31 Aralık 2013 Salı

2013’E DAMGA VURAN OLAYLAR

2013’E DAMGA VURAN OLAYLAR

 

Bu yılın şüphesiz en önemli olayı Taksim Gezi Parkı protestolarıydı. Parktaki ağaçların sökülmesini protesto amacıyla mayıs ayının son gününde başlayan gösteri yurt geneline yayıldı. Türkiye dışında da ses getiren olaylar sadece yaz aylarını değil bütün bir yılı etkisi altına aldı


2013’E ‘GEZİ’ DAMGASI
HABER MERKEZİ
OCAK
USTALARA VEDA

 Türkiye ocak ayında basın, sanat ve edebiyat dünyasının önemli isimlerini sonsuzluğa uğurlado. Şarkıcı Şenay Yüzbaşıoğlu, edebiyatçı Metin Kaçan, dünyaca ünlü Türk ressam Burhan Doğançay, usta gazeteci Mehmet Ali Birand, ‘Deprem dede’ lakaplı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, yazar İsmet Kür ve sanatçı Ferdi Özbeğen’in ölüm haberleri ocak ayında peş peşe geldi.


Yine ocak ayı içinde avukatlar için başörtüsü yasağı kalktı. Çözüm süreci kapsamında BDP Heyeti  ilk kez İmralı’da Abdullah Öcalan’la görüştü.
 
ŞUBAT


SIERRA CİNAYETİ
Ankara’da ABD Konsolosluğu’ndaki canlı bomba saldırısı Şubat ayına damga vurdu. İstanbul Zeytinburnu’nda bulunan ABD’li Sarai Sierra cinayeti Türkiye gündeminden uzun süre düşmedi. Cumartesi annelerinin simgeleşen ismi Berfo Ana’yı (105) da yine bu ay kaybettik. Ay içerisinde Milliyet’te Namık Durukan imzası ve ‘İmralı tutanakları’ başlığıyla yayınlanan haber Türkiye’nin gündemini belirledi.


MART


‘ÇEKİLİN’ ÇAĞRISI
Mart ayına damga vuran en önemli olay Diyarbakır’da yapılan Nevruz Şenliği’nde Abdullah Öcalan’ın mesajının Türkçe ve Kürtçe olarak okunması ve Öcalan’ın PKK’ya yaptığı ‘çekilin’ çağrısı oldu. Bu çerçevede PKK’nın kaçırdığı 8 kamu görevlisi Kuzey Irak’a giden bir heyet tarafından Türkiye’ye getirildi. Geçirdiği kalp ameliyatının ardından uzun süre yoğun bakımda kalan Müslüm Gürses’in ölümü hayranlarını üzüntüye boğdu.


Tiyatrocu Metin Serezli de Mart ayında yaşamını yitirdi. Milliyet gazetesinde Yazı İşleri’nde görev yapan arkadaşımız Kadir Pastutmaz kalp ve solunum yetmezliği nedeniyle kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.


NİSAN

AKİL İNSANLAR
Nisan ayının birinci gündem maddesi 63 kişilik Akil İnsanlar Heyeti’nin açıklanması ve 9’ar kişilik grupların 7 bölgede ziyaretlere başlaması oldu. İsrail, Mavi Marmara saldırısıyla ilgili Türkiye’den özür diledi ve tazminat görüşmeleri başlatıldı.

Susurluk davasından hükümlü eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, denetimli serbestlik çerçevesinde 1 yıl tutuklu bulunduğu cezaevinden tahliye edildi.


Piyanist ve besteci Fazıl Say hakkında dini değerleri aşağıladığı iddiasıyla açılan davada 10 ay hapis ile cezalandırılması kararı çıktı. Hüküm 5 yıllık denetimli serbestlik şartıyla geri bırakıldı.


MAYIS
REYHANLI VE GEZİ
Mayısta Türkiye tarihinin en kanlı terör eylemlerinden biri gerçeklişti. Hatay Reyhanlı’da belediye önünde patlatılan bomba yüklü iki araç nedeniyle 52 kişi yaşamını yitirdi. Mayıs ayının son günü ise Taksim Gezi Parkı’nda ağaçların sökülmesini protesto ile başlayan Türkiye geneline yayılan kitlesel olayların fitili ateşlendi. Çevik Kuvvet’in 30 Mayıs’ta Gezi Parkı’nda eylem yapan protestoculara müdahalesiyle başlayan olaylar yaz sonuna kadar sürdü. Milliyet gazetesine uzun yıllar emek veren sivil akrobasi pilotu Murat Öztürk Adana’da gösteri uçuşu sırasında yaşamını yitirdi.


HAZİRAN
YILIN EN UZUN AYI
Haziran ayı Taksim Gezi Parkı protestolarının kitleselleştiği, polis şiddeti ve protestoların dozunun arttığı bir ay oldu. Eylemcilerden 27 yaşındaki kaynak işçisi Ethem Sarısülük, Kızılay Güvenpark’taki gösteriler sırasında polisin açtığı ateş sonucu kafasından kurşunla vurularak yaşamını yitirdi.


Ataşehir’de ise bir sürücünün otomobiliyle protestocuların arasına dalması sonucu Mehmet Ayvalıtaş yaşamını yitirdi. Eskişehir’de de 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz, sopalı saldırıya uğradı. Kafasına aldığı darbeler nedeniyle 38 gün komada kaldıktan sonra yaşamını yitiren Korkmaz’ın dövüldüğü ana ilişkin güvenlik kameraları görüntüleri ülke genelinde tepkilerin artmasına neden oldu.


Hatay’daki protestolar sırasında da Abdullah Cömert, kafasına aldığı darbe sonucu hayatını kaybetti. Adli Tıp Kurumu, Cömert’in, gaz fişeğinin kafasına isabet etmesi sonucu beyin kanaması nedeniyle hayatını kaybettiğini belirledi.

İstanbul 6. İdare Mahkemesi, Taksim Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneğinin açtığı davada, belediyenin projesinin yürütmesini durdurduğunu açıkladı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da Gezi Parkı’nda AVM projesinden vazgeçildiğini ve buraya bir kent müzesi yapılmasının düşünüldüğünü açıkladı.

Protestolar     devam ederken, Okmeydanı’nda evinden ekmek almaya çıkan 16 yaşındaki Berkin Elvan, gaz bombasının kafasına isabet etmesi sonucu ağır yaralandı.

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde karakol yapımına tepki gösteren çevre köylerden BDP’li grup ile güvenlik güçleri arasında çıkan arbedede Medeni Yıldırım öldü.


TEMMUZ
5’İNCİ YÜZ NAKLİ
Gezi Parkı eylemlerinin etkisi devam etti, birçok ilde eylemlere katılan kişilerle ilgili kimlik tespitleri ve gözaltılar yapılmaya başlandı. Türkiye’nin 5’inci yüz nakli ameliyatı, Akdeniz Üniversitesi’nde yapıldı.

Muğla’da beyin ölümü gerçekleşen Polonyalı turist Andrzej Kucza’nın yüzü ve çenesi, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan başkanlığındaki ekip tarafından, 1 yıldır nakil bekleyen 26 yaşındaki Recep Sert’e nakledildi.


AĞUSTOS
ERGENEKON DAVASI
Başbakan Erdoğan Başkanlığı’nda toplanan Yüksek Askeri Şura’da, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yeni komuta kademesi belirlendi. Öcalan’ın avukatlarının, ‘yeniden yargılanma’ ve ‘cezasının infazının durdurulması’ talebiyle yaptıkları başvuru Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nce reddedildi. Yıllarca süren Ergenekon davasında karar açıklandı. Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ müebbet hapis cezasına mahkum edilirken CHP milletvekili Mustafa Ali Balbay toplam 34 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. CHP Milletvekili Mehmet Haberal ise cezası açıklandıktan sonra tahliye edildi.


EYLÜL
HELİKOPTER KRİZİ
Eylül ayına damga vuran olay Türkiye’nin sınır ihlali yapan bir Suriye helikopterini düşürmesi oldu. M-17 tipi Suriye helikopteri TSK tarafından düşürüldü.


Hükümet Eylül ayı sonunda Demokratikleşme Paketi’ni açıkladı. Bingöl M Tipi Ceza İnfaz Kurumundan aralarında terör örgütü mensuplarının da bulunduğu 18 tutuklu ve hükümlü tünel kazarak firar etti. Firariler ertesi gün kırsalda yakalandı. Alkollü içkilerin 22.00 - 06.00 saatleri arasında perakende satışını yasaklayan düzenleme yürürlüğe girdi. Sinema ve tiyatro sanatçısı Tuncel Kurtiz vefat etti. Kurtiz’in ölümü büyük bir üzüntü yarattı. ‘Şu Çılgın Türkler’ kitabının yazarı Turgut Özakman da hayatını kaybetti.


EKİM
MARMARAY AÇILDI
Ekim ayında kamuda başörtüsü yasağı ve okullarda Andımız uygulaması kalktı. İstanbul’da iki kıtayı denizin altından birleştiren Marmaray projesi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda açıldı. Kamuoyunu uzun süre meşgul eden Münevver Karabulut cinayetiyle ilgili davada rekor tazminat kararı çıktı. Garipoğlu ailesinin 37 bin 500 lira maddi, 1 milyon 250 bin lira manevi tazminat ödemesine karar verildi. Gölcük’te bayram tatilinde Hatay’a giden annesi tarafından evde bırakılan bebek öldü. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü Ahmet Kaya’ya verildi.


KASIM
‘KIZLI-ERKEKLİ’
Kamuda başörtüsü yasağının kalkmasıyla AK Partili milletvekilleri Meclis’e başörtüleriyle geldi. Meclis’te grubu bulunan partilerin kadın milletvekillerinin yaptığı konuşmalar güne damgasını vurdu.  Öğrenci evleriyle ilgili ‘kızlı - erkekli’ tartışması başladı. 10 Kasım’da Anıtkabir’i 1 milyon 89 bin 615 kişi ziyaret etti ve bir rekor kırıldı. Uzun süredir gırtlak kanseriyle mücadele eden gazeteci Savaş Ay  ile tiyatrocu Nejat Uygur hayatını kaybetti.


ARALIK
OPERASYON ŞOKU
Aralık ayına 17 Aralık’ta patlak veren operasyon damgasını vurdu. Soruşturma kapsamında işadamları, bürokratlar ve devlet memurları hakkında kara para aklama, rüşvet ve altın kaçakçılığı suçlaması getirildi. Soruşturmayla ilintili olarak 4 bakan istifa ederken Bakanlar Kurulu’nda da büyük revizyon gerçekleşti ve 10 yeni isim girdi.


CHP Milletvekili Mustafa Balbay tahliye edildi. İzmir’deki askeri tersanede bakımı yapılan römorkör suya indirildiği sırada alabora olarak yan yattı ve 8’i asker 10 personel yaşamını yitirdi.


SANAT DÜNYASI REKORA DOYMADI


* Picasso’nun ‘Le Reve’ isimli tablosu 155 milyon dolara satılarak, bugüne kadar ABD’li bir koleksiyonerin satın aldığı en pahalı eser unvanını aldı.

* Fahrelnissa Zeid’ın ‘Atom Patlaması ve Bitkisel Hayat’ isimli tablosu 2 milyon 741 bin dolara satıldı. Zeid, Ortadoğu’nun en yüksek fiyatla satılan eserini resmeden kadın sanatçı unvanını kazandı.

* Dan Brown’ın ‘Cehennem’i, ilk haftasında 369 bin kopya satarak bir rekora imza attı.

* 4 yıl süren protestolara rağmen tarihi Emek Sineması, kamuya ait olmasına rağmen yerine AVM yapılmak için özel inşaat firması Kamer tarafından yıkıldı.   2013 DÜNYAYA HEM ACI HEM DE YENİLİKLER GETİRDİ

SÜRPRİZLERLE DOLU BİR YILYaşanan felakette 10 bin kişi hayatını kaybetti.


FİLİPİNLER
Filipinler’i vuran Haiyan tayfunundan ABD’nin dinleme skandalına kadar pek çok gelişme 2013’e damga vurdu. Mucize kanser tedavisi immünoterapi ve Kraliyet bebeği George ise yılın heyecan yaratan gelişmelerinden...


* Haiyan Tayfunu: Filipinler’i 8 Kasım’da vuran tayfun 10 bin kişinin ölümüne neden oldu.

* Bangladeş’te fabrika faciası: Başkent Daka’daki fabrika çöktü, 1100 işçi öldü.

* NSA sızıntısı: ABD’li Edward Snowden, Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi’nin (NSA) tüm dünyayı gizlice nasıl izlediğini kanıtlayan belgeleri sızdırdı.

* Mısır’da askeri darbe: Mısır’ın Genelkurmay Başkanı el Sisi komutasındaki Mısır Silahlı Kuvvetleri yönetime müdahale etti.

* İran’ın nükleer anlaşması: İsviçre’nin Cenevre kentinde İran’la yürütülen nükleer müzakerelerde 24 Kasım’da anlaşma sağlandı.

* Mavi Marmara için özür: İsrail Başbakanı Netanyahu 22 Mart’ta, Mavi Marmara baskını nedeniyle Türkiye’den özür dilediğini açıkladı.

* Rusya’ya meteor düştü: Saatte 60 bin kilometre hızla hareket eden meteor Çelyabinsk’te patladı.

* İngiltere kraliyet bebeği: İngiltere Prensi William ve eşi Düşes Kate’in oğulları George 22 Temmuz’da doğdu.

* Curiosity Mars’ta su buldu: Mars’a gönderilen keşif robotu Curiosity su izine rastladı.

* Tarihi değiştiren kemik bulundu: Bilim insanları 400 bin yıllık bir insan iskeletinde DNA buldu.

* Yapay et: Hollanda’da üretilen yapay et ‘tatsız’ bulundu.

* Kansere mucize tedavi: Bilim insanları, kanserle mücadele için ‘immünoterapi’yi seçti.

* Papa istifa etti: Papa 16. Benediktus, ilerleyen yaşını gerekçe göstererek istifa etti.

* ‘Selfie’ sözlüğe girdi: ‘Telefonla kendi fotoğrafını çekmek’ anlamına gelen ‘Selfie’ kelimesi Oxford sözlüğüne girdi.

* Rusya’da Greenpeace krizi: Eylül ayında, Kuzey Buz Denizi’nde Rus Gazprom firmasına ait petrol platformunu protesto ettikten sonra tutuklanan Türk aktivist Gizem Akhan ve 29 Greenpeace aktivisti yıla damga vurdu. 63 gün tutuklu kalan Akhan Türkiye’ye döndü.

* Boston maratonu saldırısı: Saldırıyı Çeçen  Çarnayev kardeşler gerçekleştirdi.

* Pistorius sevgilisini öldürdü: Güney Afrikalı paralimpik atlet Sevgililer Günü’nde sevgilisi Reeva’yı öldürdü.

* İspanya’da tren kazası: 80 kişinin öldüğü olay ülkede son 40 yıldaki en büyük kaza oldu.

* Kenya’da AVM baskını: Başkent Nairobi’deki alışveriş merkezinde meydana gelen silahlı saldırıda 67 kişi hayatını kaybetti.


En çok Miley Cyrus konuşuldu

Yıl boyunca dünya çapında en çok konuşulan magazinel isim ABD’li şarkıcı Miley Cyrus oldu. Ilımlı tavırlarıyla birçok farklı dinden insanın sempatisini kazanan Papa Francesco ve İran’ın yeni cumhurbaşkanı Hasan Ruhani en çok konuşulan liderler arasında... İşte 2013’ün en fazla ses getiren ünlü isimleri...


* Miley Cyrus: ABD’li şarkıcı Cyrus, yılın en çok konuşulan ismi oldu. Time dergisinin ‘Yılın Kişisi’ listesinde zirveyi zorlayan Cyrus, MTV Müzik Ödülleri’nde yaptığı dansla tarihe geçti.

* Papa Francesco: Arjantinli Jorge Bergoglio 13 Mart tarihinde yeni Papa olduğunu ilan etti. Papa Francesco göreve geldiğinden bu yana eşcinsellere ve ateistlere karşı ılımlı yaklaşımıyla takdir topladı. Time dergisi de Papa Francesco’yu yılın kişisi seçti.

* Malala Yusufzay: Pakistanlı insan hakları aktivisti 16 yaşındaki Malala ülkesindeki kızların okula gitmesi için sürdürdüğü mücadele nedeniyle Taliban tarafından başından vuruldu. İyileşen Malala yıl boyunca yaptığı konuşmalarla kendisinden söz ettirdi.

* Hasan Ruhani: İran’ın yedinci Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani göreve geldiği 8 Ağustos tarihinden bu yana ılımlı yaklaşımlarıyla konuşuluyor. Ruhani, ABD Başkanı Barack Obama ile de telefonda konuştu.

* Jennifer Lawrence: ABD’li aktris Lawrence Hollywood’a farklı bir ses getirmesiyle konuşuldu. Lawrence, ‘Silver Linings Playbook’ (Umut Işığım) filmiyle En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazandı.


Mandela 95’inde veda etti

2013 yılında birbirinden önemli isimler birer birer yaşama veda etti. Güney Afrika’nın efsanevi lideri Nelson Mandela ve Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez bunlardan sadece ikisi...

* Nelson Mandela: Güney Afrika’da Apartheid rejimine son veren ülkenin ilk siyasi lideri, 5 Aralık’ta 95 yaşında öldü.

* Hugo Chavez: Venezuela Devlet Başkanı 5 Mart’ta kansere yenik düştü. Chavez, 58 yaşındaydı.

* Margaret Thatcher: İngiltere tarihinin tek kadın başbakanı Margaret Thatcher 8 Nisan tarihinde 87 yaşındayken meydana gelen felç sonrasında hayata veda etti.

* James Gandolfini: ‘Sopranos’ dizisi ile yıldızlaşan Amerikalı aktör, 19 Haziran’da Roma tatili sırasında hayatını kaybetti. Kalp krizi geçiren aktör 51 yaşındaydı.

* Doris Lessing: 2007’de Nobel Ödülü alan İngiliz yazar, 17 Kasım’da 94 yaşında hayatını kaybetti.

* Paul Walker: 30 Kasım’da ‘Hızlı ve Öfkeli’ filminin yıldızı, 40 yaşında araba kazası sonucu öldü.

* Mikhail Kalaşnikof: Rus silah tasarımcısı 94 yaşında hayatını kaybetti.

DIŞ HABERLER 
 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder