17 Aralık 2013 Salı

Gafletten uyan! O Allah'tır Allah..

Burcu Ercivan
 
Uyan Ey Gözlerim!
 
Burcu Ercivan
 
 
Akıllı telefonlardaki özelliklere hayran olup papatyada ki sanata şaşırmamanın adına biz 'gaflet' diyoruz.

 
Aklıma hemen Hz. Şems'in bir kıssası geliyor. Belki biliyorsunuzdur ama paylaşmak istiyorum.

 
Adamın biri ay'ın yerde ki suya yansımasını görüyor ve Hz. Şems'e diyor ki; "Yahu şu ayın suda ki yansımasının güzelliğine bir bak! Ne harika görünüyor."

 
Hz. Şems de adamın ensesine bir tokat patlatıyor ve şöyle diyor ; "Ey gafil! Sen Ay'ın suda ki yansımasıyla ne ilgileniyorsun kaldır başını da gökyüzünde duran aslına bak!"
 
 
İşte biz insanlarda böyleyiz kardeşlerim. Allah'ın bin bir perdelerden geçmiş sanatlarını bu dünya da görüyor hayran oluyoruz ama sanatçının kendisiyle ilgilenmiyoruz bile.. Üzgünüm ama durum bu.

Kaçımız bir portakalı yerken ona tefekkür ettik? Bir düşünsenize Allah cc. portakalı bizim için yaratmakla kalmamış bir de bizim için dilimlemiş.. SubhanAllah.

Bir de sen şeftaliden huylanıyorsun diye nektariyi yaratmış. Şu zatın şahaneliğine bak..

 
Sen hala sevdiğin yemekleri sana annenin pişirdiğini mi düşünüyorsun? Eğer şimdiye kadar böyle düşünüyorsan geçmiş olsun. Sen ay'ın yansımasına takılıp kalmışsın. Annenin içine o merhameti koyan kudret kim zannediyorsun? Seni onun şefkatli elleriyle besleyen rahmet sahibi kim zannediyorsun?

 
Evet seni besleyen annen değil,''REZZAK'' (Bütün mahlukatının rızıklarını veren ve ihtiyaçlarını karşılayan demektir.) ismi şerifin sahibi Allah'tır ve rızık vermek ancak Cenab-ı Hakka mahsustur.
 
 
Allah cc. kullarına bir annenin evladına duyduğu merhametten çok daha fazla merhametlidir. İlk defa bir kitapta okumuştum ve hiç unutmuyorum gözümden yaşlar gelmişti.. Aynen şöyle yazıyordu ; ''Annenin sana olan sevgisi benim sana olan sevgimin yanında denizin köpükleri gibi kalır.'' SubhanAllah.. Bizleri ne çok seven bir Rabbin kullarıyız elhamdülillah.. ,

 
Nasıl bir anne yavrusunun ateşe atılmasına dayanamaz aynen öyle de; Allah cc. kullarının ateşe atılmasına asla razı olmaz. O kullarına  zulmetmez biz kendimize zulmediyoruz. Şimdi gördün mü ne kadar çok seviliyorsun kardeşim. Allah bizi sevmeseydi hiç yaratırmıydı? Ey İnsan! Seni hiçlikten alıp var eden Rabbine karşı bu şükürsüzlüğün neden? Bir kahvenin kırk yıl hatırı var dersin de seni bunca nimete boğan Rabbine şükretmezsin.. 
 
Peygamberimizden SAV bir hadis
 
 
Ben merhameti 100 parça yarattım der Allah azimüşşan.. 99'unu kendime ayırdım 1'ini dünyaya yolladım..
 
 
Hayatına hiç dikkat etmiyor musun. Kendine dön de bir bak.Uzaklarda arama bulamazsın,kitaplarda hiç arama yine bulamazsın.. Ne varsa kendin de var.Sen kalbinin kitabını oku ve sor kalbine bir, ne diye atıyor. İşte tek bir cevap işitirsin ; Allah.. Allah.. Dağlar der Allah.. Taşlar der Allah..  kuşlar der Allah.. Sen hala köpeğin hav hav dediğini kedinin mır mır ettiğini düşünüyorsun.. Hepsi Allah diyor Allah!.. Haykırıyor bak , duymuyor musun?
 
 
Sen yemek yerken hani yutkunuyorsun ya , o yemek borundan inerken nefes borunu kapattıran  O merhamet sahibine bir bak!
 
 
İşte hayata iman gözlüğü ile bakmak  böyle bir şey kardeşim. Her yerde her şeyde O'nun rahmet eserlerini görürsün.. Bir kere daha hayran olursun. O'na inanmayanlara bile rızık verendir O .. Rahmandır Allah.. Rahimdir Allah.. Kerimdir Allah..
 
 
Mecnunu çöllere düşüren Leyla değildir..
Kerem'i deliye döndüren Aslı değildir..
Ferhat'a dağları deldiren Şirin değildir..
 
 
Gafletten uyan! O Allah'tır Allah..
 
 
Tarih : 15.12.2013 Kaynak : Risale Ajans
 
 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder