İnsanın yüzündeki nuru, güzelliği gideren ve yüzü kurutan dört kötü amel vardır ki bu ameller hem dünya hem ahiret güzelliğini kaybetmeye sebep olur.
Her insan İslam fıtratı üzerine dünyaya gelir ve günahsız olarak gelir. Müslüman yaşı ilerledikçe Allah’ın ona verdiği yüzündeki İslam nurunu ya daha güzelleştirir ya da yaptığı kötü ameller ile o nuru karartır. İşte yüzümüzdeki o güzel İslam nurunu karartan ameller:
1- YALAN SÖYLEMEK
Yalan karakteri ve yüzü kirleten en kötü amellerden biridir. Büyük günah hükmündedir. Baştan aşağı çirkin olan ve çirkinleşitiren bir durumdur.
“Yalan sözden kaçının.” (Hacc suresi 30. Ayet)
2- HAYASIZLIK
Hani şu bahsedilen iç güzellik var ya, işte o haya! Burada ek olarak dış güzelliğe de katkısı büyük. İç-dış güzelliği hayadan geliyor.
“Haya, baştan başa hayırdır.” (Müslim)
3- BİLGİSİZCE ÇOK SORU SORMAK
Öğrenmek için soru sormak ve sorgulamak şarttır. Fakat hiçbir şey araştırmadan bilgisizce öylesine soru sormak meseleyi amacından saptırır. Büyükler “Kişinin aklı, sorduğu sorularda gizlidir.” demiştir. Her türlü alanda, önce kendimiz araştırıp, sorgulayıp; anlamadığımız noktaları iyi bilen, güvenilir insanlara sormalıyız.
4- ALENİ OLARAK GÜNAH İŞLEMEK
Ümmetimin hepsi affa mazhar olacaktır, günahı aleni işleyenler hariç. Kişinin geceleyin işlediği kötü günahı Allah örtmüştür. Ama, sabah olunca o: “Ey falan, bu gece ben şu şu işleri yaptım!” der. Böylece o, gece Allah kendini örtmüş olduğu halde, sabahleyin üzerindeki Allah’ın örtüsünü açar. İşte bu, günahı aleni işlemenin bir çeşididir.” (Buhari)
İnsan olmak eşittir hata yapmak ama bırakın bu hatalar Allah ile sizin aranızda kalsın. Günahın normal görülmesine hizmet etmek günah işlemekten beterdir.
Kaynak: Yeniakit

http://www.islamveihsan.com/yuz-guzelligini-goturen-ameller-nelerdir.html