13 Nisan 2017 Perşembe

KIYÂMET GÜNÜ

KIYÂMET GÜNÜ

Kıyâmet günü vardır, o gün elbette gelecektir. O gün, gökler parçalanacak, yıldızlar dağılacak, yeryüzü ve dağlar, parça parça olacak ve yok olacaklardır. Kur’ân-ı kerîm bunları haber veriyor. (Müzzemmil 14, İnfitar 1-5)

Kıyâmette, bütün mahlûklar, yok olup, tekrar yaratılacak, herkes mezardan kalkacaktır. Allahü teâlâ, çürümüş, yok olmuş kemikleri yine diriltecektir. O gün terazi kurulacak, herkesin hesap defterleri uçarak iyilere sağ tarafından, fenalara sol taraflarından gelecektir.


Cehennem üzerindeki Sırat Köprüsü’nden geçilecek, iyiler geçip Cennete gidecek; Cehennemlikler, Cehenneme düşecektir.

Kıyâmet günü, Allahü teâlânın izni ile, iyiler kötülere şefaat edecek, araya gireceklerdir. Kâfirler, hesaptan sonra Cehenneme girecek, Cehennemde ve azapta ebedî kalacaklardır.

Müminler Cennette ve Cennet nimetlerinde sonsuz kalacaklardır. Günahı sevabından çok olan müminlerin, Cehenneme girip, günahlarına karşılık, bir müddet azap görmeleri câiz ise de, Cehennemde sonsuz kalmayacaklardır.

Cennet; akla gelen veya gelmeyen her türlü güzelliklerin toplandığı yerdir. Dünyadaki zevk ve lezzetlerin, Cennettekilerin yanında hiç kıymeti yoktur.

Cennette, oradakilerin istedikleri her türlü yiyecek ve içecek önlerine gelir. Koparmak, pişirmek gibi zahmetlere katlanmadan dilediklerince yer ve içerler.


Çeşitli mücevherden yapılmış köşkler, herbiri ayrı lezzette ırmaklar, leziz meyvelerle dolu ağaçlar, nefis bahçeler, kuşlar ve daha akla hayâle gelmeyecek nice nimetlerden, bol bol faydalanıp, zevk ve lezzet içinde sonsuz olarak yaşarlar.

Cennette herkes 33 yaşında olacaktır. Cennetteki dereceler ve mükâfatlar, herkesin dünyadaki ilmine ve ibâdetlerine göre olacaktır.

Türkiye Takvimi
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder