13 Şubat 2019 Çarşamba

Burcu Ercivan - Ah Hatice'm.. Yaktın beni can evimden..Burcu Ercivan - Ah Hatice'm.. Yaktın beni can evimden..

 
Burcu Ercivan
 

Burcu Ercivan - Ah Hatice'm.. Yaktın beni can evimden..
 

Ah Hatice'm.. Yaktın beni can evimden..
 
Kardeşlerim bildiğiniz üzere Hz. Hatice (r.a.) Peygamber efendimizin ilk eşi , ilk kucağı , 6  gül yavrunun annesi , ilk Müslüman kadın , Resulullah'ın ilk namazında ki cemaati , gönül ışığı , can yoldaşı..
 
Ama bizler bu mukaddes kadın hakkında ne biliyoruz? Bir dizinin başrol oyuncusunu , bir futbol takımının ilk on bir kadrosunu , bir şarkının bestesini , güftesini bildiğimiz kadar biliyor muyuz bu sahabe hanımefendilerinin hayatlarını..
 
İnanın bana Hz. Hatice'nin hayatını okuduğumda hayran oldum.. Hiç bir şey bilmediğimi fark ettim ve kendimi çok aciz hissettim.. Halbuki O Cebrail'in hatta Cenab-ı Hakkın dünya da iken selam verdiği sayılı insanlardan birisi.. Allah'ın selam verdiği kaç kadın tanıyorsunuz? Ne yapmış ta böyle kutlu bir selama varmış? Nasıl bir kalbi varmış ki ölmeden cennetle müjdelenmiş?..
Ah Hatice'm ah.. Mekkenin  gül goncası..  Yetimlerin umut ışığı , yoksulların doyuran eli..
 
Hz. Hatice annemiz Efendimizden(sav)önce de hiç bir zaman putlara tapmamış ve her zaman Hz. İbrahim'in dinine inanmıştır. Herkes Kabe'nin etrafında puttan sözde tanrılarına ibadet ederken O  Kabeyi tavaf eder , Kabe'nin sahibine dua eder , Hacer annemizin çektiği sıkıntılara tefekkür eder , Rabbine dua ederdi..
 
Kervanların yöneticisi Hatice.. Mekke'nin ticaretinde nam salmış Hatice.. İffet timsali , güzellik abidesi.. O zamanın kadınları  gösteriş ve şatafatı severken onca varlığı içinde sade ve nazenin bir duruş Hatice.. 
 
Sarı konağında verdiği ziyafetler , yardımcılarına olan hoşgörüsü , cömertliği ve dürüstlüğü , kadın olmasına rağmen Rabbinden başka kimseye boyun eğmemesi dillerde bu mübarek insanın.. Mekke'nin ileri gelenleri Hz. Hatice ile evlenmek için sıraya girse de O hiç kimseyi kabul etmemekte kararlı..
 
Öyle ya ileride Kainatın en şereflisi olan Peygambere (sav) eş olacaktı.. Kaç kişinin alnına böyle kutlu bir talih yazılmıştır?.. Yakını olan bilge kişi Varaka bin Nevfel, annemizin gördüğü rüyanın müjdesini verdiğinde  içinde bir kuş çırpındı Hatice'nin.. ''Umuyorum ki dedi Varaka umuyorum ki sen çok şerefli bir insanın Eşi olacaksın..''
 
Öyle de oldu.. Kalbine gelmiş geçmiş milyarlarca ümmetini sığdıran , adı cennetin kapılarına yazılan , alemlerin O'nun hürmetine yaratıldığı Efendisinin (sav) biricik eşi olma şerefine nail oldu..
 
Zengindi Hatice çok zengindi.. Öyle ki Ebu Talibin yetimine (sav) ; Eş , ev, ocak , sıcak kucak , merhametli el , koruyan iki göz olacak ve malını , varını , güzelliğini , ömrünü adayacaktı.. Kasım, Zeyneb,Ümmü Gülsüm,Rukiye ,Fatıma ve Abdullah'ın bir tanecik annesi olma güzelliğine erecekti..
 
Biliyor musunuz? Umre ziyaretimde nur dağına çıkma şerefine nail oldum. O dağ çok dik ve engebeli. Yani çıkmak için yürek gerekiyor. Ama O, Efendimiz dağda aylarca inzivaya çekildiğinde her gün o dağa çıkıp gönlünün Efendisine yemek ve su götürür ,o canlar  feda olan nur yüzünü bir kere daha görmek için can atarmış.. Ne yürek, hay maşAllah..
 
Efendimize (sav) ilk vahiy indiğinde sorgusuz sualsiz ''Sen Allah'ın Resulüsün..'' diyen bir eş düşünün.İki cihan selveli dağa gittiğinde eli kalbinde sarı konağın terasından dağa bakar O'na bir şey olmasın diye dualar ederdi Hatice.. Dönüşünü dört 
gözle bekler , kapıda gül yüzünü gördüğünde mutluluktan yerine sığamazdı Hatice..
 
Can Efendisi , nur kasidesi , cennet bahçesi ,yürek yoldaşı , kalp sırdaşı , hayat arkadaşı..
 
Onların evliliklerinde hiç bir zaman kavgaya yer olmaz , her zaman saygılı , sevgili , edepli , ölçülü konuşurlurdu.. Hatice bütün sevgisini , içten gülümsemesini , candan duruşunu , merhametli kucağını açtı Efendisine.. O'nun kılına zara gelse Hatice'nin yüreği yangın , kalbi kanadı kırık bir kuş olurdu.. Ömrünü adadı Can'ına Cananına..
 
Kervanları yöneten ,ipekli libaslar , kadifeden elbiseler bin bir türlü mücevherlerin elinden geçtiği bu mübarek kadın yoksulluk için de kızı Fatıma'ya babasını emanet edip göçecekti saadetli yurda.. Öyle kıymetli bir can ki canını teslim eyleyecekken cennetle müjdelenenler refakat edecekti O'na.. Bir yanında Hz. Meryem bir yanında Hz. Asiye..
 
Hatice hasretle bakacaktı uğruna ömrünü adadığı Aşkının  yüzüne, yanında Ona en çok benzeyen kızı Fatıma ile birlikte..
Ve kimse Hatice gibi olamayacaktı çünkü Haticesi bir tane olacaktı Allah Resulünün..Yıllar geçse de onu özlem ve hasretle anacak kimseyi Onun yerine koymayacaktı.. ''Allah beni Hatice'ninsevgisiyle rızıklandırdı..'' diyecekti. Hz. Aişe annemizin en çok kıskandığı kadın , insanlığın anası , ilk iman eden, Efendisinin bir tanesi olarak kıyamete kadar dilden dile yaşayacaktı..
 
 Hz. Hatice annemizi tanımadan ölmeyin..
 Aşk'a adanmış bir ömürü onun hayatından öğrenin..
 
 Bu güzel yazının çıkmasına vesile olan kardeşim Fikriye Urtanur'a ve Aşk'a adanmış bir ömür isimli romanı ile Nurdan Damla hocama çok teşekkür ediyorum..
Selam ve Dua ile..

https://www.risaleajans.com/burcu-ercivan/ah-haticem-yaktin-beni-can-evimden
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder