1 Temmuz 2016 Cuma

Cemil Tokpınar - Ömre bedel bir gece

Cemil Tokpınar - Ömre bedel bir gece

 
Cemil Tokpınar

c.tokpinar@meydangazetesi.com.tr
01 Temmuz 2016, 08:00


Bu akşam Ramazan’ın fazilet bakımından zirvesi olan Kadir Gecesi’dir. Bu gece adeta Kur’an’ın doğum yıldönümüdür.

Rabbimiz bunun için indirdiği Kadir isimli surede şöyle buyurmaktadır:

“Doğrusu Biz, o (Kur’an’ı) Kadir Gecesi’nde indirdik. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir Gecesi; bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Rûh, o gece Rablerinin izniyle her iş için iner de iner. O, tanyeri ağarıncaya kadar bir selamettir.”

Kadir Gecesi, bin aydan hayırlı olduğuna göre, içinde Kadir Gecesi olmayan 83 yıldan daha değerlidir. Bin ayda otuz bin gece olduğuna göre, bir gece otuz bin geceden daha hayırlıdır. Bunun anlamı şudur: Bu gecede yapılan ibadetlere otuz bin kat sevap verilir.

Geceyi ihya eden günahlardan arınır

Kadir Gecesi’ne, Peygamber Efendimizin (s.a.v.) ümmetine olan şefkat ve muhabbeti sebebiyle yaptığı bir duanın kabul edilmiş şeklidir diyebiliriz. Efendimize (s.a.v.) kendisinden önceki insanların ömürlerinin müddeti veya bu ömürlerden Allah’ın dilediği kadarı gösterildi. Bunun üzerine “Başka ümmetlerin uzun ömürleri içinde yapamayacakları amelleri ümmetim kısa ömrü içinde yapmış olsun” diye duada bulundu. Allah da Peygamberimize (s.a.v.) bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’ni ihsan etti. (Muvatta, İ’tikâf: 6)

Bu gecenin faziletiyle ilgili şu hadisler çok önemlidir:

“Allah, Kadir Gecesi’ni ümmetime hediye etmiş, ondan önce hiçbir ümmete vermemiştir.” (Suyûtî, Câmiu’s-Sağîr: 2/269)

“Her kim Kadir Gecesi’ni, sevabını Allah’tan umarak ihlâslı bir şekilde ibadetle ihya ederse, geçmiş günahları affedilir.” (Buhârî, Kadr: 1)

“Kim inanarak ve sevabını Allah’tan bekleyerek Kadir Gecesi’nde namaz kılarsa, geçmiş günahları affedilir.” (Buhârî, Sıyam: 71)
 
Bire 30 bin veren tohum

Nasıl ki bir padişah hazinelerin kapısını açıp halkın istediği kadar almalarını isterse, üşenip almamak fırsatı değerlendirmemektir; Kadir Gecesi’ni boş geçirmek de Rabbimizin sonsuz hazinelerinden istifade etmemek demektir.

Kadir Gecesi bire otuz bin ürün veren tohum gibidir. Bu gece kılınan yirmi rekât teravih 600 bin rekât gibi yazılır. Okunan bir Yasin 30 bin Yasin gibi karşılık görür. Her salavat, her istiğfar, her zikir 30 binle çarpılarak sevap defterine kaydedilir. Çünkü “bin aydan hayırlı olması” bu anlama gelmektedir.

Bir hadisten anlıyoruz ki, bu gece Ramazan ayında, özellikle son on gününde gizlidir. Ancak Müslümanlar asırlardır Ramazan’ın 27. gecesini Kadir Gecesi olarak görmüşlerdir. Bu bakımdan Ramazan’ın bütün gecelerinde, bilhassa son on gecesinde daha çok ibadet etmek, 27. geceye de özel bir önem vermek gerekir.

Geceyi uyanık ve diri bir şekilde geçirebilmek için gündüzden biraz dinlenmek, iftardan sonra uykumuzu kaçıracak çay, kahve gibi içeceklerden faydalanmak, gece boyu uyku geldikçe yüzümüzü yıkamak veya abdest tazelemek çok önemlidir.

Bu geceyi cami, türbe ve akraba ziyaretleriyle, boş sohbetlerle, televizyondan dinî film izleyerek geçirmek hakkıyla değerlendirmek değildir. Geceyi iftardan itibaren sahura kadar ibadetle geçirmek, bilhassa teravihi mutlaka kılmak ve sabah namazını eda edip tesbihat ve dua ile tamamlamak gerekir.
 
Kadir Gecesi gibi mübarek gecelerde yapılacak beş mühim ibadet

1- Tevbe ve istiğfar etmek

Tevbe ve istiğfar, günahlardan arınmak için önemli bir vesiledir. Bunun en kısası, “Estağfirullah ve etûbü ileyh = Allah’tan bağışlanma diler ve günahlarım için O’na tövbe ederim” şeklindedir.

2- Kur’an okumak

Bilhassa Yasin, Fetih, Rahman, Tebâreke, Amme gibi çok faziletli sûreleri okumak gerekir. Çünkü her harfine 30 bin sevap verilmektedir.

3- Namaz kılmak

Beş vakit namazı cemaatle kılmakla beraber evvâbin, teravih, teheccüd, tevbe, tesbih ve hacet namazlarını kılmak.

4- Peygamber Efendimize (s.a.v.) bol bol salâvat-ı şerife getirmek.

5- Dua etmek

Kur’an’da ve hadiste geçen duaları, Cevşen’i, büyük velilerin dualarını okumakla birlikte içimizden geldiği gibi Rabbimize niyazda bulunmak.

Hz. Âişe Validemiz, şöyle bir hadis rivayet etmektedir: “Ey Allah’ın Resulü, şayet Kadir Gecesi’ne tevafuk edersem nasıl dua edeyim?” dedim. Şu duayı okumamı emrettiler:

“Allahümme inneke Afüvvün, tuhibbü’l-afve, fa’fu annî= Allah’ım! Sen çok affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet.”


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder