7 Eylül 2015 Pazartesi

Eylül

Eylül

Aslıhan Erkişi

a.erkisi@meydangazetesi.com.tr
01 Eylül 2015, 00:40‘Mevsimler ayrıdır çiçekler başka. Çiğdemin kokusu gülde olmuyor’ demiş şair… Haziranın kokusu aralıkta, nisanın kokusu kasımda olmuyor. Her mevsimin insana tattırdığı farklı lezzetler, yaşattığı farklı duygular var elbet ama...

Yaz bitti…

Dostlarla sabahlara uzanan sohbetler, çocukların saklambaç oynarken gece yarıları binalara çarpıp yankılanan cıvıl cıvıl sesleri bitti. Yazın güneşine, denizine, kumuna, coşkusuna, enerjisine yetişebilmek zor oldu; sanki biraz da yorulduk. Ama her şeye rağmen güzeldi. Seneye Allah kerim diyerek ayrıldık arkadaşlarımızdan. Diğer yaza göremediğimiz sevdiklerimiz de oldu o sebeple vedalarımız kolay olmadı.

Artık kendimizi sonbaharın kollarına, dinginliğine bırakma, biraz dinlenme zamanı geldi.
Şimdi mevsimlerden sonbahar, aylardan eylül…
Bizi eylülde neler bekliyor dersek;

Sabahları uyanmakta biraz zorluk çekeceğiz ve yataktan kalkmayı hiç istemeyeceğiz (Özellikle de yazın birer enerji topuna dönüşmüş çocuklar!)

Olaylar karşısında daha hassas ve maalesef sinirli tavırlar sergileyeceğiz! (Bunu bilelim de birbirimize hoşgörülü olalım. Hazan Sendromu deyip geçelim)

Daha karamsar ve depresyona açık olacağız.

Ağaçların yaprak dökmesiyle birlikte insanlarda ölüm hissi daha kuvvetli olacak. (Özellikle de biraz yaş almışlar yaprak dökümünü ölümle ilişkilendirdiğinden maalesef bu mevsim en çok onların üzerinde etkili oluyor. Torunlarıyla daha sık bir araya getirmek onlara ilaç gibi gelecektir.)

Eylül… Telaffuz ederken, hiç temmuz gibi Ağustos gibi neşe, umut, canlılık hissi veriyor mu içinize? Bir daha söylemeyi deneyelim. Eylül… Elbette hayır. Dilin fonetiğine bile yansıyan bir hüznü var. Yemyeşil yaprakların kızıla, sonra sarıya boyanıp dallarından tek tek düştüğü tabiatın geçici ölümündeki hüzün.

Aklıma gelen eylüle dair güzel birkaç şey: Sıcakla arası olmayan, çok terleyen, bunalanlar için sevgiliye kavuşma demleridir eylül.

Elbette herkes için bu kadar melankoli hissettirmiyor eylül. Düşen sarı yapraklar bazıları için de çok çekici olabiliyor. Mesela fotoğraf sanatçıları veya meraklıları. Ayrıca duygulu bir şarkıya en güzel klip çekilecek mevsimdir bazı yönetmenler için eylül..

Lafın özü; dünyaya hangi gözle baktığımız önemli. Çocuklarımızın yeni okul yılıyla bir yıl daha yaşlansak da aslolan etrafımıza ve hayata kattığımız pozitif değerdir.

Eylülle yüreğimize gelen tüm bu sıkıntıların yine Bir Eylül’le yerini umuda bırakması duasıyla…

Gönülden muhabbetle…

http://www.meydangazetesi.com.tr/eylul-makale,1263.html


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder