10 Ocak 2017 Salı

MÎMARÎ ŞAHESERLER; KAR TANELERİ

MÎMARÎ ŞAHESERLER; KAR TANELERİ

Elinize bir kar tanesi alıp baktınız mı hiç? Şekilsiz pamuk gibi görünür, hemen erir ve elinizde birkaç damla su kalır. Oysa kar tanelerini daha detaylı incelerseniz çok çeşitli şekillere sahip olduklarını görürsünüz.


Bir metre küp karda 350 milyon tane kar taneciği bulunduğu tahmin ediliyor. Hepsi de altıgen ve kristal gibi bir yapıda, ancak her birinin şekli farklı. Bu şekillerin nasıl ortaya çıktığı, nasıl olup da bir tanenin bir diğerine... benzemediği, nasıl böyle simetrik yapılarda olduğu, bilim adamları tarafından yıllardır araştırılıyor.

Her bir kar tanesinde, Allahü tealanın benzersiz sanatı ortaya çıkar. Kar tanelerinin yapılarındaki çeşitlilik ve kusursuzluk harikadır ve yarattığı herşeyi en güzel yapan Allahü tealanın sonsuz sanatını bize gösterir.

Nasıl Oluşur?


Yıldızlara benzer şekillerdeki kar tanecikleri bizi hayrete düşürür. Birer mimari şaheser olan kar kristalleri su buharının bulutlardan geçerken soğumasıyla şekillenir. Bu hadise şöyle gerçekleşir:

Su buharının içinde düzensiz bir biçimde her yana dağılmış olan su molekülleri bulutlardan geçerken sıcaklığın düşmesi ile birlikte hareketliliklerini yitirirler. Daha yavaş hareket eden su molekülleri bir süre sonra gruplaşmaya başlar ve sonuçta katı bir biçim alırlar.


Ancak gruplaşmaları düzensiz değildir; tam aksine her zaman birbirine benzeyen mikroskobik altıgenler olarak birleşirler.

Her kar tanesi önce tek altıgen su molekülünden oluşur, daha sonra diğer altıgen su molekülleri de gelip bu ilk parçanın üzerine eklenir.

Bilim adamlarına göre bir kristalin şeklini belirleyen temel özellik bu altıgen su moleküllerinin tıpkı bir zincirin halkaları gibi birbirlerine kenetlenmesi. Her kristal parçasının kendine has şekil alması ise sıcaklık ve nem oranı ile ilgili.

Bir kar tanesi 200’den fazla buz kristalinden oluşur. Bütün kar kristalleri neden acaba altıgendir?.. Ve neden her biri diğerlerinden farklıdır? Kenarları neden düz değil de köşelidir?


Bu soruların hala bilimsel bir cevabı yok. Ancak bilinen tek gerçek şu: Yüce Allah sonsuz güç sahibi olan, her güzelliği örneksiz ve sanatının içinde yaratandır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder