15 Aralık 2014 Pazartesi

BEYZA ÇOCUK DERGİSİ... SADAKATLİ OLMAK

BEYZA ÇOCUK DERGİSİ... SADAKATLİ OLMAK
 Dünya hayatı Allah'ı çok sevenlerle, O'na nankörlük edenleri ayırmak için hazırlanmış bir imtihan yeridir sevgili Arkadaşlar. Allah’a içten, sağlam bir şekilde ve kalpten bağlı olanlar doğru ve sadakatli insanlardır. Samimi inanan insanlar, Allah ne istiyorsa onu en güzel şekilde yapmaya kararlıdırlar.

Allah’ın insanlara yol gösterici olarak indirdiği kutsal kitabımız Kur’an'a uyan insanlar dürüst, doğru ve vicdanlı bir yaşam sürerler.... Kur’an ahlakına uygun yaşamayan insanlar için ise yalan söylemek, neredeyse bir alışkanlık olmuştur.


Günlük hayatında sık sık yalan söyleyen kimseler, zamanla, söyledikleri yalanlara kendileri de inanmaya başlarlar. Bu insanlar, ne arkadaşlarına, ne de dostlarına, kimseye güvenemezler. Çünkü kendileri yalan söyledikleri için, diğer insanların da kendileri gibi yalan söylediklerini düşünürler.

Yalan konuşanlar, yaptıkları bu çirkin davranışı güzel göstermek için “beyaz yalan”, “küçük yalan” gibi gerçek dışı bahaneler bulurlar. Oysa yalanın iyisi, küçüğü, beyazı, renklisi olmaz. Durum ne olursa olsun doğruyu söylemek gerekir.

Yalan söylemeyi insana zararsız gösteren şeytandır. Şeytanın etkisiyle yalan konuşmak; insanın hem dünyada hem de ahirette mutsuz bir hayat sürmesine sebep olur. Kuran ahlakını yaşamayan insanlar, yalan söyleyerek insanları kandırdıklarını zannederler. Oysa Allah her insanın yaptığını ve kalbinde gizlediğini bilir.

İnsan yalan söylerken Allah kendisini görür, işitir, kalbinden geçeni bilir; melekler de bu kişinin her sözünü kaydeder. Hayatımız boyunca yaptığımız her iş ve söylediğimiz her söz, hesap gününde karşımıza eksiksizce çıkacaktır.

Bir olayla karşılaşınca verdiğimiz kararlarla da imtihan oluruz. Güzel ahlakımız o zaman ortaya çıkar. Biz, Allah’ın beğeneceği gibi davranırsak, hiç bitmeyecek güzelliklere kavuşabiliriz.

En büyük yalancı, insanın en büyük düşmanı olan şeytandır arkadaşlar. Bunu aklımızdan bir an bile çıkarmayalım. İnsanları Allah’ın dosdoğru yolundan saptırmak isteyen şeytanın varlığını asla unutmayalım. Şeytan kötü sözden hoşlanır. Biz her zaman Allah’ın beğendiği bir özellik olan güzel ve doğru olan sözü söyleyelim, sadakatli insanlar olalım.

Ey iman edenler, Allah'tan sakının ve sözü doğru söyleyin. (Ahzab Suresi, 70)

Elif Abla, Beyza Çocuk DergisiHiç yorum yok:

Yorum Gönder