3 Ağustos 2017 Perşembe

En lüzumlu şey nedir?

En lüzumlu şey nedir?
 

Büyük İslam âlimlerinden seyyid Ahmet Mekki Efendi “rahmetullahi aleyh” hazretleri, bir sohbetinde;

- Kardeşlerim, malayaniyle yani fuzuli şeylerle vakit geçirmeyiniz, buyurdu. Yapmamız zaruri lazım olan şeyler o kadar çoktur ki, insan lüzumsuz şeylerle uğraşmaya vakit bulamaz.

Sordular:
- En lüzumlu şey nedir efendim?
- Her şeyden önce, itikadı düzeltmektir. Bunun için Peygamber efendimizin “aleyhisselam” Allahü teâlâdan getirdiği bilgileri öğrenip her birine inanmalıyız!

- Onlar nedir mesela efendim?
- Mesela Haşra, yani hesap yerinde toplanmaya ve Neşre, yani hesaptan sonra Cennete veya Cehenneme dağılmaya ve sonsuz azab ve nimetlere ve bunlar gibi bilgilere hiç şüphe etmeden inanmak lazımdır.

Ve ekledi:
- Bunlara inanmayan, kıyamette azaptan kurtulamaz.

İmanı korumak için
Bir gün de sohbetinde;
- Kardeşlerim, ölmemek için yemek, içmek lazım olduğu gibi, imanımızı korumak, dinden çıkmamak için de, dinimizi iyi öğrenmemiz lazımdır, buyurdu.

Ve ekledi:
- Ecdadımız, her zaman toplanır, ilmihal kitaplarını okuyup öğrenirlerdi. Ancak böyle Müslüman kaldılar ve bu saadet ışığını bizlere, doğru olarak ulaştırabildiler.

Şöyle devam etti:
- Bizim de Müslüman kalmamız, yavrularımızı içimizdeki ve dışımızdaki düşmanlara kaptırmamamız için, birinci ve en lüzumlu çare, Ehl-i sünnet âlimlerinin hazırladığı ilmihal kitaplarını okumak ve öğrenmektir.

Ve sordu onlara:
- Siz, çocuklarınızın Müslüman olarak yetişmesini istemez misiniz?
- Elbette isteriz efendim.

- Öyleyse onlara Kur’an-ı kerimi öğretin. Fırsat elde iken okuyalım, öğrenelim ve çocuklarımıza öğretelim! Okula başladıktan sonra öğrenmeleri güç, hatta imkansız olur.

Şöyle bitirdi:
- Felaket gelince, âh etmek fayda vermez. Ne yapacaksanız şimdi yapınız.
 

 

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder