9 Ağustos 2017 Çarşamba

İtaat Bilinci-2

İtaat Bilinci-2


مَّنْ يُطِعِ الرَّسُولَ فَقَدْ أَطَاعَ اللّهَ وَمَن تَوَلَّى فَمَا أَرْسَلْنَاكَ عَلَيْهِمْ حَفِيظًا
“Kim Peygambere itaat ederse, Allah’a itaat etmiş olur. Kim yüz çevirirse, (bilsin ki) biz seni onlara bekçi göndermedik.” (Nisa, 4/80)
Günümüzde Efendimiz hakkında dile getirilen edepsizce sözler var ki; hiçbir insanın Sevgili Peygamberimize  (s.a.s) edepsizce sözleri söylemeye ne hakkı ne de haddi vardır. Şu hususu özellikle aktarmakta fayda görüyorum ki; Tertemiz bir aynanın karşısında bulunan pisliğin aynaya yansımış olması aynaya zarar vermez, veremez.

Bu hadsizlikler sadece bugün yapılmadı ki. Cahiliye döneminde Ebu Cehil, Ebu Lehebler vardı da günümüzde yok mu? Arif Nihat Asya natında ne güzel dile getirir.
Yeryüzünde riya, inkâr, hıyanet
 Altın devrini yaşıyor…
 Diller, sayfalar, satırlar
 (Ebu Leheb öldü) diyorlar:
 Ebu Leheb ölmedi, ya Muhammed;
 Ebu Cehil, kıtalar dolaşıyor!
Dünde dünyasını ve ahiretini cennet etmek istemeyenler vardı, bugünde var ve yarınlarda da olacak. Buhari’de yer alan bir hadiste Peygamberimiz (s.a.s.) şöyle buyruluyor: “Girmemekte direten müstesna, ümmetimden herkes Cennet'e girer." buyurmuşlar. Ashab-ı kiramın: "Girmemekte direten kimdir, yâ Resûlallah?" diye sorması üzerine de: "Bana itaat eden Cennet'e girer; bana isyan edense Cennet'e girmemek için inat ediyor demektir.” (Buhârî, İ'tisâm 2)
Allah ve melekleri Peygamberimize salât ve selam getiriyor. Bizlerde O’na (s.a.s) sonsuz salât ve selam getiriyoruz.
إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيمًا
“Şüphesiz Allah ve melekleri Peygamber’e salât ediyorlar. Ey iman edenler! Siz de ona salât edin, selâm edin.” (Ahzab, 33/56)
Günümüzün hadsizleri ancak kendi edepsizliklerini artırırlar ve kendi dünya ve ahretlerini perişan ederler. Araf süresinde şöyle buyruluyor.
وَلَقَدْ ذَرَأْنَا لِجَهَنَّمَ كَثِيرًا مِّنَ الْجِنِّ وَالإِنسِ لَهُمْ قُلُوبٌ لاَّ يَفْقَهُونَ بِهَا وَلَهُمْ أَعْيُنٌ لاَّ يُبْصِرُونَ بِهَا وَلَهُمْ آذَانٌ لاَّ يَسْمَعُونَ بِهَا أُوْلَئِكَ كَالأَنْعَامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ أُوْلَئِكَ هُمُ الْغَافِلُونَ
“Andolsun biz, cinler ve insanlardan, kalpleri olup da bunlarla anlamayan, gözleri olup da bunlarla görmeyen, kulakları olup da bunlarla işitmeyen birçoklarını cehennem için var ettik. İşte bunlar hayvanlar gibi, hatta daha da aşağıdadırlar. İşte bunlar gafillerin ta kendileridir.” (Araf, 7/179)
Şu hususu tüm yüreğimizle seslendiriyoruz ki; “Kişi sevdiğiyle beraberdir” Müslüman kimi sevdiğine dikkat etmelidir.
عن أبي ذر رَضِيَ اللّهُ عَنْه قال: قُلْتُ يَا رَسُولَ اللّهِ، الرَّجُلُ يُحِبُّ الْقَوْمَ وَ يَسْتَطِيعُ أنْ يَعْمَلَ عَمَلَهُمْ؟ قالَ: أنْتَ يَا أبَا ذَرٍّ مَعَ مَنْ أحْبَبْتُ. وفي لفظ الترمذي: المَرْءُ مَعَ مَنْ أحَبَّ.
Hz. Ebû Zerr (r.a) anlatıyor: “Ey Allah'ın Resûlü! dedim. Kişi, bir kavmi sever, fakat onların amelini işleyemezse, (sonu ne olacak)?" "Ey Ebû Zerr, buyurdu, sen sevdiğinle berabersin!” (Buhari, Edep 96)
Biz Efendimiz (s.a.s.)’e Alvarlı Muhammet Lütfi Efe Hz. Natıyla sesleniyoruz.
Âlemlere rahmet olan
 Ahmed Muhhammed Mustafa
 Hak’tan bize devlet olan
 Ahmed Muhammed Mustafa

 Burc-u hidayet hurşidi (güneşi)
 iki cihanın mürşidi
 Enbiyaların irşadı
 Ahmed Muhammed Mustafa.

 Mahbub-u Mevla’dır ezel
 Muhtar idüp o lemyezel
 İki cihanda bir güzel
 Ahmed Muhammed Mustafa.

 Alemlere vermiş şeref
 Nur-u Muhammed’ her taraf
 Neşir eylemiş ders-i aref
 Ahmed Muhammed Mustafa

 Oldur imam'ü-l enbiya
 Hem rehnümay-ı evliya
 Alemlere vermiş ziya
 Ahmed Muhammed Mustafa.

Bin can olsa Efendimizin (s.a.s) yoluna fedadır. Bu ramazan Efendimizin sünnetlerine tüm gücümüzle sarılarak, neslimizi imanla, Kur’anla, Sünnetle buluşturarak en iyi davranış modelini benimsemiş olacağız. Biz küfreden değil, biz ıslaha (İslama) davet edeniz. Kendimizi ve neslimizi ıslah etmemiz ise hadsizlere en güzel cevap sadedindendir. Çünkü hadsizler neslimizin imanla, irfanla buluşmaması için çaba göstermektedir.
                                                                                                                                                                                                                           
Ahmet ÜNAL
Uzman Vaiz
BU YAZI AŞAĞIDAKİ SİTEDEN ALINMIŞTIR:
http://www.guncelvaaz.com/index.php/vaaz-bolumu/ramazan-vaazlari/629-itaat-bilinci.html
 
  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder