27 Temmuz 2017 Perşembe

KADIN VE ERKEKTE İFFET-1

KADIN VE ERKEKTE İFFET-1

 Haramdan uzak durmak, helal ve güzel olmayan söz ve davranışlardan sakınmak anlamına gelen iffet, bizleri bedeni ve manevi hazlara aşırı düşkün olmaktan koruyacak olan erdemdir.
Vaazımıza Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s)’in bir müjdesiyle başlamak isterim.
اضْمَنُوا لِي سِتًّا مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَضْمَنْ لَكُمْ الْجَنَّةَ اصْدُقُوا إِذَا حَدَّثْتُمْ وَأَوْفُوا إِذَا وَعَدْتُمْ وَأَدُّوا إِذَا اؤْتُمِنْتُمْ وَاحْفَظُوا فُرُوجَكُمْ وَغُضُّوا أَبْصَارَكُمْ وَكُفُّوا أَيْدِيَكُمْ

"Siz bana altı şeyi garanti edin, ben de size cennete girmeyi garanti edeyim: Konuştuğunuzda doğru söyleyin. Va'dettiğiniz zaman va'dinizi yerine getirin. Size bir şey emanet edildiğinde emanete riâyet edin. Allah'ın yasakladığı günahlardan uzak durmak suretiyle iffetinizi koruyun. Harama bakmaktan sakının. Ve elinizi haramlara dokunmaktan koruyun (Ahmed b. Hanbel, Müsned, V, 323/21695).
İffet o kadar değerlidir ki, Hz. Peygamber (s.a.s) duasında bu erdemli davranışı Rabbimizden istemiştir. Efendimiz (s.a.s.) şöyle dua etmiştir.
اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ الْهُدَى وَالتُّقَى وَالْعفافَ والْغِنَى
 

“Allahım! Senden hidâyet, takvâ, iffet ve gönül zenginliği isterim.” (Müslim, Zikir 72)
 

Risalet vazifelerinden biride iffettir. Peygamberler sadece ahret mutluluğu için ilkeler getirmezler. Peygamberlerin Allah (c.c.)’dan getirmiş olduğu tüm ilkeler ahret hayatını cennet yaptığı gibi dünya hayatını da cennete çevirir. Bu ilkelerin en önemlileri arasında iffet vardır.
 

Peygamberimiz (s.a.s) ile Uhud ve Hendek savaşlarında Müşriklerin reisi olarak karşı karşıya gelen daha sonra Mekke’nin fethinden önceki gece İslam ile şereflenen ve Arapların dâhilerinden olan Ebu Süfyan’ın Bizans Kralı Herakliyus ile aralarında geçen uzun konuşmasında şöyle bir ifadesi olmuştur.
Herakliyus:

- O (peygamber olduğunu söyleyen) adam size neleri emrediyor? diye sordu. Ben de:
- Sadece Allah’a kulluk ediniz, O’na hiç bir şeyi ortak koşmayınız. Atalarınızın iman ettiklerini söyledikleri şeyleri terk ediniz, diyor ve bize  namaz kılmayı, sözde ve işte doğruluğu, iffetli yaşamayı ve akraba ile ilgilenmeyi emrediyor, dedim. (Riyazü’s-Salihin, Tercüme ve Şerhi, Hadis No: 57)
İffet kadınlar ve erkekler arasındaki ilişkilerde bulunması gereken bir erdemdir. Her devirde olduğu gibi günümüzde de kadınlar ve erkeklerin bir arada bulunması gereken zaman dilimleri vardır. İster iş hayatımızda ister, ister akraba, komşu ilişkilerimizde ezcümle sosyal hayatın her alanında kadınlarla erkekler aynı ortamı paylaşma mecburiyetinde kalabiliyorlar. İşte bu söz ve eylemlerde hâkim olan söylemimiz ve davranışımız iffet olmalıdır.
 

Kur’an-ı Kerim’den bir ayeti hem dinleyelim, hem öğrenelim hem de hayat tarzı haline getirelim.
قُل لِّلْمُؤْمِنِينَ يَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَيَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْذَلِكَ أَزْكَى لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا يَصْنَعُونَ {} وَقُل لِّلْمُؤْمِنَاتِيَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَيَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلَا يُبْدِينَزِينَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَلْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَى جُيُوبِهِنَّ…
 

“Mümin erkeklere söyle: Gözlerini bakılması yasak olandan çevirsinler, mahrem yerlerini, korusunlar. Bu, onların arınmasını daha iyi sağlar. Allah yaptıklarından şüphesiz haberdardır. Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini bakılması yasak olandan çevirsinler, iffetlerini korusunlar. Süslerini, kendiliğinden görünen kısmı müstesna, açmasınlar. Başörtülerini yakalarının üzerine salsınlar…” (Nur, 24/30-31)
 

Bir başka ayette ise Peygamber Efendimizin eşlerine hitaben şöyle buyurmaktadır. Bu hitap her ne kadar Efendimizin eşlerine dahi olsa bizim de bu ayetten hissemiz vardır.
يَا نِسَاء النَّبِيِّلَسْتُنَّ كَأَحَدٍ مِّنَ النِّسَاء إِنِ اتَّقَيْتُنَّ فَلَا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِفَيَطْمَعَ الَّذِي فِي قَلْبِهِ مَرَضٌ وَقُلْنَ قَوْلاً مَّعْرُوفاً {} وَقَرْنَفِي بُيُوتِكُنَّ وَلَا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجَاهِلِيَّةِ الْأُولَى وَأَقِمْنَالصَّلَاةَ وَآتِينَ الزَّكَاةَ وَأَطِعْنَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ إِنَّمَايُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَيُطَهِّرَكُمْتَطْهِيراً {}

“Ey Peygamberin hanımları! Sizler herhangi bir kadın gibi değilsiniz. Allah'tan sakınıyorsanız edalı konuşmayın, yoksa, kalbi bozuk olan kimse kötü şeyler ümit eder; daima ciddi ve ağırbaşlı söz söyleyin. Evlerinizde oturun; eski Cahiliyye'de olduğu gibi açılıp saçılmayın; namazı kılın; zekatı verin; Allah'a ve Peygamberine itaat edin. Ey Peygamberin ev halkı! (ehl-i beyt) Şüphesiz Allah sizden kusuru giderip sizi tertemiz yapmak ister.” (Ahzab, 33/ 32-33)

http://www.guncelvaaz.com
Ahmet ÜNAL
Uzman Vaiz

BU YAZI AŞAĞIDAKİ SİTEDEN ALINMIŞTIR:
http://www.guncelvaaz.com/index.php/ahlaki-ilkelerle-ilgili-vaazlar/612-kadin-ve-erkekte-iffet.html

  


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder