21 Aralık 2015 Pazartesi

Çocuklara namazı sevdirmenin 4 yolu

Çocuklara namazı sevdirmenin 4 yolu

 
Hüseyin Gültekin - [İslami Hayat]

h.gultekin@meydangazetesi.com.tr
 

1- Çocuklarımıza namazı sevdirmek için öncelikle bizim onu hakkıyla icra etmeniz gerekir. Bir çocuğun en iyi öğretmeni ailesidir. Aile neyi-nasıl yaparsa çocuklar da aynısını yapacaktır.

2- Çocuğunuzun namazı sevmesini ve ona alışmasını temin etmek için birtakım etkinliklerden faydalanabilirsiniz. Ona önce duaları öğretin ve bunları sık sık tekrar edin. Sonuna maddi-manevi ödüller koymayı unutmayın.

3- Çocuğunuzun namaz hareketlerini kavramasını sağlayın. Mesela eline rengârenk boya kalemleri verip namaz hareketlerini çizmesini isteyin. Önüne yine bir ödül koyabilirsiniz. Hatta birden fazla çocuk varsa yarışma yapın ama hepsini tek tek ödüllendirin.

4- Namaz biraz kavrandıktan sonra bir süre sizinle birlikte namaz kılmalarını sağlayın, sonuna da kutlama partisi gibi bir etkinlik yapabilirsiniz. Hatta namaz diploması bile verebilirsiniz. Verdiğiniz namaz diplomasını evin ya da odasının görünür bir yerine asın ve onunla gurur duymasını sağlayın.


Ölenin ardından kırkı, elli ikisi yapılır mı?
 
Müslümanlar olarak, hayatta olanlara karşı birtakım vazifelerimiz olduğu gibi aramızdan vefat edenlere karşı da vazifelerimiz vardır. Ölen bir Müslümanın, usulüne göre yıkanıp kefenlenmesi ve cenaze namazının kılınarak defnedilmesi üzerimize farzdır. Dinimiz, ölen kimseler için üzerimize bunun dışında bir görev yüklememiştir. Yapılan bazı şeylerin ölüye yarar sağlayacağı ve birtakım davranışların sevabının onlara ulaşacağı bir gerçektir.
 
Âlimlerin çoğu meselâ; ölen birisinin hayrına verilen sadakanın, şartlarına uygun olarak okunan Kur’an-ı Kerîm’in, yapılan duaların ona ulaşacağını söylemişlerdir. Bir hadiste Peygamberimiz: “Ölüleriniz üzerine Yasin Suresi’ni okuyunuz” buyurarak bu sureyi ölülerimizin ruhlarına okumamızı teşvik etmiştir.
 
Ölünün kırkıncı ve elli ikinci gecesi ile ilgili Peygamberimizden veya din âlimlerinden süregelen bir uygulamayı ise bilmiyoruz. Bu sebeple böyle geceler için özel merasimler tertip edilmesi çok doğru değildir. Ölenler için dua ve tasadduk etmek, Kur'an okumak her zaman iyidir; şu veya bu geceye özel olarak sınır getirilemez. Böyle belirli gecelerde toplanıp ölen için bir şeyler yapmaktansa, imkân bulunulan herhangi bir zamanda onun ruhuna göndermek üzere Kur’an okumak, hayırlar yapmak, sadaka vermek daha doğru bir davranıştır.

http://www.meydangazetesi.com.tr/cocuklara-namazi-sevdirmenin-4-yolu-makale,2150.html
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder