30 Aralık 2017 Cumartesi

Efkan Vural - Kur’an-ı Kerim’den Mesaj Var-20

Efkan Vural - Kur’an-ı Kerim’den Mesaj Var-20Toplum bir milletin aynası gbidir. Toplum İyiyi, güzeli, çirkinive  kötü olan herşeyi yansıtır. Bunun için toplum iyi olmalıdır.

Toplum fertlerden oluşur. Toplumun iyi veya güzel olması fertlere bağlıdır. Fertlerin iyi yetişmesi gerekir. Fertlerin yetiştiği ortam ise ailedir. İyi fertlerden oluşan aile  güzel bir ailedir. İyi ailelerden oluşan toplumlar da güzel olur.

Doğruluk, dürüstlük, çalışkanlık, düzenli ve planlı olmak, mutluluk, hayata bağlılık, güven, huzur, iman, ibadet, helal, haram, iyilik yardım, kötülükten kaçmak, velhasıl  güzel olan herşey aile ortamında öğrenilir ve kalıcı hale gelir.

Ailede anne,baba ve diğer büyükler küçüklere iyi ve güzel olan şeyleri öğretirler. Onlara güzel ahlağı öğretmek ve kötü davranışlardan uzak durmanın yolları gösterilmelidir.

Aile bireylerine ibadetleri öğretmek anne ve babanın  önemli görevlerindendir. Namaz başta olmak üzere tüm ibadetleri aile üyelerine öğretmeliyiz. Özellikle namazı öğretmeliyiz. Çünkü namaz ibadeti dinin direğidir . Namazın önemi çok büyüktür.

Namaz kişiye düzenli ve planlı olmayı, temizlik alışkanlığını, doğru ve dürüst olmayı, güzel ahlaklı olmayı ve özellikle kötülüklerden uzak kalmayı sağlar.

İşte bunun için namazı ailemize ve  çocuklarımıza öğretmeliyiz.

Başta anne,baba ve tüm aile sabırla namaza devam etmelidir.

Yüce Allah’ın Kur’an-ı Kerim’deki mesajı şöyledir:
“Ailene namazı emret; kendin de ona sabırla devam et... ”
(Ta-Ha suresi,132.ayet)


Namazımızı kılalım, nefsimizi temizleyelim,  ahlağımızı güzellştirelim, takva sahibi olalım... Kötü davanışlardan uzak kalalım ki, kurtuluşa erebilelim...

Efkan VURAL
 
 
 
 

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder