2 Haziran 2015 Salı

Nefsimize Karşı Savaşırken Edinebileceğimiz 10 Silah

Nefsimize Karşı Savaşırken Edinebileceğimiz 10 Silah

 
İçimizde bize sürekli kötülüğü emreden bir düşmanla birlikte yaşıyoruz. Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in şu iki şiiri nefsimizin tehlikesini çok iyi anlatır;

-Ferhat’ın sevgilisine kavuşmak için deldiği dağ
Benim devirmek borcunda olduğum nefsimin yanında bir kum tanesi…
-Hep nefis çıkar karşıma ölüp ölüp dirilsem;
İnsandan kaçmak kolay ; kendimden kaçabilsem…

Bu tehlikeli düşmanla savaşırken silahsız değiliz elimizde yararlanabileceğimiz bir çok ipucu var biz bunlardan 10 tanesini inceleyelim inşallah

 


1.Taviz Vermeyin


Yaptığımız hiçbirinden hiçbir zaman taviz vermemelisiniz . ‘Bırakın bugün yapmasam olmaz mı ?’ yı ‘Yarım saat sonra yaparım ‘ bile demeyin. En kolay sünnetlerden biri olan tebessümü alışkanlık haline getirmeye çalışıyorsunuz ve o gün oldukça moraliniz bozuk , derin bir nefes alın ve helal dairede insanlara karşı tebessüm edin .Allah rızasını kazanmak adına yapılan her ne varsa bunları ertelemek şeytandandır ..

“Muhakkak ki, onlar amellerini geriye erteleyen / yarıncı kimselerdir.” (Müsned, 1/129). Ertelemek ancak inkarda artıştır…(Tevbe Suresi, 37)

nefsimize karşı savaşta 10 silahımız-zaman

 


2.Amellerinizin Üzerine Daima Bir Yenisini Ekleyin


Hz. Ali (r.a)”Daha iyi olmak için çabalamayan iyi olarak kalamaz” buyurmuştur. Size ne kadar zor gelirse gelsin amellerinizin üzerine yeni küçük bir amel daha eklemelisiniz . Diyelim mi tebessümü fıtratımıza yerleştirdik artık mahrem kişilere ( yolda gördüklerimiz dahil ) selam vermeye başlamalıyız .Peygamber Efendimiz ( s.a.v) “Selamı aranızda yayınız (Müslim,İman 93-94)” buyurmuştur. Veyahut günlük iki sayfa kuran okumak alışkanlık haline geldi artık bunu üçe çıkarmalıyız.

nefsimize karşı savaşta 10 silahımız-tebessüm

 

3.Yapmanız Gerekenleri Çekici Hale Getirin ve Göz Önünde Bulundurun


Kendinize renkli kuran-ı Kerim alabilirsiniz ya da güzel bir namaz elbisesi , ezber kartları..Esprili sohbetler dinleyebilirsiniz ,içinde uhuvvetin olduğu sohbetler ortamlarına girebilirsiniz .Diğer bir önemli nokta tüm bunların ise sizin gözünüzün önünde olmasıdır. Kuran’ınız ,seccadeniz diğer bir odada olmasın sürekli görebileceğiniz bir yerde olsun böylece beynimiz sürekli onları görerek onları kullanmamız gerektiğini bize hatırlatacaktır.

nefsimize karşı savaşta 10 silahımız-kuran
  

4.Hedef Koyun


Başıboş ve plansız hareket etmemelisiniz .Bir yerde yazılı olmasa bile muhakkak bir plan ya da taslak oluşmalı kafanızda .Az ya da çok önemli değil ama bir sayı olmalı .Günde bir sayfa kuran okuyacağım deyip bunda devamlılığı sağlamalısınız .Her gün iki rekat nafile namaz(kaza namazınız varsa önce onlar tabi ki ) kılmakla başlayabilirsiniz. Çok değil sadece iki rekat kendinizi ikna edin .Nefiste bizi çok değil sadece bir kez diyerek kandırmıyor mu ? Şimdi nefsimizi kandırma sırası bizde , çok değil sadece iki rekatcık…

nefsimizle savaşımızda 10 silahımız- hedef koyun

 

5.Abdestli Olmaya Özen Gösterin


Zorda olsa güzelce abdest almalısınız .Böylelikle namaz kılmakta Kuran okumakta zorlanmaz , abdestli olduğunuzu hatırlayıp kötü davranışlardan kaçınırsınız .Tekrar tekrar abdest almak kişiye huzur verir rahatlatır ,serinletir( hele ki şu sıcak günlerde).Peygamber Efendimiz (s.a.v) ahirette bizi abdest azalarımınız parlamasından tanıyacak inşallah.

nefsimizle savaşımızda 10 silahımız-abdest

 

6.Bol Bol Dua Edin


Hidayet bulmak için hem çevrenizdekilere hem kendinize bol bol dua etmelisiniz. Dua kulluğun anahtarıdır.“ De ki Rabbim size ne kıymet verir duânız olmasa? Demek ki tekzib ettiler, o halde yarın ceza yapışacak.(Furkan suresi, 77).Peygamber Efendimizin(s.a.v) ettiği duaları öğrenip görebileceğiniz bir yere yazabilirsiniz . Unutmamak için kendinize dua saatleri belirleyebilirsiniz .Gerekirse çalar saat kurar ve alışkanlık haline gelinceye kadar devam edersiniz .Yoksa nefis ve dünya meşgalesi bize dua etmeyi unutturacaktır.

nefsimize karşı savaşta 10 silahımız-duaaa

 

7.Uygun Bir Çevre Seçin


Zaten bize sürekli kötülüğü emreden bir düşmana sahibiz birde çevremizdeki insanlar böyle olursa haramları reddetmek zorlaşacaktır. İhlaslı iyi niyetli insanlarla takılın . İçlerine girince sıkıcı olmadıklarını göreceksiniz .Bilakis hem eğlenmenize hem düşünmenize ve tabi ki düzelmenize sebep olacaklarıdır. Mevcut çevrenizden uzaklaşmak ve onlara hayır demek zor olacaktır ama birkaç kez içiniz yana yana da olsa onlara hayır deyin zaten bir şeylerin değiştiğini göreceksiniz. Allah’ın size Allah’tan korkan insanlar vermesi için dua edin. Namaz kılan ve özellikle Kuran okuyan insanlar bulun ve tabiri caizse onlara yapışın.

nefsimizle savaşımızda 10 silahımız-arkadaş seçimi

 

8.Oruç Tutun


Günlük plan ve işlerinize göre size en kolay gelen günleri belirleyin , bunların pazartesi ve Perşembe olsa daha güzel olur. Haftada bir , iki haftada bir , hiç olmadı ayda bir belirlediğiniz günü oruçlu geçirin. Oruç nefsin Rabbini tanıdığı en iyi eğitme yöntemidir.

nefsimizle savaşımızda 10 silahımız-oruç

 

9.Namazlarınıza Dikkat Edin


Namazınızı hemen vakit girer girmez kılmaya ve tüm rükunları sakin sakin yerine getirmeye özen göstermelisiniz. Ezan programı indirebilir ,etrafınıza namazla ilgili notlar yazabilirsiniz .Namazla ilgili sohbetler dinlemelisiniz. Okuduğunuz surelerin tefsirlerine ve indiği olaya bakmakta size huşu ve takva katacaktır.

nefsimize karşı savaşta 10 silahımız-namaz

 

10.Sohbet İzleyin /Dinleyin


Uzun olmayan dikkat çekici konularla ilgili sohbet dinleyin ama bunun da bir günü olmalı .En geç bir hafta aralıkla şu günde şu sohbeti dinleyeceğim demelisiniz .Size hitap edebilen birini seçmeli, seçtiğiniz alimle ilgili önce bir araştırma yapmalı ve ehli sünnet olduğuna emin olmalısınız sonra onun tüm sohbetlerini dinleyip sıkı bir takibe almalısınız .Böylelikle zamanla o alimin ahlakıyla ahlaklanacağınızı göreceksiniz.

nefsimizle savaşımızda 10 silahımız-SOHBET DİNLEYİN


Nefsinizin vesveseleri üzerine takılıp kalmayın o sürekli bir şeyler fısıldayacaktır.
Unutmayın hiçbir şey kolay değil .
Bediüzzaman’ın söylediği gibi “ Cennet ucuz değil , cehennem dahi lüzumsuz değil.”


Mekteb-i Suffa ekibi tarafından Suffgah.com için çevrilmiştir.


http://suffagah.com/nefsimize-karsi-savasirken-edinebilecegimiz-10-silah


 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder