10 Kasım 2014 Pazartesi

"KANSER HIZLA YAYILIYOR"

"KANSER HIZLA YAYILIYOR"
 
 
 
Kanser: Hücrelerin kontrolsüz olarak ve sürekli çoğalması sonucu oluşan, tedavi edilmediğinde yakındaki ve uzaktaki organlara yayılan b...ir hastalıktır. Erkeklerde en sık akciğer, prostat, kolon ve mide kanserleri görülür. Kadınlarda ise en sık meme, serviks, akciğer ve kolon kanserleri görülür.


NEDENLERİ:
Akciğer kanseri ve prostat kanseri ensık sigara içimine bağlıdır. Meme kanseri; en sık ailede meme kanseri olanlarda, geç yaşta doğum yapanlarda ve hiç doğum yapmayanlarda, uzun süre doğum kontrolü hapı kullananlarda, fazla kilolu olanlarda ve ileri yaşlarda görülür. Rahim ağzı (serviks) kanseri en sık cinsel yolla bulaşan hastalığı bulunanlarda, erken başlayan cinsel yaşam ve çok eşli olanlarda, sigara kullananlarda görülür. Kolon kanserleri ise en sık; genetik faktörler, kronik barsak hastalıkları, kötü beslenme alışkanlıkları, alkol-sigara tüketimi, hareketsiz yaşam ve obezlerde görülür.

KORUNMA YOLLARI:
Yaşam tarzı değişikliği; stresli yaşamdan kaçınmak, alkol ve sigaradan kaçınmak,düzenli sportif faaliyetlerde bulunmak, sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazanılması, kilo ile mücadele edilmesi gerekir. Sağlık taramalarının uygun periyotlarda yapılması gerekir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korunması ve hastalık halinde tedavilerinin ihmal edilmemesi gerekir.

BELİRTİLERİ:
Meme kanserinde: meme başında çekilme, kanama ve akıntının varlığı, meme muayenesinde kitle varlığı, memenin simetri bozukluğu, koltuk altında lenf nodlarının ( bezelerin) varlığı gibi erken belirtiler verebilir. Rahem ağzı (serviks) kanserinde; düzensiz kanamaların olması, cinsel ilişki sırasında olan ağrı ve kanamalar, kötü kokulu akıntının varlığı, menapoz sonrası kanamalar gibi erken belirtiler verebilir. Kolon kanserinde; dışkılama sırasında ağrı ve kanamaların olması, kansızlık, dışkı tarzında değişikliklerin (ishal ya da kabızlık) olması, şişkinlik olması gibi erken belirtiler verebilir.
Tüm kanserlerde kilo kaybı, ateş yüksekliği, bulantı-kusma, halsizlik ve kansızlık, huzursuzluk gibi genel belirtilerde olabilir.

TANI:
En önemli konu erken tanıdır. Tüm TSM’lerimizde kurulan KETEM Birimlerimizde erken tanıya yönelik taramalar yapılmaktadır. Bu taramalarda gaita (dışkı) da gizli kana bakarak kolon kanserine, meme muayenesi ve sonucunda en yakın anlaşmalı kurumlarda mamografi ile meme kanserine, vajinal smear ile de rahim ağzı (serviks) kanserine yönelik erken tanı için bir çalışma yürütülmektedir.

 Kurumlarımızda, kadınlarımıza yönelik kendi kendine meme muayenesi eğitimleri verilerek meme kanserine yönelik bilinçlendirme yapılmaktadır. Başvurulması halinde halkımıza eğitim ve tarama hizmetleri sunulacaktır.

TEDAVİ:
Kanserin evreleri tedavi koşullarını değiştirmektedir. Erken yakalanmış bir kanser hastasının iyileşme süreci oldukça yüz güldürürken, geç kalınmış bir kanser hastasında ise tedavi oldukça güçtür ve yaşamı oldukça olumsuz etkileyerek ölüme kadar götürür.
 
Tedavi: İlaçla (kemoterapi), ışınla (radyoterapi) ve cerrahi yöntemlerle yapılmaktadır.
 
http://www.izmirsaglikder.com

    Dr. Erol PEKTAŞ -  İzmir Kemalpaşa İlçe Sağlık Müdürü


 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder