12 Haziran 2016 Pazar

Aslıhan Erkişi - Çocuğunuz belki bir yıldızdır

Aslıhan Erkişi - Çocuğunuz belki bir yıldızdır

 
Aslıhan Erkişi

a.erkisi@meydangazetesi.com.tr
10 Haziran 2016, 08:00

Çocukların en sevdiği, içinde kendini kaybettikleri mevsim; ‘yaz’ geliyor. E hak ettiler tabii. Dersler, bitmek bilmeyen ödevler, sınavlar ve yine sınavlar derken koca bir yıl (bazıları biraz haylazlık etseler de) çalıştılar, erkenden kalktılar. Anne babalarıyla çok çok isteseler de gece geç saatlere kadar oturamadılar, muhabbetlerine dâhil olamadılar.

Ama artık sereserpe oynayacakları, coşup eğlenecekleri, denizin kumun oyun alanlarının tozunu attıracakları yaz geliyor ve çok mutlular. (Bir an çocuk olmak varmış dedim içimden şunları yazarken ya, neyse).  Çalışan anne ve babalar ne yazık ki yaz tatillerinde çocuklarıyla çok fazla zaman geçirme fırsatı bulamıyor. Ama koca bir yıl içinde ailece geçirecekleri zamanları kısıtlı olan ebeveynler bu kısa zamanın da özlemiyle birlikte oldukları her vaktin kıymetini bilmeli.

DEDE-NİNE ZİYARETİ ŞART

Çocuklar için yaz aylarında birçok aktivite var ama eğer hayattalarsa ve sağlıkları da uygunsa çocuklar için en güzel aktivite onların büyükanne ve büyükbabalarıyla zaman geçirmeleri. Bizzat şahit olduğum için biliyorum, kuşak farkı olmasına rağmen en iyi anlaştıkları yaş gruplarıdır yaşlılar.

Bıkmadan usanmadan birbirlerini dinler, nazlarını çekerler. Siz belki günlerce parkta sallamışsınızdır çocuklarınızı, size hep naz niyaz etmişlerdir ama nine ve dedeleriyle bir sohbete dalıyorlar parkta, oturun izleyin. Her iki tarafın da nasıl mutlu olduklarını okuyun gözlerinde.

YAZ OKULLARI ALTERNATİF

Yazları birçok okulun kendi bünyesinde yaz spor okulları var. Biraz daha profesyonel düşünülürse çoğu üniversitenin de yaz spor okulları var.

Babacan mı babacan bir Cengiz amcamız var, alt komşumuz. Oturduğumuz sitede ne vakit bir voleybol maçı, çocuklar arası futbol maçı olsa hakem olarak vaziyet alır ve kontrol-koordinasyonu sağlar. O çocukların “Şirin Dede”si. Hakem dediysem, bildiğiniz eski hakemdir kendileri. Kapıda ne zaman karşılaşsak “Kızım Marmara Üniversitesi’nin spor okulu var Anadolu Hisarı’nda, aman ihmal etme götür yazdır çocukları” derdi. Lafını tuttuk Şirin Dede’nin ve kızları yazdırdık.

Nefis, ülke ortalamalarının üzerinde bir yeşil kampüs ve akademisyen hocalar nezaretinde jimnastik, voleybol, basketbol, yüzme vs. dersleri var kurslarda. Çocuklar öyle memnun kaldı ve bağlandı ki, o zaman anladık bizim Şirin Dedemizin ısrarlarının sebebini. Aslında akademisyenler için de bir altyapı araştırma sahası bu kurslar. Belki sizin çocuk, farkında olmadığınız üstün bir yetenekle dünyaya gelmiş, siz bunu bilemezsiniz. Ancak erbabı bilir. Bir ders sonrası baş hoca tribüne doğru gelip bana “Sizin çocuk çok esnek, ritmik jimnastik için çok uygun, bence önemseyin” demişti.

Ayrıca bu tür mekanlar büyükler için de işlevsel. Mesela bizim gittiğimiz kurs kampüsünde büyük bir tartan pist var. Yürümek için harika. 45 dakika tur atın, önünüze ne bir reklam panosu, ne trafik levha direği ne de başka münasebetsiz  engeller çıkar.

Kısacası, haydi ailece spora. Ülkenin boğucu ve iç daraltan gündeminden sıyrılıp, sağlığımızı korumak için. Sağlık ve mutlulukla…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder