22 Şubat 2016 Pazartesi

Münafık kâfirden daha aşağıdadır

Münafık kâfirden daha aşağıdadır

 
Hüseyin Gültekin - [İslami Hayat]

h.gultekin@meydangazetesi.com.tr
19 Şubat 2016, 08:00


Cenab-ı Hak, kendisine iman etmeleri bakımından insanları üç gruba ayırmıştır: Müslüman, kâfir ve münafık.
 
Müslüman; iman esaslarına can-ı gönülden inanmış insandır.

Kâfir; iman esaslarını kesin bir dille yalanlayandır.

Münafık ise Müslüman ve kâfir arasında, diliyle inandığını söyleyip gönülden inanmayandır.

Bakara suresinde bu insanlar şu ifadelerle anlatılır:

“İnsanlardan öyleleri vardır ki: ‘Biz Allah’a ve ahiret gününe iman ettik’ derler; oysa inanmış değillerdir. (Sözde) Allah’ı ve iman edenleri aldatırlar. Oysa onlar, yalnızca kendilerini aldatıyorlar ve şuurunda değiller.”

“Kalplerinde hastalık vardır. Allah da hastalıklarını arttırmıştır. Yalan söylemekte olduklarından dolayı, onlar için acı bir azap vardır.”

Münafığı nasıl tanırız?
Münafıkları tanıyabilmemiz için Peygamber Efendimiz bize bazı özelliklerini söylemiştir; sözlerinde sık sık yalana başvuran, verdiği sözü yerine getirmekten kaçınan, kendisine bir şeyler emanet edildiğinde buna ihanet edenler münafık tipli insanlardır. Bunlara karşı her ne kadar hüsnü zan esas olsa da tam olarak itimat etmemek, her zaman bir yanılma payı koymak gerekir.

Mü’min, günahını, üzerine düşüverecek bir dağ gibi görüp, günahtan böylece sakınırken münâfık ise günahını, burnunun üzerine konup uçan bir sinek gibi görür. Münâfıklara en ağır geleni, sabah ile yatsı namazlarında cemaatte hazır bulunmaktır. Bu sebeple; dinin, esaslı bir şekilde yaşandığı bir toplulukta münafıklar barınma imkânı bulamazlar.

Allah, hepimizi nifaktan korusun. Farkına varmadan içine düşeceğimiz, münafıkları çağrıştıran hareketlerden sakındırsın. Öyle bir hayat yaşayalım ki, nifak düşüncesinde olanlar içimizde barınamasınlar…

Saç ektirmek caiz midir?


Gençken saçı dökülenlerin, kendi saçlarından olmak üzere, saç ektirmeleri tedavi mahiyetinde olduğundan caizdir. Çünkü genç bir insanda asıl olan saçlı olmaktır. Yaşlıların saçlarının dökülmesi tabii olduğu için onların saç ektirmeleri haram olmasa da bazı mahzurları vardır. Çünkü yaşlıların, ektirdikleri saçla, kendilerini etrafa farklı gösterme hissine kapılmaları kuvvetle muhtemeldir.

Yaşlı olduğu halde genç gibi görünmeye çalışmak bir nevi riya ve aldatma olur. Böyle bir şey olmasa bile, yaşlıyken saç ektirmenin insandan götürdüğü bir şeyler mutlaka vardır diye düşünüyoruz.

Bununla beraber diyebiliriz ki, insan psikolojik bir sıkıntıya girmiyorsa, aşamayacağı bir durum yoksa saç ektirmek gibi pahalı bir harcamaya sırf güzel görünmek için girmesini tavsiye etmeyiz. Oraya vereceği parayı hayra versin, öteye bir yatırım yapmış olur.

Gösteriş yapmak, farklı görünmek, yaşı konusunda insanları aldatmak vs. niyetlerle yapılan hiçbir saç ekimi caiz değildir.


 
 
 
 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder