Üç Aylar nedir? Üç Aylar’ın önemi nedir? Üç Aylar’da yapılacak dua ve ibadetler neler? Üç Aylar ne zaman başlıyor? Üç Aylar’ın başlangıcı ve mübarek günler…
Dini hayatımızda “ Üç Aylar” diye bilinen çok feyizli ve bereketli bir maneviyat mevsimine bir kez daha girmek üzereyiz. 7 Mart perşembe gecesi Regaib Kandili’dir. 8 Mart çarşamba günü ise Üç Aylar’ın ilki olan Recep Ayı’nın birinci günüdür.
ÜÇ AYLAR’IN İSİMLERİ
Üç Aylar kameri takvime göre RecepŞaban ve Ramazan aylarıdır. Mübarek Üç Aylar rahmet dalgalarının coştuğu manevi huzur ve sükûnun kalplere indiği, ilahi rahmetin taştığı aylardır.
Bu aylar girince, müminlerin kalplerini manevi bir hava kaplar, ruhları şenlenir. Bu mübarek aylar içerisinde öyle feyizli ve bereketli geceler vardır ki, Cenab-ı Hakk’ın rahmeti ve huzuru bu gecelerde müminler üzerine yağmur gibi yağar.
ÜÇ AYLAR DUASI
Üç Aylar girdiği zaman Hz. Peygamber şöyle dua ederdi:
  • Üç Aylar Duası Arapça:
اَللّهُمَّ بَارِكْ لَنَا فيِ رَجَبٍ وَ شَعْبَانَ وَ بَلِّغْنَا رَمَضَان
  • Üç Aylar Duası Okunuşu:
“Allahümme barik lenâ fi Recebe ve Şaban. Ve belliğnâ Ramazân.”
  • Üç Aylar Duası Anlamı:
“Ey Allah’ım; Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl, bizi Ramazan’a kavuştur.”
ÜÇ AYLAR’IN ÖNEMİ VE FAZİLETİ
Hz. Peygamber; başka bir hadis-i şeriflerinde ise; “Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır.” buyurarak bu ayların manevi feyzine işaret buyurmuşlardır.
Ülkemizde de asırlardır bir “Üç Aylar” geleneği oluşmuş; Ramazan’a hazırlık Recep Ayı’nın gelmesiyle başlar hale gelmiştir.
REGAİP KANDİLİ NE ZAMAN?
Üç Aylar mübarek gecelerle doludur. Recep Ayı’nın ilk cuma gecesi, Regaib gecesi, 27. gecesi Miraç gecesidir.
7 Mart perşembe gecesi idrak edeceğimiz Regaib gecesi ise; Cenab-ı Hakk’ın ilahi ihsan, rahmet ve manevi hediyelerinin diğer zamanlardan daha çok tecelli etmesi ve samimi kalplerle Allah’a yönelenlerin affedilme ümitleri vesilesiyle, Müslümanlar tarafından heyecanla beklendiği ve gönülden arzu edildiği için Recep Ayı’nın ilk cuma gecesine “Regaib Kandili” denmiştir. Regaib Kandili, Recep ayının 27. gecesindeki Miraç ve Şaban Ayı’nın 15. gecesindeki Berat kandillerini, Ramazan Ayı’nı, Kadir Gecesi’ni ve Ramazan ve Kurban bayramlarını müjdeleyen mübarek bir gecedir.
Recep ayı içerisinde bulunan bir başka mübarek gecede Miraç gecesidir. Miraç gecesi; Allah’ın Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed’i (s.a.v.) Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya götürdüğü ve oradan da göklerin derinliklerine yükselttiği gecedir. Cenab-ı Hakk’ın Hz. Peygamber’e büyük hakikatlerin ilahi sırlarını gösterdiği, vasıtaları kaldırarak ilahi vahye muhatap kıldığı, müminlere namazın farz kılındığı ve biz Müslümanlar için de İlahi lütuflarla dolu olan bir gecedir.
ÜÇ AYLAR’IN İKİNCİSİ
Üç Aylar’ın ikincisi olan Şaban Ayı ve onun içerisinde bulunan Berat gecesi de Müslümanlarca kutsal sayılmış, bu gecenin diğer gecelerden farklı bir şekilde geçirmesi tavsiye edilmiştir. Hz. Peygamber Şaban ayına ve bu ayın 15. gecesi olan Berat gecesine ayrı bir önem vererek onu ihya etmişlerdir.
ÜÇ AYLAR’IN ÜÇÜNCÜSÜ
Üç Aylar’ın sonuncusu olan Ramazan Ayı ve onda bulunan Kadir Gecesi’nin ise dini hayatımızda ayrı bir yeri ve önemi vardır.
Kaynak: Diyanet

http://www.islamveihsan.com/uc-aylar-ne-zaman.html?doing_wp_cron=1551169175.2966799736022949218750