31 Mayıs 2018 Perşembe

Efkan VURAL - Kur’an-ı Kerim’den Mesaj Var-30


Efkan VURAL - Kur’an-ı Kerim’den Mesaj Var-30

 

Kur’an-ı Kerim’den Mesaj Var-30

İnsan sadece maddi bir  varlıktan ibaret değildir. İnsanın ruhi ve manevi yönü de vardır. İnsan manevi yönüyle Yüce bir varlığa inanma, ona bağlanma,beğenilme,kabul görme,boyun eğme  gibi ihtiyaçlar duyar.
Bunlar insana  yaratılıştan verilen özelliklerdir.  İnsanın bu özelliğine bağlı olarak ortaya çıkan ihtiyaçlarını bir şekilde gidermeye çalışır.
İnsan bu ihtiyaçlarını doğru bir biçimde temin etmelidir. Gerçek ve sağlam bir İslam inancıyla donatılmış olan bir kimse manevi ihtiyaçlarını ve kulluk görevini  yerine getirmek suretiyle ,başkalarına kul ve köle olmaktan kendini kurtarabilir.
Allah’a gerçek bir  kul olamayan insan, yaratılıştan gelen ihtiyaçlarını gidermek için  yanlış bir takım şeylere yönelerek bazı kimselere kul ve köle olabiliyor. Onlar için her şeyi  tereddütsüz yapabiliyor. Hatta canını bile severek verebiliyor.   
Halbuki Allah insana hür bir irade vermiştir. İnsan akıl ve hür iradesiyle Yüce Yaratıcıya kulluk görevini yerine getirebilirse özgürlüğüne kavuşmuş olur. Kendi arzusuyla Allah’a kulluk görevini yerine getiren birisi  manevi yönden doyuma ulaşır.
Böylece, İnsan olma özelliğimize uygun bir biçimde hayatımızı mutlu ve huzurlu bir şekilde  sürdürmüş oluruz.


Yanlış yollara düşmemek ve dünya ve ahret hayatımızı kurtarmak için yaratılışımıza uygun olarak Yüce Allah’a kulluk görevimizi yerine getirmeliyiz.
 
Bu konuda ,Yüce Allah’ın Kur’an-ı Kerim’deki mesajı şöyledir:
“Ey insanlar! Sizi ve sizden öncekileri yaratan Rabbinize kulluk ediniz ki, O'na karşı gelmekten korunmuş olabilesiniz.” (Bakara suresi,21.ayet)
 
Ne mutlu o kimselere ki, kendi istekleriyle Allah’a karşı kulluk görevlerini yerine getirenlere….
Efkan VURAL
 
 
 
 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder