23 Ocak 2018 Salı

NEYİ BEKLİYORLAR?


NEYİ BEKLİYORLAR?

 

Peygamber Efendimiz SAV Cuma günleri Kehf suresini okumayı tavsiye etmiştir.

 

Kehf Suresi'ni, cuma gecesi ve gündüzü okumanın çok faziletli olduğuyla ilgili hadisler vardır. Örneğin:

"Cuma gecesi Kehf suresini okuyan, Kıyamette, yerden göğe kadar bir nurla aydınlanır. İki cuma arasında işlediği (küçük) günahlar da affolur." (Değişik rivayetler için bk. et-Terğıbü ve't-Terhib, Kitabu'l-Cuma,  1/512-513)

 

Acizane düşüncem arapça okuyup geçmek için tavsiye etmedi Efendimiz SAV. Oradaki ayetler ve kıssalar üzerinde düşünmemizi istedi.

 

Kehf suresinde Rabbimiz beşten fazla kıssa anlatır. Bendeniz arapça bilmeme rağmen bu yüzden her Cuma Youtubedan Kehf suresini arapça dinler ve dinlerken ekrandan Türkçe mealini okurum.

 


 

Geçen Cuma bir ayet dikkatimi çekti. Rabbimiz, insanların İMAN ETMEME VE KENDİSİNDEN AF DİLEMEMELERİNİN sebebini açıklıyor. Allah kalplerin özünü bilir.

 

“Kendilerine doğru yolu gösteren (peygamber ve Kur'an) geldiği halde insanları, iman etmekten ve Rablerinden bağışlanma dilemekten alıkoyan şey, ancak (onların) önceki (günahkâr) toplumlara uygulanan sürecin (bela ve musibetlerin) kendilerine de uygulanmasını ya da (nihai) azabın ahirette başlarına gelmesini beklemeleridir!”

(KEHF SURESİ, 55. AYET)

 

Rabbimiz açıkca bize, illa başınıza bir felaket gelmesini mi bekliyorsuz, diyor. O zaman çok geç olur. Aynen sigaranın zararlarını bile bile alışkanlığı bırakamamak gibi. Bırakmak için kanser olmayı bekliyorlar sanırım. Bu ayetteki mana doğru evet..

 

İşin gerçeği, Allah bizden tövbe ederek af dilememizi bekliyor. Sonsuz cömert Cenabı Allah’ın cenneti geniştir. O, affetmeye hazır, Rahman ve Rahim olan Rabbimizden bağışlanma dileyelim. Çünkü peygamberler hariç hepimiz günahkarız.

 

Tövbe Ya Rabbi! Günahlarımızı ve hatalarımızı affet ve ört. Sen affetmeyi seversin.

 

Bizi kapından kovma, bizi affedecek Sen’den başka Rabbimiz yok, bizi affet.  Amin…

 

Celal
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder