23 Aralık 2013 Pazartesi

Köpek Neden Necistir (Pistir)?

Köpek Neden Necistir (Pistir)?

 
İnsana en yakın hayvanlardan biri olduğu halde köpek neden necistir(pistir)?
İnsana en yakın hayvanlardan biri olduğu halde köpek neden necistir(pistir)?


Köpeği ve bizi yaratan sonra da şeriat koyan Allah Teâlâ’dır. O diliyor ve dilediğini emrediyor. Bizim tercih hakkımız yoktur. Sadece ‘itaat ettik’ deriz.


Eğer bize, o emredilen işe dair bir hikmet, sır ulaşırsa onu inceleriz. Sırrını bilmediğiniz emirleri irdelemeyiz. Ona itaatimizin o yönüyle değerli olacağını anlarız.


Kur’an-ı Kerim, Ashabı Kehf’in peşine takılan köpeği bize kadar ulaştırmıştır. Kur’an’da köpeğin anıldığı ayetler de vardır. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem efendimizin hadislerinde ise köpeğe karşı titiz bir uyarı görmekteyiz.


Ebû Hüreyre’den yapılan rivayete göre, Resûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem:


“Kim, ne av, ne sürü ne de tarla için olmayan bir köpeği yanında tutarsa, her gün amelinden iki kırat eksilir” buyurmuştur. (Sahîh-i Müslim Muhtasarı, 1,1575)NOT: Burada evlerde, evlerin içinde beslenen süs köpekleri kastedilmektedir. Bilindiği gibi tüm köpeklerin derileri doğal olarak bakteri üretmekte, salyasında, etinde ve derisinde trişin denilen Kurt ve Tenia diye Tıpça, adlandırılan bağırsak parazitlerini barındırmakta olup, bu parazitler evlerde insanlar ve özellikle çocuklar için tehlike oluşturmaktadır. Mikroskop ve bakterinin bilinmediği, teknolojinin henüz gelişmediği bir dönemde, Yüce Peygamber’e bunlar, Allah tarafından O’na bildirilmiştir.


Köpek, gerektiği yerde yasak değildir. Zevk için beslenip büyütüldüğünde sakınca olmaktadır.
Köpeğin böyle bir hüküm taşıması yanında, insana sempatisini, sadakatini iyi bir imtihan konusu olarak görmek zorundayız.


Köpekten daha soğuk hayvanlar hakkında konmayan kural köpek için konmuştur. Onca ekonomik verimliliğine rağmen domuz, Müslüman kültüründen uzak tutulmuştur. Bunun adı imtihandır!
 
 
Nureddin Yıldız – Anahtar Cevaplar
 
 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder