1 Mart 2018 Perşembe

Efkan VURAL - Kur’an-ı Kerim’den Mesaj Var-26

Efkan VURAL - Kur’an-ı Kerim’den Mesaj Var-26
 
 
İnsanların birbirleriyle tanışması ve birbirleriyle iyi ilişkiler kurulabilmesi için iyi bir iletişim içinde olunmalıdır.
 
İletişimin iyi ve etkili olabilmesi için konuşmak ve görüşmek  gerekir.  Görüşmelerde ,kouşmalarda ve kullandığımız ifadelerde “güzel söz” söylemeliyiz. Dilimizi ve konuşmalarımızı güzel sözlerle süslemeliyiz.
 
Kötü ve çirkin sözleri hiçbir zaman  söylememeliyiz. Konuşurken ve  ifade ederken,bin düşünüp bir konuşmalıyız. Ağzımızın söylediğini  kulağımız duymalıdır. Düşünceleimizi ifadeye dökerken aklımızın süzgecini iyi bir biçimde kullanmalıyız. Konuştuklarımızı,yazdıklarımızı ve ifade ettiklerimizi  iyi ölçüp iyi bir şekilde tartmalıyız.
 
Düşüncelerimizi  ve önerilerimizi  güzel  sözlerle ifade etmeliyiz. Karşımızdakilerle  iyi ve güzel sözlerle konuşmalıyız.  Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır,atasözüyle de, konuşmalarımızın güzel  sözlerle olması  önem kazanmaktadır.
 
Tüm konuşmalarımızda, görüşmelerimizde ve mesajlarımızda  düzgün ifadeler kullanmalıyız. Sürekli güzel sözleri kullanmayı alışkanlık haline getirmeliyiz. Herkes her daim güzel sözler söylemeli. Herkes çirkin ve kötü sözlerden uzak durmalıdır.
 
TV dizilerinde,filmlerde, tiyatro ve sanat gösterilerinde kötü ,çirkin, argo ve küfürlü  sözlere yer vermemeliyiz. Seyircileri  güldürmek ve  eğlendirmek için çirkin ve argo kelimeler kullanmamalıyız.
 
Toplumun   her zaman eğitim sürecinden geçtiğini unutmamalıyız. Bunun için her türlü faaliyetlerde güzel sözler ve güzel ifadeler  öne çıkarılmalıdır.
 
Bu konuda ,Yüce Allah’ın Kur’an-ı Kerim’deki mesajı şöyledir:
 
“Allah'ın, güzel  bir sözü; kökü sağlam, dalları göğe doğru olan, Rabbinin izniyle her zaman meyve veren hoş bir ağaca benzeterek nasıl misal verdiğini görmüyor musun? İnsanlar ibret alsın diye Allah onlara misal gösteriyor.”
(İbrahim suresi,24.ve25.ayetler)
 
Efkan VURAL
 
 
 
 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder