14 Nisan 2017 Cuma

İSLÂMA HİZMET, İNSANLIĞA HİZMETTİR

İSLÂMA HİZMET, İNSANLIĞA HİZMETTİR

İnsanlara yapılacak en büyük hizmet, onlara dînini öğretmek ve sonsuz Cehennem azâbından kurtulmasına çalışmaktır.


Peygamber efendimiz; (Allahü teâlânın çok sevdiği kimse, dinini öğrenen ve başkalarına öğretendir.) buyurmaktadır.

Dinimizin temeli, îmânı, farzları ve haramları öğrenmek ve öğretmektir. Allahü teâlâ, Peygamberleri bunun için göndermiştir. Bunlar öğretilmezse, İslâmiyet yıkılır, yok olur...

Cenabı Hak da, Tahrîm sûresi altıncı âyeti kerimesinde meâlen; (Kendinizi ve evlerinizde ve emirlerinizde olanları ateşten koruyunuz!) buyurmaktadır.


Bir babanın, evlâdını Cehennem ateşinden koruması, dünya ateşinden korumasından daha mühimdir. Cehennem ateşinden korumak da, îmânı ve farzları ve haramları öğretmekle ve ibâdete alıştırmakla ve dinsiz, ahlâksız arkadaşlardan korumakla olur.

Bütün fenalıkların başı, fenâ arkadaştır. Çocuklarına îmân, Kur’ânı kerîm ve Allahü teâlânın emirleri öğretilir ve yapmaya alıştırılırsa, din ve dünya saâdetine ererler. Bu saâdette, anaları, babaları ve hocaları da ortak olur.

Eğer bunlar öğretilmez ve alıştırılmaz ise bedbaht olurlar. Yapacakları her fenalığın günahı ana, baba ve hocalarına da verilir. Müslümanlar, Allahü teâlânın emrettiği iyi şeyleri, öğrenmek, öğretmek ve yapmak için uğraşır.


İnsanlara yapılacak en büyük hizmet, onlara İslâmiyeti öğretmek ve böylece onların, dünya ve âhıret mutluluğuna vesile olmaktır. Bunun karşılığı da, Cenâbı Hakkın rızasını kazanmaktır.

Türkiye Takvimi
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder