20 Temmuz 2016 Çarşamba

Efkan Vural - Darbe Girişimi Karşısında Birlik ve Beraberliğimiz

Efkan Vural - Darbe Girişimi Karşısında Birlik ve Beraberliğimiz
 
 
 
 
Her zaman olduğu gibi  ülkemiz üzerinde çeşitli oyunlar oynanmaktadır. Milletimiz bu badireleri her defasında olduğu gibi birlik içinde aşmıştır.
Son olarak ülkemiz ve milletimiz üzerine çok büyük çirkin bir girişim yapılmıştır. Yüce Allah’a şükürler olsun ki, cesur Türk Mileti’nin azmi, kararlılığı,inancı,birlik ve beraberliği ile bu darbe girişimi  önlenmiştir.
15 Temmuz 2016 günü Türk Milleti’nin cuntacılara karşı direnişi; Ortadoğu da ve tüm dünyada örnek olmuştur.
Tarih,Türk Milleti’nin birlik ve beraberliği ile elde ettiği başarılara bir yenisini kaydedecektir.
Türk Milleti tarihte birlik ve baraberlik ruhuyla çok önemli başarılar elde etmiştir. Ülkemizde çeşitli etnik yapılar olmasına rağmen tek vücut olarak varlığımızı sürdüre gelmişizdir.
Herkes şunu iyi bilsin ki, her zaman olduğu gibi milletimiz topyekün bölücülerin ve vatan hainlerinin karşısındadır.
Birlik ve beraberliğimizden ,kardeşliğimizden, hoşgörülü oluşumuzdan, demokratik yapımızdan, toplumsal barışımızdan rahatsız olan menfaatçiler iç ve dış güçler her zaman olduğu gibi şimdide iş başındalar. Çok uyanık olmalıyız. Bütün bu güçler karşısında birlik ve beraberliğimizi koruyarak  terör belasının üstesinden gelmeliyiz.  Milletimizin birlik ve beraberliğini zedelemek ve yok etmek isteyenlere fırsat vermemeliyiz.  Hangi kökenden olursa olsun vatandaşlarımızın hepsini kucaklayacağız. Vatanımızda herkes güven içinde yaşayacaktır.  Ülkemiz olan Türkiye Cumhuriyeti  huzur ve güvenin merkezi, kardeşlik ve sevginin kaynağıdır. Ülkemiz tüm dünya için özellikle İslam ülkeleri için örnektir.
 
Millet olarak bizi farklı kılan değerlerimize sımsıkı sarılmalıyız. Siyasi düşüncelerimize, kanaatlerimize bakmadan,tahriklere kapılmadan ve birbirimize düşmeden birliğimizi korumalıyız.
Birlik ve beraberlik konusunda Yüce Allah kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır:
    “ Hep birlikte Allah’ın ipine (İslam’a) sımsıkı yapışın; parçalanmayın...” (Al-i İmran Suresi, 103.ayet)
   “ Ey iman edenler! Hep birden barışa girin. Sakın şeytanın peşinden gitmeyin. Çünkü  o apaçık düşmanınızdır” (Bakara Suresi, 208.ayet)
“Allah'a ve Resûlü'ne itaat edin ve çekişip birbirinize düşmeyin, çözülüp yılgınlaşırsınız, gücünüz gider. Sabredin. Şüphesiz Allah, sabredenlerle beraberdir.”  (Enfal Suresi, 46)
“Eğer mü’minlerden iki grup birbirleriyle vuruşurlarsa aralarını düzeltin. Şayet biri ötekisine saldırırsa, Allah’ın buyruğuna dönünceye kadar saldıran tarafla savaşın. Eğer dönerse artık aralarını adaletle düzeltin ve (her işte) adaletli davranın. Şüphesiz ki Allah, adil davrananları sever.” (Hucurat Suresi,9.ayet)
 
Sevgili peygamberimiz Hz.Muhammed (s.a.v.)  de şöyle buyurmuştur:
“Birbirinize buğuz etmeyin, birbirinize haset etmeyin birbirinize arka çevirmeyin; ey Allah’ın kulları kardeş olun... (Buhari,Edeb,57)
“Size birlik halinde bulunmanızı tavsiye eder, ayrılıp dağılmaktan şiddetle kaçınmanızı isterim ...” (Tirmizi,fiten,7)
“ Müslüman topluluğundan bir karışta olsa ayrılan kimse boynundaki İslam bağını çözmüş demektir.” (Ebu Davud,sünnet,27)
Birlikteliğimizi pekiştirmek,terör ve hainlerin  pisliğinden kurtulmak için bazı önerilerimi şu şekilde sıralamak istiyorum.
1-Bizi biz yapan ortak değerlerimize daha fazla bağlanmalıyız.
2-Yüce dinimiz olan İslam  dininin kurallarını bilinçli olarak uygulamalıyız.
3-Milletimizin birlik ve beraberliğinin temelinde İslam kardeşliğinin olduğunu unutmamalıyız.
4-Ülkemizde yaşayan tüm vatandaşlarımızın hepsinin  eşit haklara sahip olduğunu bilmeliyiz.Uygulamalarda buna dikkat etmeliyiz.
5-Devletimiz tüm gücüyle terörü ve hain girişimleri  bitirmek için uğraşırken, biz de millet olarak askerimiz ve polisimizin yanında olmalıyız. Unutmamalıyız ki güvenlik güçlerimiz bağımsızlığımız, birliğimiz ve varlığımız için canlarını ortaya koymaktadır. Ve bunun  için şehit olmaktadırlar.
6-Bölücülere  ve Terör örgütlerine katılanlar, örgüt faaliyetlerinde yer alanlar, kamu düzenini bozmaya çalışanlar, halka ve kamu malına zarar verenler cezalandırılmalıdır ve asla affedilmemelidir.
7-Terörüst, bölücü,hain,paralelci,ve kamu düzenini  bozmak isteyenlere karşı Cumhuriyetimizi ve demokrasimizi her zamankinden daha fazla önemsemeliyiz.
8-Ülkemizde yaşayan vatandaşlarımızın ırkı ve kökeni  ne olursa olsun ; düşünce, inanç, kanaat ve mezhebi farklı olsada hepsi  bir ve beraber olduğumuz  miilletimizin bir ferdidir. Hepsiyle aynı şartlarda yaşadığımızı  ve aynı değerler etrafında birleştiğimizi unutmamalıyız.
9-Milli meselelerde, vatan ve millete yapılan saldırılarda, bağımsızlığımız söz konusu olduğunda, bütünlüğümüze zarar verildiği durumlarda tek vücut olarak mücadele etmemiz gerektiğini en iyi bir biçimde anlamalıyız.
10-Hep beraber Milletimizin refahını yükseltmek, ülkemizin birlik ve beraberliği için, el  ele, yürek yüreğe vererek  samimi olarak çalışmalıyız...
11- Artık iyi bilinmelidir ki, hep birlikte hareket  ettiğimiz  sürece her türlü şeyin üstesinden geliriz.
12-Biz bu vatan üzerinde yüzyıllardır bir ve beraber yaşadık; bundan sonrada yüzyıllarca hatta bin yıllarca beraber yaşayacağız... Hep ileri gideceğiz, her zaman güçlü olacağız.
Bizi hiç kimse bu kutsal yoldan ayıramaz...
 
 
Efkan VURAL
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni
 


--

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder