27 Şubat 2015 Cuma

Haftanın Peygamber Kıssası: Hz. Adem A.S.


Haftanın Peygamber Kıssası: Hz. Adem A.S.


Efendim biliyorsunuz her gün özel yazılar yayınlıyoruz. Cuma günleri inşallah peygamber kıssaları yazılarına başlıyoruz. Hadislerden öğrendiğimize göre dünyaya 124.000 peygamber gelmiştir. Sadece 25 ‘i Kuran’da geçmektedir. Şimdi Allah nasip ederse bu kıssaları 25 hafta yayınlayacağız.HZ. ADEM A.S
Hz Adem , yeryüzünde ilk insan ve ilk peygamber, bütün insanlarin babasi'dir.

Çesitli memleketlerden getirilen topraklari melekler su ile camur yapip, insan sekline koydular. Mekke ile Taif arasinda 40 yil yatip salsal oldu. Yani pismis gibi kurudu.

Önce Muhammed aleyhisselamin nuru alnina kondu. Sonra Muharrem'in onuncu Cuma günü ruh verildi. Her seyin ismi ve faydasi kendisine bildirildi. Boyu ve yasi kesin olarak bildirilmedi. Allahü tealanin emri ile bütün melekler, Adem'e secde etti, ama Iblis (seytan) kibirlenip, bu emre karsi geldi ve secde etmedi:

« Hani biz meleklere (ve cinlere): Adem'e secde edin , demistik Iblis haric hepsi secde ettiler O yüz cevirdi ve büyüklük tasladi, böylece kafirlerden oldu »(Bakara, 34)

Hz Adem 40 yasinda Firdevs adindaki Cennet'e yürüdü. Cennet'de yahut daha önce Mekke disinda uyurken, sol kaburga kemiginden Hz Havva yaratildi. Allahü teala onlari birbirine nikah etti. Yasak edilen agactan unutarak ve Iblis'in oyununa gelerek önce Havva, sonra Adem aleyhisselam yedikleri icin Cennetten cikarildilar.

Adem aleyhisselam Hindistan'da Seylan (Ceylon) adasina, Havva ise Cidde'ye indirildi. 200 sene aglayip yalvardiktan sonra , tövbe ve dualari kabul olup, hacca gitmesi emr olundu:

«Sonra Rabbi onu seckin kildi; tevbesini kabul etti ve dogru yola yöneltti »(Ta'ha, 122)

Arafat ovasinda Havva ile bulustu Kabe'yi insaa etti.

Hz Adem her sene hac yapardi. Arafat meydaninda veya baska meydanda , kiyamete kadar gelecek cocuklari belinden zerreler halinde cikarildi

«Ben sizin Rabbiniz degil miyim ?» diye soruldu Hepsi «Evet » dedi Sonra hepsi zerreler haline gelip, beline girdiler .Yahud belinden yalniz kendi cocuklari cikti. Sonra Sam'a geldiler. Burada cocuklari oldu. Neslinden 40000 kisiyi gördü. 1500 yasinda iken cocuklarina peygamber oldu.

Cocuklari cesitli dillerde konustu. Cebrail aleyhisselam 12 kere geldi. Oruc, her gün bir vakit namaz ve gusül abdesti emredildi. Kendisine kitap verilip, fizik, kimya, tip, eczacilik, matematik bilgileri ögretildi. Süryani, Ibrani ve Arabi diller ile kerpic üstüne cok kitap yazildi.

Bir rivayete göre 2000 yasinda iken Cuma günü vefat etti. Hz Havva 40 sene sonra vefat etti. Kabirlerinin Kudüs'de veya Mina da Mescid-i Hif'de veya Arafat'da oldugu rivayetleri vardir.

Habil ile Kabil

Habil ile Kabil HzAdem'in ogullarindan ikisidir. Habil'in Allah'a yaptigi kurban'in kabul edildigi ve kendi kurbanin Allah tarafindan kabul edilmedigi icin Kabil, Habil'i öldürür ve böylece dünyada ilk kâtil olmaya mazhar olur. Sonra bir kargadan görüp Habil'i yerin altina gömdü. Allahü teala Kur'an-i Kerimde mealen buyuruyor ki :

« Allah nezdinde Isa'nin durumu, Adem'in durumu gibidir Allah onu topraktan yaratti Sonra ona «OL !» dedi ve oluverdi »(Al-i Imran, 59)

Burada deginilen durum, Hz Isa'nin ve Hz Adem'in babasiz dünyaya gelmeleridir (MK) Peygamberimiz Muhammed (SAV) Hz Adem hakkinda :

« Allahü teala Adem'i (aleyhisselam) yeryüzünün her tarafindan aldirdigi topraktan yaratti. Bu sebeple zürriyetinden siyah, beyaz, esmer, kirmizi renkte olanlar oldugu gibi, bazilari da bu renklerin arasindadir. Bazisi yumusak, bazisi sert, bazisi halis ve temiz oldu » (Hadis-i serif, Müsned-i Ahmed bin Hanbel) buyurmustur

Hz Adem 5 seyi ile bahtiyar olmustur:

1) Hatasini itiraf etmek

2) Pismanlik duymak

3) Nefsini kötülemek

4) Tevbeye devam etmek

5) Rahmetten ümidini kesmemek


Iblis de 5 seyden bedbaht olmustur:

1) Günahini ikrar (saklamadan söylemek) etmemek

2) Pismanlik duymamak

3) Kendini kötülememek

4) Kendini kötülemeyip azginligini Allahü Teala'ya nisbet etmek

5) Rahmetten ümidini kesmek


Kur'an-i Kerim ve aciklamali Türkce Meali, Kral Fahd Matbaasi, Medine-Münevvere, 1992

Ibrahim Siddik Imamoglu, Büyük dini hikayeler, Osmanli yayinevi, Istanbul, 1980 Hiç yorum yok:

Yorum Gönder