19 Aralık 2013 Perşembe

Evlilikte Mutluluğa Açılan 9 Kapı

Risale Ajans

Evlilikte Mutluluğa Açılan 9 Kapı


 
Her çift tozpembe hayaller kurarak evleniyor. Ancak günümüzde boşanma oranları da gittikçe artıyor. Mutlu evliliği sürdürmek için yapılması gerekenler aslında zor değil uzmanlar çiftlerin dikkatli davranışlarla hareket etmesini tavsiye ederken yapılacakları da başlıklar altında sıralıyorlar. Moral Dünyası Dergisi’nin son sayısında 9 madde ile verilen öneriler mutlu evlilik için atılacak adımlar olarak sunuluyor.

 
Uzmanlar, aşağıdaki 9 maddeye dikkat edildiğinde mutlu bir evliliğin hayal olmayacağını söylüyorlar.

 
Dikkat: Bu madde eşlerin birbirlerinin düşüncelerini anlamasını, bir diğerinin ilgi alanlarına eğilmesi ve dünyasına adım atmasını ifade ediyor.

 
Kabul: Kabul, evliliklerin olmazsa olmazı… Zira eşlerin birbirindeki özellikleri kabulü ve olumlu mesajlarını fark etmeye, kabul etmeye hazır olması mutluluğa açılan bir diğer kapıyı aralıyor.

 
Minnettarlık ve övgü: Uzmanlar her çiftin eşine duyduğu minnettarlığı ve müteşekkirliği kelimeler ve davranışlarla yansıtması gerektiğini söylüyor.

 
Destek: Herhangi bir problem veya güçlük karşısında eşinin yanında olmak ve ona destek vermek evliliğin olmazsa olmaz düsturu olarak işaret ediliyor.

 
Cesaretlendirme: Bir amaç doğrultusunda pozitif yönde destekleyici ve teşvik edici olmaya kimin ihtiyacı yok ki? Bu özellik, eşlerde muhakkak bulunması gereken özelliklerden biri olarak kabul ediliyor.

 
Takdir: Takdirini yansıtmak, onaylamak, olumlu düşünmek ve konuşmak eşlerin aralarındaki ülfeti ve muhabbeti arttırıyor.

 
Sevgi ve şefkat: Şefkatli bir iletişim ve fiziksel temas içeren bir yakınlık evlilikleri sağlam bir sevgi zeminine oturtuyor.

 
Güvenlik ve huzur: İlişkide istikrarlı bir uyumluluk sergilemek, karşılıklı zarar görmeyeceğini bilmek kişilerin güven duygusuyla yoğurulan bir muhabbet duymasını sağlıyor.

 
Avutma ve empati: Kullanılan kelimeler, yansıtılan duygular ve dokunma yoluyla yanında olduğunu, onu anladığını hissettirebilmek ve gerektiğinde müşfik bir şekilde avutabilmek davranışları bir evlilikte olması gereken tutumlar arasında ilk sıraları alıyor.
 
 
Tarih : 18.12.2013 Kaynak : Risale Ajans
 
 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder