15 Mayıs 2013 Çarşamba

Leyle-i Regâib


16 MAYIS PERŞEMBE GECESİ REGAİP KANDİLİDİR. AŞAĞIDA ANLATILDIĞI GİBİ İBADETLERİN VE KANDİLDE TUTULAN ORUÇLARIN SEVABI ÇOKTUR.

Perşembe günü oruç tutup gecesini de ihya etmek çok sevab olur.
 
Bir hadis-i şerif meali: (Allahü teâlâ, Receb ayında oruç tutanları mağfiret eder.) [Gunye]

 
BU MAİLİ ORUÇ TUTMAK İSTEYENLERE HATIRLATMAK İÇİN BUGÜN GÖNDERDİM.

YALNIZ HATIRLATMAK İSTEDİĞİM BİR NOKTA VAR. ORUCU İMSAK SAATİNE GÖRE TUTUN. YANİ SABAH EZANI OKUNDUĞUNDA YEMEYİ KESENLER ORUCA YANLIŞ BAŞLIYORLAR. EVET RAMAZANDA SABAH EZANIYLA ORUÇ BAŞLIYOR AMA SADECE RAMAZANDA.
 
ÖNCEDEN BEN DE YANLIŞ TUTMUŞUM. İLAHİYATÇI KOMŞUM EFKAN VURAL HOCAMA SORDUM, DOĞRUSUNU ANLATTI.
 
ORUÇ TUTMAYA İMSAK SAATİ İLE BAŞLANIR. NORMALDE SABAH EZANI İMSAKTAN YARIM SAAT SONRA OKUNUYOR. ÇÜNKÜ SABAH NAMAZININ VAKTİ İMSAKLA BAŞLAR, GÜNEŞ DOĞANA KADAR SÜRER.
 
FAKAT 11 ay İMSAKTAN YARIM SAAT SONRA OKUNAN SABAH EZANI, RAMAZANDA TAM İMSAK SAATİNDE OKUNUR. ORUÇ TUTAN MİLYONLAR İMSAK SAATİNİ ŞAŞIRMASIN DİYE YAPILAN ÇOK GÜZEL BİR UYGULAMA...
 
BUGÜN İMSAK SAATİ ANKARA İÇİN 03:58 VE SABAH EZANI 04:28 CİVARINDA OKUNUYOR. GÜNEŞİN DOĞMA SAATİ 05:28.
 
YANİ SABAH NAMAZINI EVDE KILACAKSAK EZANI BEKLEMEYE GEREK YOK. 3:58 ile 5:28 arası kılınabilir. MESELA BEN DÜN 04:10 DA KILDIM YATTIM.
 
YANİ ORUCA İMSAKLA BAŞLANDIĞI İÇİN ANKARA İÇİN İMSAK SAATİ 03:58 DİR. İSTANBUL 12-13DK GEÇTİR. 04:11 OLUR. AMA GARANTİ OLSUN 10 DK ÖNCE YEMEYİ KESİN...
 
ALLAH KABUL ETSİN.
 
Leyle-i Regâib
 

Cenâb-ı Hak buyuruyor:
“(Rabbimiz!) Ancak sana kulluk ederiz ve yalnız senden medet umarız.” (Fatiha, 5)


Rasûlullah (sav) buyurdular:
“Beş gece vardır ki, onlarda yapılan dualar geri çevrilmez: Bunlar: Recebin ilk Cuma gecesi, Şabanın on beşinci gecesi, Cuma geceleri, Ramazan Bayramı gecesi, Kurban bayramı gecesi.”(Camiu’s-Sagîr, c. III, s. 454.)


Regaib kandili, dini literatürümüzde “üç aylar” olarak bilinen rahmeti, bereketi ve mağfireti bol olan manevîyât mevsimine girdiğimizin habercisidir. Regaib, elde edilmesi arzu edilen değerler, ihsanı bol, arzu edilen büyük sevap anlamlarına gelir.

Receb ayının ilk Cuma gecesine “Leyle-i Regâib” denir. bu gece, Allah’ın rahmet ve bağışlamasının bol olduğu, duaların kabul edildiği bir mübarek gecedir. Peygamber Efendimiz, bazı gecelerde duaların reddedilmeyeceğine dair şöyle buyurmuştur: ““Beş gece vardır ki, onlarda yapılan dualar geri çevrilmez: Bunlar: Recebin ilk Cuma gecesi, Şabanın on beşinci gecesi, Cuma geceleri, Ramazan Bayramı gecesi, Kurban bayramı gecesi.” (Camiu’s-Sagîr, c. III, s. 454.)

Peygamber Efendimiz (sav)’in anne rahmine regaib gecesinde düştüğüne (şeref vermiş olduğuna) dair yapılan bir rivayet, pek uygun görülmemektedir. Çünkü bu gece ile Peygamber (sav)’in doğumu arasında geçen zaman, bunun aksini göstermektedir. Ancak Hz. Âmine’nin, Fahri Âlem Efendimiz’e hamile olduğunu bu geceden itibaren anlamış olduğu düşünülebilir. Bununla birlikte Regaib gecesi, mübarek bir gecedir. Zaten Regaib, nefis, arzu edilen, bahası ağır, ihsan ve lütfu bol anlamına gelen “Râgibi’nin” çoğuludur. Bu geceyi ibadetle ihya etmenin sevabı pek çoktur. (Altınoluk Dergisi, Dr. Kerim Buladı, Temmuz-2008)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder