tok gözlü olmak isterse, Allah onu başkalarına muhtaç olmaktan kurtarır.  Kim de sabretmeye gayret ederse, Allah ona sabır verir. Hiç bir kimseye, sabırdan daha hayırlı ve büyük bir lutufta bulunulmamıştır.” (Buhari, Zekat 50)
 

Kur’an- Kerimde ise böyle insanların meziyetleri şöyle bildirilir.

لِلْفُقَرَاء الَّذِينَ أُحصِرُواْ فِي سَبِيلِ اللّهِلاَ يَسْتَطِيعُونَ ضَرْباً فِي الأَرْضِ يَحْسَبُهُمُالْجَاهِلُ أَغْنِيَاء مِنَ التَّعَفُّفِ تَعْرِفُهُم بِسِيمَاهُمْلاَ يَسْأَلُونَ النَّاسَ إِلْحَافاً وَمَا تُنفِقُواْ مِنْ خَيْرٍفَإِنَّ اللّهَ بِهِ عَلِيمٌ

“Sadakalar, kendilerini Allah yoluna adayan fakirler içindir. Bunlar yeryüzünde dolaşmazlar. Hâllerini bilmeyen biri, iffet ve hayâlarından dolayı onları zengin zanneder. Sen onları yüzlerine bakınca tanırsın. Onlar yüzsüzlük edip insanlardan bir şey istemezler” (Bakara, 2/ 273)
İffet kavramını sadece kadınlara yüklemeyelim. Kadın iffetsiz davranıp zina yaptığında nasıl namusunu kirletmiş ise erkek yaptığında da namusunu kirletmiş olur. Oysaki günümüzde “Namus Cinayetleri” kavramı hep kadınlara yüklenmektedir. Erkek yaptığında “erkek kısmı biraz çapkın olur, elinin kiri, aslan evladım, vb.” gibi çirkin sözler ifade ediliyor ve sanki erkek zina yapabilir, yapınca önemli değilmiş gibi bir anlayış toplumda gelişiyor. Kız yapınca namussuz oluyor, hatta örf bahane edilerek aile meclisleri kuruluyor, kız çocukları öldürülüyor ve bu şeref sayılıyor. Toplum bu boyuttan mutlaka kurtarılmalıdır. Bununda en önemli yolu iffet anlayışını hem erkeklerimize hem de kadınlarımıza yansıtmakla olacaktır.
 

Kur’an-ı Kerim zinayı herkese yasaklamış ve bu davranışı çirkin bir eylem görmüş tüm kesimlerin bundan uzak kalmasını istemiştir. Ayeti bu vaazımızda yeniden hatırlayalım.

وَلاَ تَقْرَبُواْ الزِّنَى إِنَّهُ كَانَ فَاحِشَةً وَسَاءسَبِيلاً

“Zinaya yaklaşmayın, çünkü o çok kötü (çirkin) bir iştir ve çok kötü bir yoldur.” (İsra, 17/32)
 

Bir başka ayette, Ahzab süresi 35. ayette Allah (c.c.)’un kendileri için mağfiret ve büyük bir mükâfat hazırladığı kişileri şöyle bildiriyor.

إِنَّ الْمُسْلِمِينَ وَالْمُسْلِمَاتِ وَالْمُؤْمِنِينَ وَالْمُؤْمِنَاتِوَالْقَانِتِينَ وَالْقَانِتَاتِ وَالصَّادِقِينَ وَالصَّادِقَاتِ وَالصَّابِرِينَوَالصَّابِرَاتِ وَالْخَاشِعِينَ وَالْخَاشِعَاتِ وَالْمُتَصَدِّقِينَوَالْمُتَصَدِّقَاتِ وَالصَّائِمِينَ وَالصَّائِمَاتِ وَالْحَافِظِينَفُرُوجَهُمْ وَالْحَافِظَاتِ وَالذَّاكِرِينَ اللَّهَ كَثِيراًوَالذَّاكِرَاتِ أَعَدَّ اللَّهُ لَهُم مَّغْفِرَةً وَأَجْراً عَظِيماً

“Doğrusu erkek ve kadın müslümanlar, erkek ve kadın müminler, boyun eğen erkekler ve kadınlar, doğru sözlü erkekler ve kadınlar, sabırlı erkekler ve kadınlar, gönülden bağlanan erkekler ve kadınlar, sadaka veren erkekler ve kadınlar, oruç tutan erkekler ve kadınlar iffetlerini koruyan erkekler ve kadınlar, Allah'ı çok anan erkekler ve kadınlar, işte Allah bunların hepsine mağfiret ve büyük ecir hazırlamıştır.”
Kişi eğer iffet duygunu kaybetmiş ise o zaman her türlü kötülüğünü hayatına aktarabilir. Tüm Peygamberler insanların iffetlerini kaybetmemelerini öğütlemiştir. Ebû Mes’ûd el-Ensârî (r.a.)’dan aktarılan bir hadiste Resul-i Ekrem (s.a.s.) şöyle buyurmaktadır.

إنَّ مِمَّا أدْرَكَ النَّاسُ مِنْ كَلامِ النُّبُوَّةِ الأولَى : إذَا لَمْ تَسْتَحِ فَاصْنعْ مَا شِئْتَ

 “İlk peygamberlerden itibaren halkın hatırında kalan bir söz vardır: Utanmadıktan sonra dilediğini yap!” (Buhârî, Enbiyâ 54)
 

Vaazımızı çok güzel bir beyitle sonlandıralım.
 

Edep bir taç imiş Nur-i Hüdadan
Giy o tacı emin ol her beladan
 

Yüce Rabbimiz iffet duygumuzu en ulvi seviyeye çıkarsın. İffetimizi yıkacak her türlü kötü davranıştan bizleri korusun. Cumanız mübarek olsun. Allah (c.c.) sizlerin ve tüm Müslüman kardeşlerimizin yar ve yardımcısı olsun.
http://www.guncelvaaz.com
Ahmet ÜNAL
Uzman Vaiz


BU YAZI AŞAĞIDAKİ SİTEDEN ALINMIŞTIR:

http://www.guncelvaaz.com/index.php/ahlaki-ilkelerle-ilgili-vaazlar/612-kadin-ve-erkekte-iffet.html

--
.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder