30 Eylül 2013 Pazartesi

Evlilik Okulu Başlıyor…

Evlilik Okulu Başlıyor…


Sitede “Evlilik Okulu” başlıyoruz inşallah. Geçen yıl İstanbul da ve Ankara da “Evlilik Okulu” yaptım. İstanbul da sekiz ders, Ankara da dört ders olarak yaptık. Derslere sadece hanımlar katıldı. Katılımcılardan çok güzel geri dönüşümler oldu.  ”Evliliğimiz değişti, hayatımız değişti .” diye. Başlarken hemen hepsi: “Biz katılıyoruz; ama eşlerimiz katılmayınca ne işe yarayacak?” diye umutsuz başlamışlardı. Fakat bir tarafın bile değişmesi evliliği çok etkiliyor, bunu hep birlikte gördük.


“Evlilik Okulu” ile ilgili mailler geliyor, “Ne zaman başlayacak, biz de katılmak istiyoruz.” diye. Yurt dışından da teklifler var; ama gitmem imkansız. İstanbul da bu yıl henüz başlamadım. İstanbul dışında olanları da düşünerek “Sitede bir evlilik okulu başlasam nasıl olur?” diye düşündüm.
Elbette karşılıklı bir eğitim daha sıcak, daha samimi ve daha etkilidir; ama yazıyla da çok daha fazla kişiye ulaşma imkanımız var ve yorum bölümü ile de katılımcılar ile iletişime geçme avantajımız olacak.


Faydalanmak isteyen, verilen ödevleri yapanlar her durumda faydalanabilirler. Evet, ödevlerimiz olacak. Evlilik okulu yazılarımda yazar- okur ilişkisi değil, öğretmen-öğrenci ilişkisi olacak.
Orda, öğretmen olacağımı, şunun için özellikle belirtiyorum:


Yazı dilim; biraz daha keskin, konuşma tarzında,  öğretmen edasında, olursa şaşırmayın. Baştan söyleyeyim de “Kendi hatalarını görmek istemeyen, eşini suçlayarak evliliğini götürmeye alışmış,  alıngan, kırılgan hanımlar katılmasın.” Onlara ne demek istediğimi anlatarak zaman geçirmek istemiyorum. Erkekler genellikle alıngan olmadıkları için bu hatırlatmam özellikle hanımlar için.
Evlilik okuluna katılmak, takip etmek isteyenler,  yorum bölümüne “isim” ile değil “rumuz” ile katılsınlar. Onlardan dersler ile ilgili geri dönüşümler almak istiyorum. Evlilikleri ile ilgili anlatmaları gereken şeyler olabilir. Kim oldukları belli olmasın diye isimlerini kullanmasınlar, özellikle “rumuz” ile katılmalarını rica ediyorum. Kendinize bir rumuz belirleyin ve hep o rumuzla katılın.


Cuma günü başlayalım inşallah “Evlilik Okulu” na. Evli, bekar, nişanlı, kadın, erkek herkes katılabilir. Hanımlara söyleyecek sözüm biraz daha fazla olabilir; ama erkek okuyucularım için de notlarım olacak.


Özetle “Dersleri düzenli takip edecek, verilen ödevleri yapacak olanları bekliyorum.” evlilik okulumuza.

Evlilik Okuluna aktif katılmak isteyenler cocukailenet@gmail.com adresine “Evlilik okuluna katılmak istiyorum.” yazıp göndersinler. Mail adresi bırakmak mecburi değil. Fakat takip sayısını bilmek ve belki ilerde bir etkinlik olursa duyurmak için mailler bildirilirse iyi olur. 


Ödevler konusu sizi korkutmasın. Ödevler yazılı ve uygulamalı olacak. Yazılı ödevleri bize göndermeyeceksiniz; fakat ödevleri yapmanız sizin evlilik okulundan daha fazla faydalanmanız için gerekli.  Uygulamaları zaten siz yapacaksınız.  Ödev vermemin amacı; sadece yazıları okuyup geçerek bu çalışmadan faydalanmanız mümkün olmaz. Emek vermeden yemek de olmaz, ders de olmaz:))

Evlilik Okulu için bir defter tutmanız yeterli.

Kayıt için mail adresi:  cocukailenet@gmail.com

http://www.cocukaile.net/taslak/

**********************************************************************

Evlilik Okulu ile ilgili sorulara cevaplar


“Evlilik Okulu” ile ilgili sorular geldi, onlara buradan cevap vereyim. Evlilik Okulu www.cocukaile.net sitemizde olacak. Ben dersi siteye ekleyeceğim, sizlerde okuyup yorumlarla, sorularla aktif katılabileceksiniz.

Ödevler olacak; yazılı ve uygulamalı. Bekar ve evliler için ödevlerin nasıl yapılacağını her hafta ödevleri verirken açıklayacağım.


Evlilik okulunu bir kaç  ay devam eden bir çalışma olarak planlıyoruz. Dersleri düzeni takip etmeniz, ödevleri yapmanız, kafanıza takılan soruları sormanız sizin yararınızadır. Yazılı ödevleri bize göndermeyeceksiniz, siz de kalacak. Ödevleri yapmanız sizin derslerden faydalanmanız içindir, bize göndermeniz için değil.

Dersler ücretsiz. cocukailenet@gmail.com adresine “Katılmak istiyorum” yazılı bir mail göndermeniz yeterli. Bu mail de mecburi değil. Mail göndermeden de siteden dersleri takip edebilirsiniz.

Sitede herkes yorum ve soruları ismi ile değil “Rumuz” ile yapsın demiştim. Rumuzları bana bildirmeniz gerekmiyor. Rumuz kullanmak sizin yararınız için.

Özel sorularınızı  semamarasli@gmail.com  adresine yazabilirsiniz.

Evlilik Okulu katılım mailinizi  cocukailenet@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.

Yarın sabah bismillah deyip başlıyoruz inşallah.

 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder