15 Temmuz 2016 Cuma

CEHENNEM VE CEHENNEMLİKLER-1

CEHENNEM VE CEHENNEMLİKLER-1

Allah'ınKitabı'ndan:

"Rablerinin, (koyduğu emirler ve yasaklarlainsanların yönetimini üzerine aldığını) kabul etmeyenler için Cehennem azabı vardır. O ne kötübir dönüş yeridir.
Onlar Cehennem'eatıldığı zaman kaynayıp duran ve öfkeden neredeyse çatlayacak duruma gelenCehennem'in uğultusunu işitirler. Her bir bölük Cehennem'e atıldıkça Cehennembekçileri o kâfirlere sorarlar: Size, azâb ile korkutan bir peygamber gelmedimi?
Onlar da şöylecevab verirler:
- Evet, bize azabile korkutan bir peygamber geldi ama biz yalanladık ve şöyle dedik: Allah (uymamız gereken) emirler ve yasaklar indirmedi. Sizgerçekten büyük bir sapıklık içindesiniz."
Mülk Suresi âyet 6-8

Cehennem nerededir?

Bizansİmparatoru Hrakl, Allah'ın Resûlü'ne (S.) bir mektup yazdı (ve şöyle sordu:)
"-Sen beni eni göklerle yer arası genişlikte olan Cennet'e çağırdın. Peki Cehennem nerededir?
Allah'ınResûlü (bu suali hayretle karşıladı ve mukabil bir sualle) cevaplandırdı.
-Sübhanellah! Gündüz geldiği zaman gece nerededir?"1

Cehennem Allah'ın Azabıdır

CehennemAllah'ın azabıdır. Onunla başta kendi varlığına inanmayan veya kendisine ortakkoşanlar olmak üzere emirleri ve yasaklarına itâat etmeyen kâfirleri vegünahkârları cezalandıracaktır.
Cehennemzaman ve mekân dışı bir âlemde yaratılmışdır. Ana azabı ateştir; ateşkaynaklıdır ve bir de canavarların tasallutudur. Cehennemde feryatlar kopartan,yürekler sızlatan bin bir çeşit azab vardır; Onun yiyecekleri de, içecekleri debirer azab türüdür.

Kâfirlerinve günahkârların kâfirlik ve günahkârlık durumlarına göre cezalanmaları içinCehennem yedi büyük girişi olan yedi ayrı bölüme ayrılmıştır. Azabınınşiddetine göre bu bölümler sırasıyla Cehennem, Leza, Hutama, Saîr, Sakar, Cehîmve Hâviye'dir.*

Azabıen hafif olan bölüm Cehennem adı verilen en üst bölümdür. Hz. Adem'denKıyamet'e kadar her dönemin günahkâr mü'minleri bu bölümde azablanacaktır.

Nekadar büyük günahkâr olurlarsa olsunlar, mü'minler belirli sürelerde azabgöreceklerdir. Kâfirlerin azabı ise ebedidir.

KAYNAK: http://www.alirizademircan.net/77-cehennem-ve-cehennemlikler-15-419h.html

  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder