21 Kasım 2017 Salı

EFKAN VURAL - Kur’an-ı Kerim’den Mesaj Var-16

EFKAN VURAL - Kur’an-ı Kerim’den Mesaj Var-16

Dünya üzerinde sürekli depremler meydana gelmektedir.
 
Ülkemiz deprem kuşağında bulunmaktadır. Dolayısıyla ülkemizde  çok  büyük depremler yaşanmıştır. Dünyanın pek çok yerinde  şiddetli depremler olmaktadır. Dünyanın yaratılış gereği,depremler olmaya devam edecektir.
 
Ülkemizde  17 Ağustos 1999 Marmara  depremi çok büyük bir deprem olarak kaydedilmiştir. Bazılarımız o günleri çok iyi hatırlar.  Binlerce can kaybı ve yaralılar olmuştu. Milyarlarca maddi zararlar meydana gelmişti.
 
Depremde yıkılan binaların yanında,hiç  zarar görmeyen yada az hasarlı binalara da rastlanıyordu. Neden bazı binalar yıkıldı bazıları yıkılmadı. Çünkü binaların yapılışında hileli yaklaşımlar vardı. Kum,çimento ve özellikle demir  kullanımı gereğinden az olmuş,yada kalitesiz malzemeler kullnılmıştır.
 
Ölen ve maddi kayıba uğrayanların vebali ,binaların yapımında yetkili ve sorumlu olan kişiler üzerindedir.  Allah bunlardan  hesabını soracaktır. Çünkü dinimizde zerre miktarı bile olsa,iyiliğin veye kötülüğün karşılığı verilecektir.
 
(Zilzal suresi,7.ve8.ayetler)
 
Depremde ve afetlerde yaşanılan kayıplar  insanların bilerek veya bilmeyerek yaptıklarından dolayıdır.
 
Herkes kendi üzerine düşen işi en iyi bir biçimde ve sağlam olarak yapmalıdır. Unutmayalım musibetler kendi yaptıklarımız yüzündendir.
 
Yaptıklarımızda Hak ve hukuğu unutuyor,kendi menfaat ve isteklerimiz doğrultusunda hareket ediyoruz. Kul hakkına  önem vermeden  işlerimizi yürütüyoruz.
 
Sonradan  başımıza gelenleri  kadere bağlayıp geçiştiremeyiz.
 
Yaptığımız her şeyden biz sorumluyuz. Çünkü Allah bize akıl ve hür  irade vermiştir. Hür irademizle yaptığımız işlerden  hesaba çekileceğiz. Yaptıklarımızın sonuçlarıyla elbette  bir gün  yüzleşeceğiz.
 
Yüce Allah’ın bu konuda Kur’an-ı Kerim’deki mesajı şöyledir:
 
“Başınıza gelen herhangi bir musibet ellerinizle işlediklerinizden ötürüdür. O, yine de çoğunu affeder.”(Şuara suresi,30.ayet)
 
İyi  ve düzgün iş yapmayı başkalarından beklemeyelim. Biz işimizi en iyi şekilde yapalım.
 
Yaptıklarımızdan da sorumlu olacağımızı unutmayalım.

Günahlarımız yüzünden musibetleri üzerimize çekmeyelim. Güzel davranışlarla hayatımızı sürdürelim.
 
Hem bu dünyada ve hemde ahirette hesaba çekileceğimizi bilelim.

Efkan VURAL

https://efkanvural.blogspot.com.tr/2017/11/kurandan-mesaj-var.html


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder