9 Ağustos 2013 Cuma

Ramazan Bayramı

Ramazan Bayramı

Ramazan Bayramı
 

Ramazan ayı denildiğinde akla ilk gelen şey oruçtur.Bir ay boyunca oruç tutulur. Nefsi arzuları bir kenara koyarak, Kur’an’ı Kerim okuyarak, zikrederek, selavat getirerek, teravih namazını kılarak, fitreyi vererek, günlerini iyilik ve fazilet üzerine  geçirerek  bir ay sabreden Müslümanlara  Allah’ın bahşettiği Ramazan Bayramı sevinç ve coşkunun yaşandığı, kardeşlik duygularının kabardığı, sevgi ve saygının öne çıktığı  bir gündür.

Bayramlar vesilesiyle dargınlıklara son vermeli, sırf Allah rızası için tanıdığımız veya tanımadığımız kimselerle bayramlaşmalı, hal ve hatırları sorulmalı.

Bayram günlerinde  İslam kardeşliği bir kez daha önem kazanır. Sevgili peygamberimiz Hz.Muhammed (s.a.v) şöyle buyurur:  “Ey Allah’ın kulları kardeş olunuz.” (Buhari.nikah.45.)

Sevgi barış ve kardeşliğin öne çıktığı bayram günleri dışında da  bu güzel hasletleri devam ettirmeliyiz. Birbirimizi Allah için sevmeliyiz. Peygamberimiz şöyle buyurmaktadır: “Mü’min olmadıkça cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe  de Mü’min olamazsınız…” (Müslim,İman, 93.)

Kendimiz için istediğimizi din kardeşimiz için de istemeliyiz. Sevgili peygamberimiz Hz.Muhammed (s.a.v) şöyle buyurur : Hiç biriniz kendi nefsi için istediğini (Mü’min ) kardeşi için de istemedikçe (tam) Mü’min olamaz.”(Buhari,İman, 7) Başka bir hadiste ise peygamberimiz  şöyle buyurmaktadır: “Müslüman müslümanın kardeşidir, ona hiyanet etmez,yalan  konuşmaz ve onu sahipsiz bırakmaz. Müslümanın her şeyı ; ırzı malı ve kanı müslümana haramdır…”  (Müslim ,birr ve sıla, 32.)

Bayram dolayısıyla küs ve dargınlıkarı  sonlandırmalı, barış ve sevgi içinde yaşamalıyız. Sevgili Peygamberimiz  şöyle buyurmaktadır: “ Bir müslümana kardeşine üç günden fazla küsmesi helal olmaz. (Buhari, edeb, 57-62.)

Evet  bayram günlerinde  şunları yaparsak Allah’ın rızasını kazanmış oluruz:


1- Bayram namazını kılmak,

2- Bayram namazı sonrasında cemaatle bayramlaşmak,

3- Bayramlaşırken  selavat getirmek,

4- Çocukları ve yetimleri sevindirmek,

5- Ailemizle bayramlaşmak, aile fertleri arasında sevgi ve saygıyı artırmak,

6- Komşu ve akrabalarla bayramlaşmak,

7- Hastaları ziyaret etmek, onlarla bayramlaşmak, Engelli kardeşlerimizi ihmal etmemek.

8- İkramda bulunmak,

9- Mezarlıkları ziyaret etmek, Ölümü düşünmek,

10-Dargınları barıştırmak,

11- Bayram  vesilesiyle sevgi,barış,kardeşlik ve  höşgörüyü  yaygınlaştrmak ve bayram sonrasına taşımak.

        Ramazan bayramını tebrik eder, Milletimize ve tüm İslam alemine hayırlara vesile olmasını Yüce Allahtan dilerim.
   
       Nice bayramlara…….
     
EFKAN VURAL

http://blog.milliyet.com.tr/ramazan-bayrami/Blog/?BlogNo=425121

  


 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder