25 Şubat 2017 Cumartesi

Efkan Vural - Kur’an-ı Kerim’den mesaj var -1

Efkan Vural - Kur’an-ı Kerim’den mesaj var -1
 
 
Bugün sizlere ölüm gerçeğinden bahsetmek istiyorum. Dünyaya gelen canlılar dünyayı geçici bir mesken olarak kullanmaktadırlar. Dünyadaki bütün canlıların  bir gün hayatları son bulacaktır. Bu, Yüce Allah’ın kanunudur. Niceleri geldi geçti buradan.Hiç biri dünyadan bir varlık götüremedi öbür tarafa.Her an ölüm gerçeği ile  karşı karşıya olduğumuzu unutmamalıyız.
 
İşte bunun için her daim hazırlıklı olmalıyız. Yaptıklarımıza dikkat etmeliyiz.Yaptığımız her  bir  davranışın sonucunda hesaba çekileceğimizi bilmeliyiz. Helal ve haramlara önem vermeliyiz. Her işimizde adaletli olmalıyız. Özellikle kul hakkına riayet etmeliyiz.
 
İnsanları,hayvanları ve tüm varlıkları sevmeli ve onlara saygı duymalıyız.
 
Yaptığımız iyilikleri  Allah için yapmalıyız. Her an ölümle karşı karşıya kalacağımızı düşünerek,yapacaklarımızı en güzel bir biçimde yapmaya çalışmalıyız.Yapacağımız bir hatayı tekrar düzeltme şansını bulamayabiliriz. Onun için attığımız her adıma dikkat etmeliyiz.
 
Hiç ölmeyecek gibi dünyada çalışmalıyız. Yarın ölecek gibi de Allah'a kulluk etmeliyiz.
 
Dünyayı ahretin tarlası olarak görmeliyiz. Dünyada ne  ekersek, onu ahrette biçeceğimizi düşünerek,bilinçli hareket etmeliyiz.
 
Öldükten sonra  Allah’a döndürüleceğimizi ve hesaba çekileceğimizi hiç unutmamalıyız.
 
Yüce Allah Kur'an'ı Kerim'de şu mesaja yer vermektedir::
 
"Her canlı ölümü tadacaktır. Sonra bize döndürüleceksiniz."
 
(Ankebut suresi,57. ayet).
 
Efkan VURAL
 
 

--


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder