16 Şubat 2015 Pazartesi

Günün Menkıbesi: İmansız gitmemek için

Günün Menkıbesi: İmansız gitmemek için
 

Hindistan Evliyasından Kutbüddin Bahtiyar Kaki hazretleri “rahmetullahi aleyh”, bir sohbetinde;
- Kardeşlerim, bir vakit namazını, vakti içinde, bile bile kılmayan, yani namaz vakti geçerken, kılmadığı için üzülmeyen, aldırmayan, bunun için azab çekeceğinden korkmayan, dinden çıkar veya ölürken imansız gider, buyurdu.

Sonra derin bir nefes alıp ekledi:
- Ya namazı hatırına bile getirmeyenler? Namazı vazife tanımayanlar?

Sordular:
- Onların hali ne olur efendim?

- Namaza önem vermeyenin, vazife tanımayanın küfre gireceğini dört mezhebin bütün alimleri sözbirliğiyle bildirmiştir kardeşlerim.

Sordular yine:
- Önem vermemek nasıl olur efendim?

- Hiçbir özrü yokken, bile bile kılmayan, kaza etmeyi de düşünmeyen, bunun için üzülmeyen ve azab çekeceğinden korkmayan kimse, namaza önem vermiyor demektir.


Sen kalbe bak!

Bir gün de sohbetinde;
- Kardeşlerim, bir kimse, bir haramı işlerken: “Ne olurmuş. Sen kalbe bak, kalbim temiz ya!...” gibi şeyler söylerse, Allahü teâlânın emir ve yasaklarına önem vermemiş, bunları beğenmemiş olur, buyurdu.

Ve ekledi:
- Allahü teâlânın emir ve yasaklarına kıymet vermeyen, beğenmeyen kimsenin imanı gider. Müslüman olduğunu söylerse de, Müslüman değildir.

Şöyle devam etti:
- Bundan tövbe edinceye kadar namazları, oruçları, zekatları, hiçbir ibadeti ve hiçbir iyiliği kabul olmaz ve ahirette sonsuz olarak Cehennemde azab görür.

Sordular:
- Ne tavsiye edersiniz efendim?

- İmanı olan erkek ve kadınların, bir günah işleyince, hemen pişman olması, yani üzülüp kalbden tövbe etmesi ve o günahı hemen bırakması lazımdır.

- Devam ederse efendim?

- Günahı bırakmaz ve sıkılmadan, utanmadan hep yapar ve hiç üzülmezse, Allahü teâlâdan korkmuyor demektir ki, böyle kimsenin imanı gider.
 
 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder