23 Temmuz 2014 Çarşamba

Efkan Vural - Dünya İsrail’in Gazze’de yaptığı katliamı seyrediyor

Efkan Vural - Dünya İsrail’in Gazze’de yaptığı katliamı seyrediyor

Teşekkürler hocam Allah razı olsun.

http://blog.milliyet.com.tr/dunya-israil-in-gazze-de-yaptigi-katliami-seyrediyor/Blog/?BlogNo=468711Dünya İsrail’in Gazze’de yaptığı katliamı seyrediyor


Dünya İsrail’in Gazze’de yaptığı katliamı seyrediyor
 
Gazze değil insanlık yanıyor


İsrail’in günlerdir sürdürdüğü katliam devam etmektedir. Havadan ve karadan yapılan saldırılarda çoluk- çocuk,genç-yaşlı, kadın-erkek ve sivil demeden yüzlerce insanın canına kıyılmaktadır.

Maalesef bu insanlık suçuna tüm dünya seyirci kalmaktadır.

Bugün (23/03/2014) itibarıyla 16 gündür devam eden saldırılar sonucunda yaklaşık 650 Filistinli hayatını kaybetmiştir. 4080 civarında yaralı mevcuttur. Maalesef hayatını kaybedenler arasında 154 çocuk bulunmaktadır. Bu çocukların yaşama hakkı nasıl  ellerinden alınabilir. Bunun izahı mümkün değildir.  Bu insanlık suçuna seyirci kalanlarda ortak olmuştur. Tüm dünyanın özellikle de İslam aleminin saldırılara karşı seyirci kalması anlaşılmaz bir durum…Şimdilerde tüm dünya ülkeleri ve milletleri imtihandan geçiyor. Maalesef çoğu sınıfta kalmış durumda.


Türkiye gibi birkaç sayılı ülke sözde de olsa tepkisini ortaya koymaya çalışıyor. Ülkemizde 3 günlük milli yas ilan edilmesi çok önemli bir adımdır. Bu yas ile durumun ciddiyetinin tüm dünyaya hissettirmesi istenmektedir. Bu çok önemli bir şey ancak asla yeterli değil.


Dünyada hemen hemen herkes fert  bazında çok üzgün ve İsrail’e küskün durumda. Artık herkes İsrail’in insafsız ve korkusuzca hareket ettiğini biliyor.

İslam ülkeleri İsrail-Filistin anlaşmazlığı ve İsrail’in Filistine saldırması husunda önemli bir adım atmamaktadır.


Halbuki dinimizde insanın yaşama özgürlüğü en tabii hakkıdır. Bir kişinin öldürülmesi  tüm insanlığın öldürülmesi, bir kişiyi diriltmenin tüm insanlığın diriltilmesi gibi olduğu kutsal kitabımızda bildirilmektedir. Yine peygamberimiz susayan bir köpeğe kuyudan ayakkabısı ile su vererek köpeğin susuzluğunu gideren kişinin cennetlik olduğunu; bir kediyi hapsederek ölümüne sebep olanın da cehennemlik olduğunu bildirmektedir.


Böyle bir dine mensup olan İslam ülkelerinin yöneticileri bu insanlık dışı saldırıya nasıl sessiz kalıyorlar.Doğrusu bu durumu anlamakta güçlük çekiyoruz.

Ortadoğu'daki sorunları çözmek, İsrail’in yılardır sürdürdüğü zulmüne engel olmak  ve kalıcı barışı sağlamak için aşağıdaki hususların  bir an evvel hayata geçirilmesi gerekiyor.


1- İslam Ülkeleri  sağlam bir işbirliği içinde olmalıdır.

2- İslam Ülkeleri Teşkilatının ekonomik ve askeri gücünün çok kuvvetli olması.

3- Mezhep çatışmalarının ortadan kalkması.

4- Bütün Müslümanların kardeş olduğunun ön plana çıkarılması.

5- Tüm İslam ülkeleri bağımsız olarak kendi yöneticilerini seçebilmesi.

6- Krallık ve tek partili yapının çözülmesi.

7- Mekke ve Medine’nin yönetiminin İslam ülkelerinin temsilcilerinin oluşturulacağı konseyin denetiminde Suudi Arabistan tarafından yapılması.

8- İslam Ülkelerinin dışa bağımlılıktan kurtarılması.

9- İslam Ülkelerinin kendi kaynaklarına sahip çıkması.

10- İslam ülkelerinin dış dünyaya açılması.

11- İslam Ülkelerinin Uluslararası Teşkilatlarla işbirliği içinde olması.

12- Birleşmiş Milletler ve diğer uluslar arası kuruluşlar tüm dünya insanlarını kendi vatandaşları gibi düşünerek karar almaları,tamamen tarafsız olmaları

13- Kişilerin refah seviyesinin yükseltilmesi.

14- İslam dininin doğru ve bilimsel olarak anlaşılmasının sağlanması.

15- Toplumların Kur’an ve sünnete uygun olarak gerçek iman üzere yaşamaları ; dünya ve ahirette hesap verebilir olmaları


Ramazan ayı ve Kadir gecesi hürmetine Yarabbi Gazze’de yaşanan zulmün sona ermesine, kesin barışa varılmasına ve İslam aleminin uyanmasına yardım eyle…. Allahım!

Efkan Vural


 http://blog.milliyet.com.tr/dunya-israil-in-gazze-de-yaptigi-katliami-seyrediyor/Blog/?BlogNo=468711


 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder