26 Ocak 2016 Salı

Efkan Vural - Her şeye rağmen yaşamak çok güzel-100

Efkan Vural - Her şeye rağmen yaşamak çok güzel-100


Sevgili Efkan Vural hocam Allah razı olsun. Bu yazıyı hazırlamak birkaç günüzü almış olmalı. Yüreğinize sağlık.  Sizi çok seviyorum canım hocam...

Naçiz Celal'in yazılarını beğeniyorlarsa sayenizdedir hocam. Allah razı olsun.

Yıllarca beni yazı yazmaya ısrarla teşvik eden ve yazdığım her yazıda hatalarımı danıştığım ve düzeltmeme yardım eden sizdiniz hocam.

Vesilenizle bana bu yazıları nasip eden Cenab-ı Allah'a sonsuz hamdolsun.

Efkan Vural hocam eğitimcidir. O yüzden hocam diyorum, bizim komşumuzdu. Taşındılar ama hiç ayrılmadık sayılır. Hem biz onlara gidiyoruz, hem onlar geliyorlar. Can dostum iyi ki varsın, iyi ki buraya (Ankara Sincan-Fatih) taşındık, iyi ki sizi tanıdım.

Allah sevdiklerimizle Firdevs Cennetinde hepberaber Efendimize SAV komşu eylesin.

Sevgili Efkan hocam benim en iyi dostum, akıl danıştığım büyüğüm, kendime örnek aldığım mütevazi, dürüst, ahlaklı, dindar, çalışkan, Allah'ın -inşallah- salih bir kuludur.

http://celal1973.blogspot.com.tr/2013/03/trabzonlular-genelde-pozitif-insanlardr.html
Efkan hocamı anlattığım 2013'teki yazıyı okumak için resme tıklayınız


http://blog.milliyet.com.tr/her-seye-ragmen-yasamak-cok-guzel-100/Blog/?BlogNo=520648


Her şeye rağmen yaşamak çok güzel-100


Her şeye rağmen yaşamak çok güzel-100


 Sevgili Celal ÇELİK ’in hayata dair, ahlaki, dini ve felsefi yorumlarını yayınladığım “Her şeye rağmen yaşamak çok güzel” yazı dizisini100.yazı ile tamamlamaya çalışacağım.
 
Bu 100. Yazıda okuyuculara Celal ÇELİK’in en çok beğendiğim görüş ve yorumlarını 100 madde halinde sizlere sunmak istiyorum. Bu yazıyı ara sıra okuduğumuzda hayata bakışımız değişecek ve yaptığımız veya yapacağımız işlerde daha dikkatli olmamıza yardımcı olacaktır. Yaşamamızın ne anlama geldiğini daha iyi anlayacağımızı düşünüyorum.

İşte hayata dokunan tespitler:


1-Engelli olmak bana Rabbimden bir hediyedir. Hayat Öylede böylede geçecek ve hepimiz öleceğiz.

2- Hiç bir engel, Allah’a kul olmaya engel değildir.

3-Ziyarete bahane gerekmez.

4-Engelli olmak veya sağlıklı olmak elimizde değildir.Sakın alay etmeyiniz.

5-Allah her topluma engelli insanlar göstermiştir ki,gören ve düşünen insanlar ibret alsınlar, kendilerinin düzeltsinler.

6-Namaz kılan insan her türlü haramdan ,günahtan uzak yaşar.

7- Eşine karşı inadı bırak,harama karşı inadı bırakma!

8-Dünyaya bir kez geliyoruz, yani sonsuz azaptan kurtulmak ve sonsuz gençlik ve eğlence olan cennet hayatını kazanmak için sadece bir kez hakkımız var.

9-Ölü bedeni milyon yılda geçse kıpırdayamaz,seni dövemez, konuşamaz, kalbini kırmaz. Ölüden değil asıl diriden korkmak gerek.

10-Allah insanları dünyaya gönderirken herkese bir sermaye vermiştir. Bu sermaye ömür dakikalarıdır.

11- Trilyonlarca gezegenleri yaratan dünya dahil hepsini basket topu gibi döndüren Allah’ın elbette herşeye gücü yeter.

12- Hastalığım hep ilerledi. Artık heran ölüm gelebilir. Kıldığım her namazı son namazım olabilir diye kılıyorum ve dua ediyorum.

13- Bizim ibadet etmemiz ve yardımlaşmamız,rakip kaleye gol atmak demektir.

14- Şimdi komşunun kapısını çalan yok. En entellektüelimiz bile haftada birkaç dizi seyrediyor. Gençler desen internetli,tabletli, ayrı dünyalarda ....

15- Allah’a samimi göz yaşlarıyla edilen dualar ile, Allah başımıza gelmiş ve gelecek bütün sıkıntılardan kurtarır.

16-Sevgi bu kainatın mayasıdır. Bizi birbirimize bağlayan görünmez bağdır.Sevgi olmazsa hayat cehennem olur

17-Uyanık olalım, izleyeceğimiz program doğru seçelim dine, ahlaka, geleneklere aykırı dizi ve filmler izlemeyelim ...

18-Kas hastası Galatasaraylı bir dostum ile birlikte cennette takım çıkartıp stadyumda bir FB-GS maçı oynama hayalimiz var. Ayet ve Hadislere gore bu mümkün...

19-Bin yıldeğil , milyonyıl değil, Son suza kadar bir gençlik, zevk ve eğlence diyarı olan cenneti, insane nasıl kaçırır, aklım almıyor.

20-Yaz tatili için plan üstüne plan yapan insanlar, ölüm sonrası ebedi hayatlarını düşünmüyorlar.

21-Allah başımıza gelen sıkıntı, bela, kaza, hastalık gibi hiçbir olayı hikmetsiz yaratmaz. Hikmet demek, gizli manevi sebep demektir.

22-Ölüm,... insanlık tarihi başladığından beri değişmeyen ve değişmeyecek tek gerçek.

23- Keşke sağlıklı olsam, büyük birc amide alnımı secdeye koyabilsem…

24-Namazsız yıllarıma acıyorum. Namaz kalbime öyle huzur veriyor ki, namaz kılarken Allah’ın büyüklüğünü ve engin merhametini düşünüyorum.

25- Allah’ım dünyayı kendi etrafında basket topu gibi çeviriyorsun. Üstelik motorsuz ve elektriksiz.

26- Affet rabbim senin affın merhametin boldur. Sen kovarsan başka gidecek kapı yok deyip, bu düşüncelerle gözyaşımı tutamıyorum.

27-Allah’ın öyle büyük bir izzet ve azameti var ki, güneşten, aydan ta en küçük mahluka kadar zerrece taviz vermeden büyük bir itaatle vazifelerine devam ediyorlar.

28-En zayıf, en aciz mahluka en iyi rızkın verilmesi -bebekler ve elma kurtlarıgibi- O’nun kerem sahibi olduğunu gösterir.

29- Evet bu dünyada imtihandayız. Ve bu dünyada kazandığımız sevap ve günahlarımızın karşılığını bulacağı bir alemin mutlaka olması lazım.

30-Sevgi bir gıdadır. Aynen yemek gibi... Nasıl ki yemek yemeyen çocuk büyüyemezse, yeterince sevgi gıdasını almayan insanlarda ruhen büyümezler. Sevginin tartısı fedakarlıktır.Fedakarlık yapmayanların sevgisine inanılmaz.

31-Ben bir telefon santralinin kartını 40 santimetrekarelik geniş alana, üç ayda sığdıramazken, Allah dünyadaki katrilyonlarca arının beynindeki kartı, milimetrekarenin onda biri yere nasıl sığdırıyor ve kimbilir kaç katlı?

32- Huzur ve mutluluk çaresiz bir insana çare olmaktır.

33- Ay sonunda elektrik, su ve doğalgaz faturasını ödemezsek hemen kesiyorlar. Değil mi? İşte beş vakit namaz ile saymaktan aciz olduğumuz nimetlerin günlük faturasını ödemiş oluyoruz.

34-Allah dünyayı güneşle lamba gibi aydınlatıyor, ısıtıyor. Şairin dediği gibi hava bedava, su bedava değil... Namazı kılmazsak ahirete borçlu gideriz.

35-Cennet Allah’ın ahirete borçsuz gelen sevdiği kullarına bir ikramıdır, lütfudur.

36- Allah insanları, yaşlanınca hayatı tersine döndürüyor, çocukluğu gibi güçsüz, yine bebek gibi bakıma muhtaç, dişsiz yaptığını anlatıyor.Onun için bu fani dünyaya bağlanmayalım, aklımızı çalıştıralım.

37-Günümüzde gençlerimizin en büyük problemi örnek alacağı şahsiyetlerin olmaması... Gençlerimizin çoğu futbolculara, dizi oyuncularına hayranlık besliyorlar.

38- İstanbul iki şeyle fethedildi. Birincisi, Fatih Sultan Mehmet çağın en son teknojisiyle orduyu donattı ve ikincisi toplumdaki hemen herkesin gözyaşıyla dualarıyla... Fatih Sultan Mehmet geceleri planlar hazırlarken, Akşemseddin gibi çok alimler sabaha kadar namaz ve gözyaşıyla Allah'a yalvarıyorlardı. Evet İstanbul maddi ve manevi güçle fethedildi.

39- Şeytan şunu vesvese ederdi: Seni işten atarlar, aç kalırsın...

40-Param çok diye güvenme... Ağaca yaslanma çürür, insana güvenme ölür...

41-Çok istediğimiz şey olmuyorsa bir hayır vardır. Bu hastalık benim için ceza değil, cenneti kazandıracak bir sabır imtihanıdır. Sabretmeyi bu hastalıkla öğrendim. Allah sabredenlerle beraberdir, ayeti ışığım oldu.

42- Bu imtihan dünyasında, hastalıklarda, kazalarda, zenginlikte, şöhrette, güzellikte, mutlulukta, makamda, fakirlikte, açlıkta, sevinçte, beden sağlığımızda her şey geçicidir...

43-Aklın gıdası ilim, mantık, bilim ve fenlerdir. Kalbin gıdası ise sahibini bulmak onu tanımaktır; tesbihtir, namazdır, duadır, ibadettir. Biri eksik oldu mu, insan da eksik olur.

44- İnsanın kalbi vahiy kaynağından beslenmiyorsa gerçeği bulamaz. Akıl, vicdanın emrindedir. Bu yüzden, Allah insanların aklını doğru kullanmaları için kutsal kitapları indirmiştir.

45- Madenciler karanlıkta başlarındaki ışıkla önlerini görüyorlar. İnsan da şu karanlık dünyada Kuran’ın nuruyla bakarsa ileriyi görebilir. Aklımızın ışığı Kuran’dır.

46- Ölümü düşünmek ibadettir. Dünyanın geçiciliğini hatırlatıp tefekkür sevabı kazandırır.

47- Benim namazlarımın ardından ettiğim birinci duam şudur: “Allah’ım anneme ve babama sağlıklı, hayırlı uzun ömür ver, beni onlardan başka bir sebebe muhtaç etme. Allah’ım bana yaşamında, ölümünde hayırlısını ver.

48- Düşünün, Çanakkale’desiniz. Empati yapın, kendinizi onların yerine koyun. Karşınızda yüz kişi tüfeklerini sana doğrutlmuş, öleceğini bile bile üstlerine koşuyorsun... Yapabilir misiniz?
49-Lütfen daha ölmedik. Şeytana karşı uyanık olalım. Katrilyonlarca yıllık sonsuz gençlik ve zevk yurdu cennet hayatımızı riske atmayalım.

50-Allah samimi tövbe ile her günahı affeder. Eğer henüz namaza başlamadıysak haydi namaza başlayalım…

51- Bugün bir savaş çıksa hepbirden cepheye koşarız. Dinimiz bir, kıblemiz bir, vatanımız bir, köyümüz bir, camimiz bir, okulumuz, işyerimiz, milli takımımız bir, aynı trafikteyiz...

52- Kabe yıkmaktan beterdir mümin kalbini kırmak, değer mi Allah aşkına?

53- Cennetin binlerce güzelliği, bir anlık zevk için kaybetilmektedir.

54- Heves ve zengin olma hayaliyle hislerine mağlup olan insan; Cennetteki köşkleri bildiği halde heves ve vehmine kapılıp rüşvet alıyor.

55- Allah ramazanda müslümanları bir ay kampa alıyor. Nefis ancak açlıkla terbiye olur.

56- Peki mağlup olduk günah işledik. Ne yapacağız, battı balık yan gider, deyip günaha devam mı edeceğiz? Asla! Düştüğümüz yerden kalkıp üstümüzü silkeleyeceğiz ve yola devam edeceğiz.Yani tövbe edeceğiz.

57-Çocukluğumdan beri İsrail, Filistin, Gazze ile ilgili binlerce haber izledim. Yıllardır televizyonlarda binlerce masum çocuğun ölüm haberlerine artık alıştık ve normalleşti ve maç izler gibi izleyip, ertesi gün unutuyoruz.

58- Engelli veya sağlıklı aklı başında olan her insan, ayette Rabbimizin buyurduğu gibi dünyada imtihandadır. Allah, karnelerimizi kıyametten sonra bizi yeniden dirilttiğinde mahşerde verecek.

59- Küçük gördüğümüz bir amel dahi insanın kurtuluşuna vesile olabilir. Hiç bir günahı da küçük görmemek gerekir. Bir günah da insanın cehenneme gitmesine sebep olabilir.

60-Ben milyonlarca engelliden sadece birisiyim. Her insan bir romandır.Dertsiz insan yoktur.

61- Allah beni müslüman bir ailede,Türkiyemizde dünyaya gönderdi..Bu ülkede yaşayan milyonlar gibi hayata 1-0 önde başladım.

62-Dünyayı sonsuz sanıyordum.sanki yaşlılar hep yaşlı biz çocuklar hep çocuk kalacağız…Ah be yalan dünya kimseye kalmıyormuş.

63-Arkadaşlarımla yürüyüş yapmaktan utanırdım. Çünkü düz yürüyemezdim. Sınıfta tahtaya bir oyun için kalkmıştım. Gözümü bağlamışlardı. Gözümü açtığımda bütün sınıf kahkahalarla gülüyordu. Sarhoşlar gibi yalpalayarak dönmüşüm. O an ölmek ve unutulmak istedim.

64-Sallanmadan yürüyemiyordum. O zamanlar herkesi kendim gibi sanıyordum. Hep insanların yürüyüşüne dikkat ederdim. Farkına vardım ki herkes sendelemeden düz yürüyordu. Hiç isyan etmedim.

65-Gençken bir kıza aşık oldum. Sonra birdaha görüşmedik. Şimdi anladım ki içimdeki aşk ilahi aşkmış. Ben beşeri aşk ile ilahi aşkın stajını yapmışım.

66- İnsanlar ölümü kendisinden uzak sanıyor. Allah her an bizimle imtihanımızı sonlandırabilir.

67-Şükürler olsun neden ben böyleyim (engelliyim) diye hiç isyan etmedim. Ramazanda bir ay orucu sadece ve sadece Allah benden razı olsun diye tuttum…Aslında oruç tutmakta zorlanıyorum.

68-Burası geçici imtihan dünyası. Asıl yaşam burada olsaydı eğer, herkes sağlıklı olurdu. Mutlu olurdu. Ölüm ve yaşlılık olmazdı. Kesin kanıya vardım ki benim bu hastalığım imtihan için. Sabretmeliyim ve şükretmeliyim.

69-Namaz kılarken şeytan vesvese veriyor, diyor ki "Çabuk kıl namazını maç başlıyor." Ben de namazımı hiç acele etmeden usulüyle huşu ile kılıyorum.

70- Bir gözlük kendi kendine olamaz. Mutlaka yapan bir usta vardır. Peki en gelişmiş kameralardan daha mükemmel gözü yapan bir sanatkar yok mudur? Gözlüğü alırken ustaya teşekkür ediyoruz. Peki neden gözümü yaratana teşekkür etmiyoruz…

71-Birisi bize küçük bir hediye verse veya iyilik yapsa bile defalarca teşekkür ediyoruz. Aybaşında elektrik veya doğalgaz faturasını ödemeyince hemen kesiyorlar. Acaba güneşin ısısı ve ışığı bedava mı?

72- Bir sağlıklı insan namaz kıldığında diyelim ki on sevap alıyor. Bir engelli ise samimiyetine göre yüksek katsayı ile belki yediyüze kadar sevap alabilir.

73-Engelli olan biz miyiz? Yoksa asıl engelli yaşamanın anlamını çözemeyenler midir sizce?

74- Laptoptaki pilin ne zaman biteceği görülüyor, ama insanların pilinin ne zaman biteceğini bizler bilemiyoruz. Ancak Yüce Allah bilir. Her insanın şarjı aynı gitmeyebilir. Ölenler hep ihtiyar mı? Yüce Allah her gün çevremizde ve televizyonlardaki yüzlerce ölüm haberiyle bizlere gösteriyor ki, ölüm kaçınılmazdır ve her yaşta her an karşılaşabiliriz...

75- Hele bir emekli olayım namaza başlarım, seneye sigarayı bırakırım inşallah, okul bitsin işe gireyim namaza başlayacağım, çocuklar büyüsün, hayatım düzene girsin hele .......... vs ...

76- Çay içebiliyorsam ağzım tat alıyor. Ellerim tutabiliyor ki bardakla çay içtim.

77-Ben mesela sadece yürüyemiyorum. Fakat gözüm var, kulağım var, dilim, elim, midem, ciğerim, böbreğim… var ve hamdolsun çalışıyor. Bütün bu organlarımızın olmadığını ve bunların bize ameliyatlarla nakil edilebileceğini bir anlık düşünelim. Bunun için belki de dünyanın en zengin insanı olmamız lazımdı.

78- Ey engelli kardeşlerim ! Lütfen kendinizi üzmeyiniz, Eğer çok sağlıklı olsak bile madem ki yaşlanacağız, madem ki öleceğiz, bu dünyada yapılan incir çekirdeği kadar bile iyilik veya kötülüğün birgün karşılığı var; o halde verilen bu engele sabredelim k,i cennetteki makamımız yükselsin. Sağlıklı bir insanın şükretmesiyle , engelli birinin şükredip kazanacağı sevap çok farklıdır.

79-Eğer Allah portakalı da elma gibi yapsaydı ne olurdu biliyor musunuz? Portakalı da elma gibi ısırsak üstümüzü batırırdık. Allah bize merhamet etmiş ki, dilim dilim yaratmış.

80-Siz kime çiçek verirsiniz? Sevdiğinize değil mi? Renk, renk muhteşem desenli, enfes kokulu çiçekleri Allah bize niçin sunuyor? Yarattığı biz kullarını sevdiğini göstermez mi?

81-Engelli de bir vatandaştır. Camiye gitmek onun da hakkıdır. Ayrıca camide yanımdaki yaşlı amca da sandalyede kılıyor. Benim sandalyem tekerli… Fark bu… Keşke tüm camilerimiz engellilere uygun olsa…

82-Hayatımızın asıl gayesi Allah’ın rızasını kazanmaktır. Hayatımızdaki diğer tüm gayeler, asıl gayemize ulaşmakta basamak olmalıdır

83-Engelliye bakan ana baba, kardeşler isyan etmeden sabırla, belki de bir ömür boyu meşakkatlere katlanacaklar. Etrafında engelli komşusu veya tanıdığı olan ona güzel muameleyle duasını alıp sevap kazanacak. Ödül, ahirette cennettir inşallah.

84- Benim derdim ne biliyormusunuz? Allah’ın cenneti sonsuz, geniş , hep birlikte cennete girelim inşallah...

85-Evet televizyon öyle bir silahtır ki, bu ahir zamanın en büyük fitnelerinden biridir. Birinci ve ikinci dünya savaşlarındaki kullanılan silahlardan milyonlarca insan can verdi. Ama ya bugünkü üçüncü dünya savaşının silahı televizyondan... Evet madden ölen yok fakat ya manen... Televizyon imanımızı yok ediyor, gençleri zinaya düşürüyor, ahlakı öldürüyor.

86-Efendim sevmek duygusunu içimize Allah yerleştirmiştir. Sevmemek mümkün değildir. Mutlaka bir şeyleri seveceğiz. Sevmek duygusuyla Allah'ı seveceğiz. Allah'ın sevdiklerini ve Allah'ı sevenleri seveceğiz.

87-Neden Kitap Yazıyorum?Bunun cevabı aslında çok basit; Benden geriye faydalı bir eser kalması için, böylelikle ölünce amel defterimin kapanmaması için, bu kitabı yazıyorum. “Ey gökleri ve yeri yaratan Yüce Rabbim ! Güzel ve faydalı bir kitap yazmam için bana yardım eyle. Canımı seve seve vereceğim vatanımın gençlerinin imanlı gençler olarak yetişmesini nasip et. Allah’ım bu kitapta hep doğruları anlattım. Sen de gençlerimizin doğru yolu bulmasında bu kitabı da vesile eyle. Allah’ım sen biliyorsun ki benim bu kitaptan hiç bir maddi beklentim yok. Senin yardımınla Senin rızanı kazanmak için yazıyorum.

88-Evet dünyaya bir kez geliyoruz. Yani sonsuz azaptan kurtulmak ve ebedi gençlik ve eğlence yurdu olan cennet hayatını kazanmak için sadece tek bir şansımız var.

89-Program sunucularının kulaklıkla gelen sesleri ve talimatları uygulamaları bana şeytanı hatırlatıyor. Şeytanda aynen o kulaklık sahnesi gibi kulağımıza kötü şeyler fısıldıyor. Fakat bizler o düşünceyi hemen uyguluyoruz. Halbuki zihnimize düşen o vesveselerin şeytandan olduğunu bilsek kendimizi kontrol edeceğiz.

90- Kaymakamlar, valiler, belediye başkanları halkın içine karışıp beraber çay içip sohbet etseler keşke... Keşke ramazanda fakirlerin evlerine gidip bir kuru fasulye de olsa yiyerek iftar etseler, onları sevindirseler.

91-Şikayete hakkımız yok. Bizim sahip olduklarımızı hayallerinde yaşatan nice insanlar vardır... Gözlerimin görmesine, konuşmaya ve müzik dinlemenin şükrünü nasıl yapsam?

Ben yürüyemediğim için üzülürken annesinin yüzünü görmeyi ve sesini duymayı hayal kuran binlerce genç var.

92-Yolsuzluk, torpil, tembellik, rüşvet, terör gibi kavramlar asla dinimizde yoktur. Günümüzün tabiriyle, dinde reform yapmaya gerek yok, biz dinimizin özüne dönelim yeter...

93-Sevdiğimizden gelen bir mektubu merakla açıp defalarca okurken, bizi yaratan Allah’ın gönderdiği mektup olan Kuran’da neler yazdığını merak etmiyoruz,Hayret !

94-Hata yapınca annesinin eteğine sarılıp ağlayan çocuk gibi, Allah günah işlediğimizde, bizim de kendisine yönelip tövbe etmemizi istiyor.

95-Arkadaşlar ne iş yaparsanız yapın uzmanı olun, aranılan bir eleman olun. Ayakkabı bile boyasan, işini öyle güzel yapmalısın ki herkes sana gelsin.

96-Biz engellilerin tek isteği toplumun normal bireyi olmaktır. Engelli gördüğünüzde selamlaşın, sohbet edin. Bazen sınıfta engelli arkadaşınız olursa ona engelli gibi değil normal biri gibi davranın.

97-Allah, ruhları dünyaya beden içerisinde gönderiyor. İnsan bedenini arabaya benzetebiliriz. Bu arabayı süren şoför ise ruhtur.en öyle güzel arabalar gördüm ki, onları süren şoförler merhametsiz, rüşvetçi, cimri, ana-babaya asi, dünyaya dört elle sarılan, vs. oluyorlar.Arabaların güzelliği kadar şoför güzelliği, yani ruh güzelliği de önemlidir. Bedenimiz için spor yapıyoruz, kuaföre gidiyoruz. En güzel ve temiz elbiseler giyiyoruz. Maneviyatımızı yani ruhumuzu güzelleştirmek için de çalışmalıyız.Her insan gibi benimde bir beden arabam var. Tekerlekli sandalyedeyim yani tabir yerindeyse benim arabamın lastiği patlak. Arabam arızalı olduğu için dünyada gezemiyorum. Yani bir bakıma mecburen günahlardan uzağım. Bu da bana Allah'ın bir lütfu olarak düşünüyorum.

98-“Sizin sahip olduğunuz nimetleri hayallerinde yaşatanlar vardır.”

Sahip olduğumuz nimetlerden sadece birkaç tanesini söyleyeyim:

- Ben hayvan, bitki, dağ, taş değil, varlıkların en şereflisi yani insan olarak yaratıldım.

- Gözüm görüyor, müzik dinliyorum, seviyorum ve en önemlisi düşünüyorum.

- Çok mutlu bir yuvam, annem, babam, kardeşlerim, sağlıklı yeğenlerim var..

- Belki de en önemlisi iman nimeti verildi.

Yani verilen bu imanla dünyada yaşarken tabiri caizse perde arkasını, yani ahiret hayatını görür gibi mahşer gününe hazırlanmak...

99-Engelli olduğumdan annem ve babam beraber beni rahat yaşatmak için her şeyi yaptılar. Öyle ki çoğu zaman engelli olduğumu bile unutturdular. Allah onlardan razı olsun. Anneciğim ve babacığım size hakkınızı asla ödeyemem, ne olur hakkınızı helal edin. Sizi çok seviyorum.

100-Yaşamak her şeye rağmen çok güzel...

Evet, değerli okuyucular sizlere sunmaya çalıştığım "Her Şeye Rağmen Yaşamak Çok Güzel" yazı dizisinin 100.cü ve son bölümünde kısaca şu yorumlarımı sizlerle payşarak yazı dizisini tamamlamak istiyorum:

a- Yazılarını büyük bir zevle okuyup incelediğim Sevgili Celal ÇELİK’i yaptığı çalışmalarından dolayı yürekten kutluyorum. Kendisinden Allah razı olsun. Allah çalışmalarının devamını nasip etsin.

b- Sevgili Celal ÇELİK , hepimize örnek olmuştur.

c- İnanıyorum ki, sizlerde benim gibi Celal ÇELİK’e hayran olmuşsunuzdur. Çünkü ,Celal engellerini aşmış Yüce Allah’a bağlanarak yaşamasının gayesini anlamış ve gereğini yapmaya çalışmaktadır.

d- Celal ÇELİK fiziki engellerine takılmadan büyük bir başarıyla manevi engellerini de aşmış, bu günlere ve bu başarılarına imza atmıştır. Halbu ki,bizler fiziki engelleri olmayan her şeyi rahat yapabilecek durumdayız. Ancak nefis engeline takılıyoruz. Nefsin arzularına yenik düşüyoruz. Oysa sahip olduğumuz tüm nimetleri saymakla tüketemeyiz. Bunun için şükretmeliyiz... Allah için çalışmalıyız. İşte bu konuda Sevgili Celal ÇELİK’ herkese örnek olmuştur.

e- Allah’a kul olmak için hiçbir engelin olmadığını,

f- Hayatın anlamının kulluk olduğunu,

g- Herkese yardım etmemiz gerektiğini ,

h- Toplumun birlik içinde yaşaması için sevginin en önemli unsur olduğunu,

i- Anne, baba, kardeş, akraba ve arkadaşlarımızın çok önemli olduğunu,

j- Allah’ın merhametinin sınırsız olduğunu,

k- En büyük nimetin iman nimeti olduğunu,

l- Herkese iyilik etmemiz gerektiğini,

m-Ziyeret için bahane gerekmediğini,

n- Tefekkür ederek, yaratılışımızı ve yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı planlamamız gerektiği,

o- Ölümü ve ötesini hatırlamamızın çok önemli olduğu,

p- Namaz,oruç ,zekat gibi ibadetlerimizin yanında iyilik yapmamız gerektiği,

r- Gençlik çağımızın bulunmaz bir fırsat olduğunu,ömrümüzü iyi değerlendirmemiz gerektiğini,

s- Şeytanın en büyük düşmanımız olduğunu ve nefsimizim şeytanın bir temsilcisi olduğunu,

t- Yolsuzluk, torpil, tembellik, rüşvet, adaletsizlik,terör gibi kavramların asla dinimizde yeri olmadığını,

u- İşimizi önemseyip, çok çalışmamız gerektiğini,

v- Engelli kişilere normal bir kişi gibi davranmamızın uygun olduğunu ve onlarla arkadaşlık etmemiz gerektiğini,

y-Yüce Allah’a sürekli dua etmemiz gerektiğini ve özellikle başkalarına dua etmenin çok makbul olduğunu,

z- Yaşamanın her şeye rağmen çok güzel olduğunu ,

HİÇBİR ZAMAN UNUTMAMALIYIZ....

Sevgiyle sağlıkla nice güzel günlere İnşallah...

-Son-
 
Efkan Vural     - 26 Ocak 2016
 
 


 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder