14 Haziran 2018 Perşembe

Efkan Vural - RAMAZAN BAYRAMININ ÖNEMİ

 
Efkan Vural - RAMAZAN BAYRAMININ ÖNEMİ 
 
Yarın Mübark Ramazan Bayramı Şimdiden herkesin bayramını kutlarım:
 
İslam dininde oruç tutmak farz kılınmıştır. Farz oruç olarak da Ramazan orucu tutulmaktadır. Ramazan orucu, Ramazan ayında tutulur. Ramazan ayı boyunca bir ay sürmektedir. Oruç imsak vakti ile akşam ezanı vakti arasında tutulmaktadır. Oruç tutmak en önemli ibadetlerden biridir. İnsan sağlığının korunmasında da faydaları bulunmaktadır.
 
Ramazan ayı boyunca tutulan oruçlar Ramazandan sonraki ay olan Şevval ayında son bulur ve bu yeni ayın ilk üç günü bayram olarak kutlanmaktadır. Ramazan bayramı üç gün sürmektedir. Ramazan ayı sonrasında Ramazan bayramı orucun sevincinin yaşandığı aydır. Bu ayda Müslümanlar her bayramda olduğu gibi birbirlerini ziyaret ederler. Birbirlerine ikramda bulunurlar.
 
Ramazan bayramı üç gün sürer. Bu bayramda oruç tutmak haramdır. Çünkü bayramın herkesle birlikte kutlanması gerekir. Birlik ve beraberliğin pekişmesi, barış ve huzur ortamının sağlanması gerekir. Ramazan çok kıymetlidir. Ramazanı Ramazan yapan oruç, teravih kadar bayramdır.
 
Bayramda insanlar dayanışma halinde olur, yardımlaşır ve paylaşmaya devam ederler. Sosyal ilişkiler kurar ve akraba ilişkilerini kuvvetlendirirler. Ramazan bayramı, Ramazan ayı kadar beklenmektedir. Ramazan ayı oruç ayı olarak mutlulukla geçer. Bayramda da bu mutluluk zirveye ulaşır. Bu mutluluğu bütün müminler paylaşır.
 
Oruç Allah’tan bekleyerek yapılan bir ibadettir. Allah’ın takdir ettiği kadar sevap kazanılır. Allah’ın rızasını kazanmak her şeyden önemlidir. Müslümanlar her zaman cenneti hedefler. Ramazan ayı ve bayramı bunun için bir fırsattır.

--


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder