12 Şubat 2014 Çarşamba

Dünya'nın en büyük güneş enerjili hastanesi Haiti'de açıldı!

 
Dünya'nın en büyük güneş enerjili hastanesi Haiti'de açıldı!

 
Allah Kuran'da bir çok ayette aklınızı kullanmıyor musunuz, düşünmüyor musunuz diye bizi aklımızı çalıştırmamızı emrediyor...
 
İşte adamlar yapmış, helal olsun.
Dünyada dört mevsim en çok güneş alan ülkelerden biri Türkiye...
İnşallah bu bedava enerji kaynağından daha fazla yararlanmak için ülkemizde de böyle çözümler üretilir...
 
 
 
 
Dünya'nın en büyük güneş enerjili hastanesi Haiti'de açıldı!

Dünya'nın en büyük güneş enerjili hastanesi, adını hep felaketlerle duyduğumuz Haiti'de kapılarını... açtı.

Başkent Port-au-Prince'e 30 km uzaklıktaki Mirebalais'te bulunan 200.000m2 alana yayılmış 300 yataklı Hôpital Universitaire de Mirebalais adlı hastane enerji ihtiyacını çatısında bulunan 1800 güneş paneliyle karşılıyor.
 
Hastanenin yapım masrafları, kâr amacı gütmeyen ve merkezi Boston olan Partners in Health adlı organizasyon tarafından karşılandı. Her ne kadar hastane kapılarını açmış olsa da, daha modern tıp hizmeti sunabilmek için daha fazla doktor ve hemşireye ihtiyacı var.

Haiti genelinde yaşanan elektrik kesintilerinin sağlık hizmetlerini olumsuz etkilemesi sonucu geliştirilen bu çözüm şimdilerde sağlık hizmetlerinin yürütülmesini kolaylaştırıyor. Hastane, Mirebalais ve çevre iki ilde bulunan 180.000 kişi için sağlık hizmeti sağlıyor.

Tüm hastanenin enerji ihtiyacını karşılayacak olan sistem, hastanenin tükettiğinden daha fazla enerji üretebiliyor. Hastane hizmete açılmadan önce Almanya'dan tedarik edilen güneş enerjisi panellerinin 22 milyon akıllı telefonu şarj etmeye yetecek 139 kW/h elektrik ürettiği tespit edildi.

Hastane mimarisi, oluşabilecek çoğu problemi çözdüğü gibi elde edilen enerjinin depolanmasına da imkan sağlıyor. Depolanan fazla enerji ise Haiti ulusal elektrik şubesine aktarılıyor.
 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder