22 Şubat 2018 Perşembe

Efkan VURAL - Kur’an-ı Kerim’den Mesaj Var-25

Efkan VURAL - Kur’an-ı Kerim’den Mesaj Var-25
 
 
İlk insandan buyana her zaman sorulan bir soru vardır. Kıyamet  ne zaman kopacaktır? Bu sorunun cevabını herkes merek eder.
 
 
 
 
Yüce Allah insanı dünyaya gönderdiğinde ona  bir yaşama zamanı verir. Buna ömür denmektedir. Bir gün ömür sona erecektir. Ömrün sona ermesiyle ölüm gerçekleşecektir.
 
Her canlı muhakkak ölümü tadacaktır. İlk insandan  günümüze kadar ölüm gerçeği var ola gelmiştir. Bu durum kıyamete kadar da devam edecektir.
 
Ölüm gerçeğini yaşayarak görmekteyiz. Hepimizin yakınlarından ölen insanlar vardır. Böylece ölüm gerçeğini gözardı edemiyoruz.
 
Hepimiz ölümden sonrasını,ölenlerin nereye gittiğini,öldükten sonra tekrar dirilmeyi,ölüm ve ötesini,ahireti ve özellikle de kıyameti ve kıyametin ne zaman kopacağını merak ederiz.
 
İnsan yaratılmışların en şereflisi olduğu için, ölümle beraber insanın son bulması düşünülemez. Allah insanı değerli kıldığı için onu ölümden sonra sonsuz bir yaşama kavuşturacaktır. Burada insana dünya hayatının karşılığı verilecektir.
 
Allah bu dünyanın sonunda yaptıklarımızın hesabını bize soracaktır.
 
Yaptıklarımızın karşılığı, iyi(sevap) veya kötü(günah) olarak cennette  veya cehennemde verilecektir.
 
Bu dünyadan ahiret alemine ölümle geçeceğiz. Ölüm  ilk geçiş yaptığımız kapıdır. Esas ahirete geçiş ise  dünyanın yıkılmasıyla olacaktır. Önce dünyanın sonu gelecek ve dünya yıkılacak. Dünyanın yıkılması kıyametin kopmasıyla başlayacaktır.
 
Dünyanın ne zaman son bulacağı veya kıyametin ne zaman kopacağı herkesin merak ettiği bir sorudur.
 
İnsanlar tarih boyunca kıyametin ne zaman kopacağını peygamberlere sormuşlardır.
 
Peygamberimiz Hz.Muhammed’e de aynı soru sorulmuştur. Bu soruya Yüce Allah Kur’an’da cevap vermiştir.
 
Kıyametin ne zaman kopacağı sorusuna  cevap olarak ,Yüce Allah’ın Kur’an-ı Kerim’deki mesajı şöyledir:
 
“Sana kıyameti, ne zaman gelip çatacağını soruyorlar. De ki: Onun ilmi ancak Rabbimin katındadır. Onun vaktini O'ndan başkası açıklayamaz. O göklere de yere de ağır gelmiştir. O size ansızın gelecektir. Sanki sen onu biliyormuşsun gibi sana soruyorlar. De ki: Onun bilgisi ancak Allah'ın katındadır; ama insanların çoğu bilmezler.  ”
 
(A’raf suresi,187 .ayet)
 
Efkan VURAL
 
 
 
 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder