25 Temmuz 2017 Salı

Yalan ve Yalan Yere Şahitlik-3

Yalan ve Yalan Yere Şahitlik-3

 Yalan söylememek ne kadar da değerlidir. Toplum hayatında ne kadar da etkilidir.  Efendimizin (s.a.s.) hayatından hepimizce malum olan bir kesiti sunmak isterim. Kâbe’nin tamirinde Kureyşliler "Hacer-i Esved"i yerine koyma sırası gelince anlaşamadılar. Kureyş'in bütün kolları, bu şerefin kendilerine âit olmasını istiyordu. Anlaşmazlık dört gün sürdü, kan dökülmek üzereydi ki, Harem kapısından ilk girecek zâtın hakem yapılarak, onun vereceği karara uyulmasını" teklif edildi. Bu teklifin kabul edilmesiyle Haremin kapısından gerecek olan beklenmeye başlandı. Kapıdan Hz. Muhammed (s.a.s) girince buna o kadar sevindiler ki, “el-Emîn, el-Emîn,” geldi, O’nun vereceği karara razıyız dediler. Hz. Muhammed (s.a.s.), üzerine Hacer-i Esved-i koyduğu yaygının uçlarını Kureyşin ulularına tutturdu; hep berâber, konulacağı yere kadar taşıdılar. Hz. Peygamber (s.a.s.)'de taşı alıp yerine yerleştirdi. Anlaşmazlığın bu şekilde çözümlenmesi herkesi memnûn etti. Böylece büyük bir felâket önlenmiş oldu.

Nesillerimizin doğru sözlü olmaları için, yalandan ve yalan yere şahitlikten korunmak için yapmamız gerekenler var. Aile büyükleri önce kendileri yalan söylememek üzere mutlaka çocuklarına en doğru örnekliliği sergilemelidirler. Sonrada yalan konuşmalara engellemek adına kırıcı olmadan rencide etmeden doğru sözlü olmanın önemini ve gerekliliğini anlatmalı ve hissettirmelidirler.

Biz el-Emin olan Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s)’in ümmetiyiz. Bize O’nun (s.a.s) yoluna uymak yaraşır. Bize Efendimiz (s.a.s)’in örnekliliğini çocuklarımıza aktarmak yaraşır. Bize yalan yakışmaz. Bize yalan yere şahitlik asla yakışmaz. Müslüman Rabbinin kendisini gördüğünü ve hesaba çekeceğine iman ettiği halde nasıl yalan söyleyebilir ve nasıl yalan yere şahitlikte bulunabilir? Günümüzün derdidir, yalan söylemek ve yalan yere şahitlikte bulunmak. Ülke nüfusunun tamamına yakınının Müslüman olduğu bir toplumda yalan yere şahitlik yapanların varlığından haberdar olmak bizleri üzmüyor mu? Rahatsızlık duymuyor muyuz? Bu nasıl ve ne yaman bir çelişkidir. Hem Müslüman hem yalancı, hem yalan yere şahit. Efendimiz (s.a.s.)’in ifadesiyle bu mümkün değil. Bir Müslüman’da asla bulunmayan iki ana vasıf yalan söylemek ve yalan yere şahitlikte bulunmak.


  Şu soruyu tekrar soralım. Hayatımız sadece bu dünyadan mı ibaret? Başka bir hayat, ahret hayatı yok mu? Hepimiz iman etmişi ki; Ahiret hayatı gerçek hayat. Ahiret hayatı ebedi hayat. Ahiret hayatı dünya hayatının hesaba çekileceği hayat. Ahiret hayatı içinde cenneti ve cehennemi barındıran hayat. Ahiret hayatı Rabbizin rahmetine nail olabileceğimiz veya Rabbimizin gazabına (Hepimizi Allah zü’l-Celal muhafaza buyursun) duçar olunabilecek bir hayat.

Kısa dünya hayatı için ahret hayatını cehenneme çevirmek doğru mu? Geçici dünyanın menfaatini elde etmek için ahret cennetini bitirmek doğru mu? Elbette değil. Hepimiz aynı kanaatteyiz. Hepimiz aynı şuurdayız. O zaman geliniz! Hep beraber Rabbimizin emrine, Efendimizin sünnetine tabi olalım. Yalan söyleyenlerden, yalan yere şahitlik edenlerden değil, doğru sözlülerden doğru yönde şahitlik edenlerden olalım.

Doğru Sözlülerden olmak için ise doğru söyleyenlerle beraber olalım.

Bu hususu aktaracağımız ayetlerle vaazımı sonlandırıyorum.

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ وَكُونُواْ مَعَالصَّادِقِينَ

Ey iman edenler! Allah'tan korkun ve doğrularla beraber olun.(Tevbe, 9/119)

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ وَمَن تَابَ مَعَكَ وَلاَ تَطْغَوْاْإِنَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِيرٌ

O halde seninle beraber tevbe edenlerle birlikte emrolunduğun gibi dosdoğru ol! Aşırı da gitmeyin. Çünkü O, sizin yaptıklarınızı çok iyi görendir. (Hud, 11/112)

Yüce Rabbim cümlemizi yalandan ve yalan yere şahitlikten muhafaza eylesin. Dünya ve ahretimizi mutluluğa ulaştırma adına doğru söz söyleyenlerden doğru davranış sergileyenlerden eylesin. Cumanız mübarek olsun. Allah’a emanet olun.
 
http://www.guncelvaaz.com
Ahmet ÜNAL
Uzman Vaiz
 BU YAZI AŞAĞIDAKİ SİTEDEN ALINMIŞTIR:


http://www.guncelvaaz.com/index.php/ahlaki-ilkelerle-ilgili-vaazlar/588-yalan-ve-yalan-yere-%C5%9Fahitlik.html
  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder