19 Şubat 2015 Perşembe

Haftanın Esma'ül Hüsna'sı: Mani

Haftanın Esma'ül Hüsna'sı: Mani
Ya Mani

 
Ya Mani Allah'ın Kuran'ı Kerim'de geçen 99 esmasından biridir.
 
Ya Mani isminin anlamı nedir?
 
Dostlarını kötülüklere karşı koruyan, istemediği şeylerin olmasına engel olan, kendilerine zarar verecek olan şeylere engel olarak dostlarına yardım eden, kendisine karşı koyulamayan anlamını taşımaktadır.
 
Ya Mani isminin fazileti nedir?
  • Bu ismin zikir saati güneş, zikir günü Pazar, zikir sayısı ise 161 adettir.
  • Bu isim usulüne uygun bir şekilde zikredilirse, kişiyi evde ve yolculukta her türlü tehlikelerden koruyacaktır. Sabah ve akşam 161 kez okunmalıdır.
  • Bu ismi her gün 161 defa zikreden kişi, her türlü musibetten ve beladan korunacaktır. Allah tarafından himaye edilecektir.
  • Zulmeden, söz dinlemeyen, bir türlü insafa gelmeyen kişilere karşı vekfini yaparak, okumak etkili olacaktır. Zulmü önleyici etkisi vardır. Zalimlerin şerlerinden Allah'a sığınılıp, dua edildiğinde zalimin zulmü bitecektir.

Ya Mani isminin Kuran'ı Kerim'deki ayetlerdeki yeri nedir?
  • Allah sana bir zarar verdirecek olursa, o zararı O'ndan başka biri gideremez. Eğer sana hayır dilerse, onu engelleyecek kimse yoktur. O kullarına dilediğini, dilediği kuluna da istediğini verir. Allah çok esirgeyicidir. (Yunus 10/107)
  • İnsan hayır için dua ettiği gibi, kötülüğün gelmesi için de dua eder. İnsan çok acelecidir. (İsra 17/11) Allah dualarımızın bizler için hayırlı olanlarını kabul etmektedir, hayır olmayacak istekleri sürekli ertelemektedir.
  • Açın artık gözlerinizi, Allah'ın kullarına ne korku var ne de mahzunluk. (Yunus 10/62) Siz Allah'ı dost bildiğinizde, O'nun emirlerine uyduğunuzda, sizi bırakmayacak ve unutmayacaktır.
  • Dağlar kadar büyük dalgalar onları çevirdiği zaman, Allah'a yalvarırlar. Allah onları kurtarıp, karaya çıkardığı zaman, içlerinden bazıları orta yolu seçer. Zaten bizim ayetlerimizi hainler inkar ederler. (Lokman 31/32) Yaşam dalgalarla doludur. Her zaman fırtınaya yakalanıp, imtihana tabi tutulabiliriz. Kul ona verilen iradeyle, elinden geleni yapmalı, kulluğunu göstermelidir. Gerisi Allah'a aittir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder