28 Haziran 2015 Pazar

Hasan Hüseyin Tokpınar - Ya İmanımız Olmasaydı

Hasan Hüseyin Tokpınar - Ya İmanımız Olmasaydı
        
Hasan Hüseyin Tokpınar

Ya İmanımız Olmasaydı
Hasan Hüseyin Tokpınar
 
 
Düşünsene, ya imanımız olmasaydı... Çıldırırdık. Bitmek tükenmek bilmeyen gam dolu geceler, tüm kasvetiyle esir alırdı can kuşumuzu. Dünya her nefeste daha da darlaşır, gökyüzü kurşun gibi yağardı üstümüze. Bir bakmakla huzur bulduğumuz engin denizler, bir lahzada boğardı bizi. Acıtan, sancıtan her ne varsa alemde, dağlardı sinemizi.
 
Düşünsene, ya imanımız olmasaydı, ne yapardık?
 
Canımızı yaktığında bir düşüncesiz, bizi aldattığında bir yalancı, düşürmek için planlar hazırladığında bir hasid, kardeşlerimizin kanını akıttığında bir katil, başımızı ezmeye çalıştığında bir zalim; kime ederdik tevekkül? Gözyaşlarımızı gören bir Basir, feryadımızı ve duamızı işiten bir Semi', bizim yerimize intikam alacak bir Kahhar bulunduğunu bilmeseydik, nasıl ederdik tahammül?
 
Kimselere içimizi açamayıp da söz orucu tuttuğumuz demler, içimizi de, dışımızı da bilen; varlığıyla bizi teselli eden bir Sırdaşımız olduğuna inanmasaydık, sahi, ne yapardık? Sızım sızım olmuş yaralarımıza hangi merhemin bir tesiri olurdu? Hangi içli şarkı anlardı halimizden? Ya yitip giden insanların, eşyaların, hayallerin; yitip giden ve bir daha bu alemde gelmeyecek olan her şey ama her şeyin arkasında çaresiz, bir başımıza, öylece mahzun kalakaldığımız zamanlar, hangi hisli söz yeşertebilirdi yüreğimizi? Hiçbiri!
 
Eğer imanımız olmasaydı, çıldırırdık.
 
Çünkü imanımız olmasaydı hayat, zahiri ve kısacık bir zevk ve lezzetle beraber, binler derece o zevk ve lezzetten ziyade elemler, hüzünler, kederler verirdi bize. Böyle demişti Üstad. O yüzden biz, dertlerimizle iyiyiz. Gamımızla mutluyuz. Hüznümüzle şadanız. Yanarız, ama cümle cefadan yüce bir Zat'a tevekkül kılarız. Zira biliriz ki, tevekkül de imandandır. Ve dahi sabrımız da bu yüzdendir bizim, tahammülümüz de bu yüzden! Boğazımızda düğüm düğüm birikmiş feryat, titreyen dudağımızdan dökülen dua bu yüzden!
 
Şükürler olsun ki en büyük dert imansızlıkken, bize iman gibi bir cevheri ihsan etmiş Rabbimiz, şükürler olsun. Yoksa imanımız olmasaydı, çıldırırdık!..
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder