24 Temmuz 2016 Pazar

OĞLUNUN SENİ BIRAKACAĞI YER...

OĞLUNUN SENİ BIRAKACAĞI YER...

Yaşlı adamın biri eşini kaybedince, yalnızlığına çare olur ümidiyle oğlunun ve gelininin yanına sığınır. Önceleri oğlu ve gelini onu iyi karşılar, ilgi gösterirler. Ancak zamanla yaşlı adamın sağlığı iyice bozulur ve artık kendine bakamaz hale gelir. Gelini ve oğlu bir süre bakımını yaparlar. İyice elden ayaktan düşen yaşlı adamın bakımı zor hale gelince kendilerince çareler düşünürler. Konuşmaları sırasında babasını alıp uzak bir yere götürme f...ikri ortaya atılır.


Yaşlı adamın oğlu başta tereddüt etse de sonunda bu fikri uygulamaya karar verir. Bir sabah erkenden kalkar, babasını da kaldırır. Babasına onu pikniğe götüreceğini söyler. Yaşlı adam evden çıkıp gezmeye gideceğini sandığından çok sevinir.

Baba oğul beraberce yola koyulurlar. Şehrin iyice dışına çıkarlar ve dağlara doğru giderler. Oğlu bir yeri gözüne kestirir ve babasına burada duralım der. Ancak babası bu yeri beğenmez. Biraz daha giderler, oğlu orada durur ve burası iyi, der. Ancak yaşlı adam burayı da beğenmez, biraz daha ilerlemek ister. Biraz daha giderler ve dururlar. Ancak yaşlı adamın burası da hoşuna gitmez. Artık iyice kızan oğul, neden devam etmek istediğini sorar.

Yaşlı adamın verdiği cevap oldukça manidardır. Acıyla gülümseyerek şöyle der:
“Beni ilk bırakmak istediğin yer, babamın babasını bıraktığı yerdi. Sonraki yer, benim babamı bıraktığım yerdi. Sonraki yerde durmayıp devam etmek istememin sebebi ise torunumun seni nereye bırakacağını merak etmemdi.” der.

Velhasılı Kelam: Herkes heybesine ne koyduğunu iyi bellesin...
 

1 yorum: